Перейти до основного змісту

Понад 300 старовинних предметів ХІХ-ХХ століття зібрали упродовж року в "Етнографічній світлиці" Пулинського ліцею

Понад 300 старовинних предметів ХІХ-ХХ століття зібрали упродовж року в "Етнографічній світлиці" учні, педагоги Пулинського ліцею та жителі громади. Нині серед експонатів музейної кімнати — посуд, меблі, одяг, знаряддя праці.

Про це Суспільному розповів вчитель історії Пулинського ліцею Юрій Грабовський.

За його словами, аби знайти старовинні предмети українського побуту, що збереглися у родинах, зверталися до односельців через соціальні мережі, писали оголошення.

"Музейну кімнату "Етнографічна світлиця" ми почали створювати у жовтні 2023 року. Ця ідея належала директорці нашого ліцею Зої Аркадіївні Лисюк. До створення цієї кімнати долучилися і педагоги, і учні, і жителі нашої громади. Кімната потрібна для того, аби учні та гості Пулинської громади могли більше дізнатися про історію нашого краю, про звичаї, традиції та побут односельців", — розповів Юрій Грабовський.
Юрій Грабовський. Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

В "Етнографічній світлиці" Пулинського ліцею, 28 лютого 2025 року . Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

За словами Юрія Грабовського, в деяких селах і досі можна побачити великі й малі ткацькі верстати. З ниток виготовляли килими, полотно для одягу, рушники. Ткацький верстат кінця ХІХ століття подарувала для музею жителька сусіднього села.

"На ткацькому верстаті виготовляли унікальні доріжки. Одній із них, яка є нашим експонатом, вже понад 100 років. Це подарунок нашому музею від жительки села Ясна Поляна нашої громади. Верстат є повністю діючим", — додав Юрій Грабовський.

Педагогиня-організаторка Пулинського ліцею Наталія Пашківська показала зібрану колекцію українських рушників. Їх приносили вчителі ліцею та жителі громади. Наталя поповнила колекцію рушниками, які вишила її бабуся.

"Тут в цій експозиції присутні рушники, які вишивала моя бабуся і мама. Ми так порахували, одному з них вже понад 100 років", — розповіла Наталія Пашківська.
Наталія Пашківська . Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

В "Етнографічній світлиці" Пулинського ліцею, 28 лютого 2025 року . Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

Юрій Грабовський повідомив, що серед експонатів є ступи, ночви, сокири, скриня ручної роботи 1884 року, люлька, шафа, ліжко ручної роботи, що належало його родині.

"З-поміж експонатів є дерев'яне ліжко бабці моєї дружини. Воно десь 20-х років XX століття", — сказав Юрій Грабовський.
Скриня ручної роботи 1884 року. Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

Юрій Грабовський також показав патефон, який подарував для музею священник Олександр Могила. Це пристрій 1930-50-х років минулого століття.

Патефон в "Етнографічній світлиці" Пулинського ліцею, 28 лютого 2025 року . Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

Наталія Пашківська розповіла кореспондентам Суспільного, що для зберігання культурних традицій у музейній кімнаті "Етнографічна світлиця" для учнів ліцею проводять уроки та майстер-класи.

В "Етнографічній світлиці" Пулинського ліцею, 28 лютого 2025 року . Суспільне Житомир/Тетяна Іскоростенська

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції