Перейти до основного змісту
Стрічка для мух і мелений перець — черкаська фахівчиня розповіла, як боротися з білокрилкою

Стрічка для мух і мелений перець — черкаська фахівчиня розповіла, як боротися з білокрилкою

Важливо
Білокрилка
Білокрилка. Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області

Білокрилка — шкідник, який вражає рослини, особливо — капустяні, а також озимий ріпак, а ще — суниці, люцерну та конюшину. Колонії дрібних метеликів селяться на качанах і харчуються соками. Якщо не вживати заходів, за два-три тижні комахи знищують урожай.

Для боротьби з білокрилкою буде дієвим комплексний підхід з одночасним застосуванням хімічних препаратів і народних методів, розповіла Суспільному заступниця начальника відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Ірина Іщенко.

Торік білокрилка зіпсувала урожай капусти господині з села Руська Поляна пані Ларисі:

"Вся капуста була уражена цими мушками. Я після кількох тижнів боротьби з ними просто повиривала всю розсаду капусти і викинула. Землю тоді пролила окропом її посадила айстри і помідори. Їх комаха не чіпала. Але ж капуста дорога, хочеться мати власний урожай, бо є ж де посадити", — розповіла господиня.

За словами заступниці начальника відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Ірини Іщенко, для боротьби з білокрилкою буде дієвим комплексний підхід з одночасним застосуванням хімічних препаратів і народних методів.

Одна самка здатна відкласти до 130 яєць

За словами фахівчині, із капустяних рослин, білокрилка вражає переважно брюссельську капусту, цвітну капусту та броколі. Але в умовах сухого літа розмножується і уражає всі види капустяних.

"Це мініатюрний метелик із бежевими крилами і ясно-жовтим тілом. Тулуб у довжину трохи більше ніж три міліметри. Комаха стрімко розмножується при температурі до 24 градусів. Самки відкладають яйця зі зворотного боку листка. За все життя одна самка здатна відкласти до 130 яєць.  Личинки, що з’являються з яєць, прикріплюються до зворотного боку листка і харчуються соками рослини. За один сезон комаха проходить чотири стадії личинки", — розповіла вона.

Утім ці маленькі комахи нездатні переносити похолодання і гинуть при температурі нижче 10 градусів, додала Ірина Іщенко.

Любить тепло і вологість — варто прорідити посадку і поливати "під корінь"

Сприятливі умови для появи білокрилки на капусті — висока температура і вологість, зазначила фахівчиня.

"Білокрилка з’являється частіше в закритому ґрунті, ніж у відкритому. Також на її появу можуть впливати такі фактори, як занадто густа посадка, погана вентиляція та обприскування замість поливу", — пояснила вона.

Шкідники не тільки псують зовнішній вигляд капусти, а і позбавляють рослину поживних речовин, зазначила пані Ірина.

"Метелики переносять збудників небезпечних захворювань. Слизові виділення, які вони залишають на капусті, стають сприятливим середовищем для сажистого грибка. Ця патологія уповільнює фотосинтез і рослина зупиняється в розвитку", — додала вона.

На одній рослині можуть заселитися до 320 тисяч комах

Фахівчиня назвала основні ознаки, за якими можна розпізнати білокрилку:

"Розпізнати білокрилку легко. Досить доторкнутися до капустяного листя — і з них вилетить багато білосніжних метеликів. Загляньте під листя — там будуть яйця в формі капсул. Через свою ненажерливість максимальну загрозу рослині представляють личинки. На одній рослині може заселитися до 320 тисяч комах. Про прогресування шкідника свідчить липкий наліт на листі. Згодом на його місці формуються чорні плями. Грибок закупорює пори на листках, листя починає жовтіти, скручуватися і завчасно обпадає. Рослини відстають у рості і стають мішенню для грибкових інфекцій і вірусних хвороб".

Обприскувати інсектицидами треба вранці або ввечері

За словами Ірини Іщенко, повністю знищити білокрилку складно — на рослині може бути присутнім кілька її поколінь. Тому за сезон потрібні кілька обробок.

"Якщо використовувати хімічні препарати, то до роботи варто приступати в суху та безвітряну погоду. При цьому використовувати засоби захисту — респіратор, рукавички та захисні окуляри. Усі препарати слід використовувати згідно з інструкцією. Щоб розчин максимально довгий час залишався на листках, обприскування варто проводити в ранкові та вечірні години у суху погоду не менше ніж за чотири-вісім годин до опадів. Аби препарат діяв максимально ефективно, потрібно забезпечити максимальне потрапляння робочого розчину на нижню частину листка".

Якщо капуста росте в теплиці, швидко усунути шкідника допоможуть фумігатори, додала пані Ірина:

"Прилади включають, двері та кватирки теплиці закривають. Під час їх роботи людям і тваринам перебувати в теплиці не можна. Замість фумігаторів можна використовувати димові шашки".

Обробляти попелом і посипати перцем

За словами фахівчині, при невеликих масштабах зараження можуть допомогти народні засоби. Зокрема обприскувати рослини модна такими розчинами:

  • попільний: один стакан деревного попелу на три літри окропу. Настоюють три доби, перед застосуванням проціджують. Застосовують один раз на десять діб;
  • аміачний: 1 столова ложка нашатирного спирту на відро води. Рекомендують один раз на місяць додавати таблетку нікотинової кислоти. Частіше застосовувати не можна, бо такий розчин містить азот. Надлишок цієї речовини призводить до накопичення нітратів в землі.
  • оцтовий: на десять літрів рідини - 50 мілілітрів яблучного оцту і 30 грамів мильної стружки. Застосовують щотижня. Рекомендують потім посипати листя капусти знизу меленим гірким перцем.
  • тютюновий: два стакани тютюну на один літр води. Для профілактики — один раз у 15 діб, для лікування — обприскувати три дні, по одному разу в день.
  • дігтярний: п'ять мілілітрів березового дьогтю на відро води, у міру появи шкідників.
  • вапняний: 0,5 кілограма хлорного вапна на десять літрів рідини. Настояти п'ять годин, застосовувати один раз у 15 діб.

Народні методи використовують на будь-якому етапі вегетації, зазначила Ірина Іщенко. Перевага такого методу, додала вона, — доступність і відсутність впливу на склад плодів.

Селити сонечок і ставити на городі ліхтарі

Як розповіла Ірина Іщенко, для боротьби з білокрилкою рекомендують залучати на ділянку природних ворогів комахи — сонечко, енкарзію.

"Щоб убезпечити грядки від появи білокрилки, використовують також фотозахисні сітки з дрібними осередками. Вони запобігають потраплянню дорослої особини на рослину. Якщо шкідник завівся в теплиці, використовуйте клейові пастки. Найпростіший варіант — придбати клейку стрічку для мух. Пастку можна приготувати самостійно: по 30 грамів каніфолі, касторки, вазеліну і меду розтопити на водяній бані, інгредієнти добре перемішати, а після охолодження нанести на жовтий картон. У міру наповнення пастки промивають у мильній воді і заново наносять склад" , — додала вона.

Недолік клейових пасток — вони неефективний для усунення личинок, пояснила фахівчиня. Крім того, такі пристосування не рекомендують використовувати під час цвітіння — на них попадуться медоносні комахи.

Якщо в саду є освітлення, боротися з білокрилкою простіше: на ніч на грядках розвішують яскраві ліхтарі, яскраве світло приваблює шкідників і вони гинуть від нього.

Садити поряд лаванду і шавлію

Також, за словами Ірини Іщенко для профілактики та запобіганню появі білокрилки можна посадити декоративні рослини з сильним запахом:

"Не допускати загущених посадок — мінімум 15-20 сантиметрів між рослинами. Після збирання врожаю слід видаляти рослинні залишки. При вирощуванні овочів у теплиці забезпечити регулярне провітрювання. Капусту періодично підгодовувати стимуляторами росту і комплексними мінеральними добривами. Забезпечити якісний догляд за грядками — своєчасну прополку, розпушування та мульчування ґрунту. Щоб не допустити появи шкідника, на сусідній грядці садять рослини: тютюн, шавлію, лаванду, декоративну полин. Також варто дотримуватися сівозміни — садити капусту на тому самому місці не раніше, ніж через три роки".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Стежте за нами у Tik Tok

Топ дня
Вибір редакції
На початок