Перейти до основного змісту

Ціни на ліки: у Житомирі перевірили ще дві аптеки

Оновлено

20 березня працівники управління захисту споживачів та контролю за регульованими цінами Держпродспоживслужби в Житомирській області перевірили ще дві аптеки Житомира за зверненнями щодо завищення цін на ліки.

ОНОВЛЕНО на 21 березня — додано відеосюжет кореспондентів Суспільного.

Позапланові перевірки провели в аптеці мережі "Sanitas" на Великій Бердичівській, 70, та в аптеці мережі "Здорова родина" по вулиці Хлібній, 39/19.

Начальниця управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Людмила Козловська розповіла кореспондентам Суспільного, що підставою для перевірки стали звернення від споживачів.

"Кожен споживач за Законом України "Про звернення громадян" має право звернутися з питанням, яке його цікавить. Ціни на ліки сьогодні регулюються всі, окрім тих, вартість яких не перевищує 50 гривень. З 1 березня 2025 року на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області надійшли понад 40 звернень від споживачів щодо питання формування цін на ліки", — сказала Людмила Козловська.

Людмила Козловська. Житомир, 20 березня 2025 року. Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

Перевірка однієї з аптек мережі "Здорова родина". Житомир, 20 березня 2025 року. Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

Які штрафи за недотримання цін можуть отримати аптечні заклади, дивіться незабаром у відеосюжеті кореспондентів Суспільного Житомир.

ОНОВЛЕНО на 21 березня.

20 березня 2025 року начальниця управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Людмила Козловська вручила двом аптекам Житомира направлення на проведення перевірки у зв’язку із зверненнями від споживачів по питанню завищених цін на ліки. З її слів, одна зі скарг надійшла 12 березня на аптеку по вулиці Велика Бердичівська, 70, щодо вартості медичного препарату, який застосовується при цукровому діабеті.

"По цим препаратам ми будемо дивитись, як формував аптечний заклад ціну. Що нам потрібно? Це прихідні документи. За якою ціною цей препарат був придбаний у постачальника і яка методика формування ціни в аптечному закладі, чи відповідає вона вимогам 955 постанови, якою сьогодні регулюються ціни на медичні вироби", — сказала начальниця управління захисту прав споживачів.

Асистентка фармацевта Тетяна Дзюбенко розповіла, що працює в цій аптеці понад 10 років. З її слів, це перша скарга на їх аптеку стосовно завищеної ціни.

"Планові перевірки були завжди. А так, це вперше. Здивована. У нас ціни такі, як у всіх", — сказала Тетяна Дзюбенко.

Аптечний пункт мережі "Sanitas", в якому проводили перевірку. Житомир, 20 березня 2025 року. Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

В аптеці по вулиці Хлібна 39/19 Людмила Козловська попросила показати накладні на ліки, ціни на які обурили споживача.

"Погодження Держпродспоживслужби на проведення перевірки, звернення споживача, по питанню споживача, цікавить ціноформування препаратів. Що нам потрібно: декасан, бетаргін, атоксіл. По цим препаратам нам потрібні первинні документи", — сказала Людмила Козловська.

Аптека мережі "Здорова родина", в якій проводили перевірку. Житомир, 20 березня 2025 року. Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

Представниця Держпродспоживслужби говорила, що відповідно до діючого Законодавства зі змінами, які набули чинності з 1 березня 2025 року, ціни на ліки в аптечних закладах підпадають під державне регулювання.

"Ліки, вартість яких менше 50 гривень, ціна формується відповідно попиту і пропозиції. Всі інші лікарські препарати в залежності чи то рецептурні, чи належать до національного переліку лікарських засобів, чи то вони належать до програми "Доступні ліки" — відповідно до цієї категорії застосовується аптечним закладом торгівельна надбавка. Перевищення цієї надбавки це є порушення державної дисципліни цін", — прокоментувала Людмила Козловська.

З її слів, після дослідження документів від аптечних закладів, буде складаний акт перевірки.

"Відповідно до Закону про ціни і ціноутворення, у разі порушення державної дисципліни цін застосовуються штрафні санкції, визначені статтею 20 Закону України про ціни і ціноутворення. Відповідно посадові особи або відповідальні за формування цін притягуються до адміністративної відповідальності згідно статті 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сума штрафу 2250 гривень", — сказала Людмила Козловська.

За її словами, споживачі, які написали скарги до управління захисту прав споживачів, отримають письмову відповідь впродовж 30 днів.

Кореспонденти Суспільного поспілкувалися із місцевими жителями, які купують ліки в аптеках. Анастасія розповіла, що ціна на пастилки від болю в горлі, які постійно купує, збільшилася.

"Ну от, наприклад, я брала пастилки для горла. Пів року тому вони коштували 100 гривень, а зараз — 150 гривень. Медикаменти то дуже важливо, навіть, важливіше, ніж харчування. Я хворію, після пологів імунітет послаб. Я сьогодні зайшла в аптеку і була неприємно здивована цінами. Деякі препарати стабільні, а на деякі ціни ростуть", — сказала житомирянка Анастасія.

Місцева жителька Ніна сказала, що купувати ліки дорого.

"Дорого, навіть якісь краплі взяти, то ціна буде 600-700 гривень. Таблетки теж дуже дорогі. Різниця в аптеках може бути на одні й ті самі таблетки від 50 до 70 гривень. Дуже велику націнку роблять в аптеках", — сказала Ніна.

Богдан Павлюк сказав, що ціни він не порівнював і, як на нього, ціни в аптеках доступні.

Раніше Суспільне розповідало, що у лютому 2025 року уряд України ухвалив рішення про низку регуляцій для прозорого ціноутворення та належної конкуренції на фармацевтичному ринку. Із 1 березня повернули контроль за цінами на ліки. У березні в Житомирі почали перевірки аптек на предмет завищення ціни на лікарські засоби.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції