Перейти до основного змісту

"Вікна життя" у Житомирі: як працюють та чи залишали породілля там новонароджених дітей

За 2 місяці 2025 року жодна породілля в Житомирі не відмовилася від новонародженої дитини.

Про це Суспільному розповіла начальниця управління у справах дітей Житомирської міської ради Ольга Бібла.

За її словами, у Житомирі з 2019 року на базі двох медичних закладів працюють "Вікна життя", де жінки можуть анонімно залишити новонароджену дитину.

Ольга Бібла розповіла, що за час функціонування "Вікон життя" у Житомирі жодна жінка не залишила дитину в такий спосіб. Натомість новонароджених залишають у пологових будинках.

"Такі випадки в нашій територіальній громаді є. Але для таких жінок завжди є шанс повернути дитину впродовж двох місяців. З такою мамою працюють соціальні служби, надають всі необхідні консультації, допомогу. Шанс повернути дитинку до мами завжди є", — розповіла Ольга Бібла.
Пологове відділення міської лікарні №1 Житомира, 5 березня 2025 року. Суспільне Житомир

За словами начальниці управління у справах дітей, за 2 місяці 2025 року у Житомирі жодна мама не відмовилася від новонародженої дитини. У 2024 році від дітей відмовилися троє породіль у пологових будинках, одна з них згодом передумала і повернула дитину. Серед основних причин відмови від дитини — скрутне матеріальне становище, відсутність місця проживання, відсутність підтримки родини, інвалідність дитини чи складний психічний стан матері.

"Якщо дитину залишають у лікарні або приносять до "Вікна життя", то лікувальний заклад повідомляє про це у відповідні структури: Службу у справах дітей, правоохоронні органи. Складається акт на таку дитину", — сказала Ольга Бібла.
Ольга Бібла. Суспільне Житомир

Після цього, за словами Ольги Бібли, управління реєструє дитину та влаштовує її у дитячий будинок чи родину.

"Вікно життя" у перинатальному центрі Житомира, 5 березня 2025 року. Суспільне Житомир

Старша акушерка пологового відділення Житомирського обласного перинатального центру Оксана Бортовська розповіла Суспільному, як у медичному закладі працює "Вікно життя", де жінка може анонімно залишити дитину.

"У приймальному відділенні є цілодобове спостереження акушерки, яка реагує на такий виклик. Після того, як прозвучав сигнал, співробітники приходять у "Вікно життя", забирають дитину. Слава богу, на даний час у нас таких випадків не було", — розповіла Оксана Бортовська.
Оксана Бортовська. Суспільне Житомир

"Вікно життя" у перинатальному центрі Житомира, 5 березня 2025 року. Суспільне Житомир

У пологовому відділенні міської лікарні №1 також працює "Вікно життя". Про це Суспільному розповіла лікарка-акушерка відділення Юлія Цмокалюк.

"У нашому відділенні відкрилося "Вікно життя" у 2019 році. Воно працює абсолютно анонімно. Якщо жінка у складних життєвих ситуаціях хоче залишити дитину, то їй потрібно відкрити "Вікно життя". Вона ставить дитину у тепле комфортне місце. Спрацьовує сигнал. Медичний персонал чує цей сигнал і йде забирати дитину. Надалі немовля отримує шанс на усиновлення у люблячій новій сім'ї", — пояснила Юлія Цмокалюк.
Юлія Цмокалюк. Суспільне Житомир

За словами Юлії, за час функціонування "Вікна життя" у пологовому відділенні лікарні №1 жодна жінка не залишала дитину.

"Іноді життя ставить перед людьми надзвичайно складний вибір. Якщо у когось у цей непростий час виникне думка залишити дитину, то нехай це краще буде у безпечних умовах, де в дитини буде шанс на краще майбутнє", — сказала Юлія Цмокалюк.
"Вікно життя" у міській лікарні №1 Житомира, 5 березня 2025 року. Суспільне Житомир

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції