На Житомирщині є п'ять головних напрямків, які фінансувало Агентство США з міжнародного розвитку — USAID. Зокрема, це підтримка економіки, розвиток громадського здоров'я, розвиток самоврядування, робота з ветеранами. Про це, а також як призупинення фінансування USAID вплинуло на реалізацію різних проєктів і як виходити із ситуації — в ефірі Українського радіо Житомир розповіла очільниця Агенції регіонального розвитку Житомирщини Маргарита Сіранчук.
Наскільки великою є участь USAID в розвитку Житомирщини та в яких саме секторах в Житомирській області наразі працюють програми, що фінансує USAID?
Насправді, участь USAID в розвитку Житомирщини доволі значна і вона представлена у різних секторах. Це економіка, екологія, охорона здоров'я, ментальне здоров'я, енергетика, розвиток спроможності громади, підтримка підприємництва, агросектору тощо. Їх важко перелічити, бо це неймовірний внесок, який маємо на Житомирщині протягом цих років.
Чи можете назвати пріоритетні для області підтримки, які USAID фінансувала найбільше?
Таких головних напрямків є п'ять. Основні проєкти, які працювали на Житомирщині, це була підтримка економіки. Наприклад, це проєкт USAID GOVERLA, розгорнута назва якого "Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування", проєкт "Конкурентноспроможна економіка" або USAID AGRO.
Також великим за розміром і за допомогою Житомирщині сектор — це розвиток громадського здоров'я. Це інновації для подолання епідемії ВІЛ, це проєкти, які націлені на забезпечення належних умов доступу до системи охорони здоров'я та підтримка ініціатив для їх пропорційного розподілу.
Ще один важливий напрям — це підтримка наших лідерів, нашої молоді. Тут діє велика кількість проектів, таких як "Мріємо та діємо" чи стипендія Фулбрайта, які підтримують молодіжні ініціативи, молодіжні лідерства і так далі.
Загалом великі проєкти USAID працювали на території Житомирщини понад 5-10 років і в умовах повномасштабного вторгнення вони адаптувалися до умов надзвичайної ситуації та змінили вектор на певний проміжок часу. Коли нам дійсно потрібна була допомога в критичних питаннях, вони змінили свої статті і давали те, що дійсно було критично необхідно.
Наприклад, треба було обладнувати тоді Пункти незламності, робити якесь освітлення, ще щось. Зокрема, USAID GOVERLA це проєкт, який був націлений на розвиток самоврядування. Але в умовах повномасштабного вторгнення вони неймовірно швидко адаптувалися і допомагали у поставці генераторів великої потужності, у забезпеченні екскаваторами, навантажувачами для розгрібання дороги, оргтехніки. Тому і вважаю, що важливо, аби такі проєкти були. Коли кошти поступили в Україну і вони вже є тут, на рахунках виконавчих партнерів, і саме тому вони їх могли перепрофілювати. От на початку вторгнення Нацбанк впав — як гроші повинні були поступати в країну? Тому кошти, які були закумульовані тут, вони і почали рух та перезапуск. І насправді це допомогло Україні в якийсь момент.
Зважаючи на важливість для суспільства згаданих вами проєктів, чому, на вашу думку, нині довкола питання грантової підтримки так багато дискусій?
Так, насправді, це є. Давайте трохи внесемо ясність, як це працює. Якщо ми говоримо про Україну, то ще з 1998-го року у нас в країні курсують різного формату гранти або субгранти, як, наприклад, від "Пакту" або від "Айрекс". Зокрема, "Айрекс" дуже відомий в форматі роботи з ветеранами.
Отже, є основний документ в розрізі країни про те, що Америка готова допомагати. Під цей проєкт обирається виконавчий партнер. Це організація, яка безпосередньо буде здійснювати нагляд, адміністрування цього проєкту. І вже після цього, коли обраний виконавчий партнер, починається активна фаза спілкування з органами виконавчої влади, центральної влади, органами місцевого самоврядування, створення карт, конкурсів. І ви, коли заходите зазвичай на "Громадський простір" подивитися, які є можливості, в основному, це якраз і є ці субгрантові проєкти.
Що мається на увазі під "субгрантом"? Що є непряме фінансування від Америки, що у вас в українські гривні може бути договір, а не в американському доларі. От, власне, є національні програми USAID, наприклад, "Конкурентоспроможна економіка". В рамках цієї програми у нас в області є такі приклади, коли, компанія "LESIA"отримала грант на перекваліфікацію осіб, оскільки у них зараз створена швейна фабрика, і зрозуміло, що їм потрібні кадри. І тут проєкт "Конкурентоспроможна економіка" допоміг фінансово створити ці курси для підвищення компетенцій зацікавлених осіб у даній професії. Класна ініціатива? Класна.
Часто самі виконавчі партнери не в змозі коментувати ситуацію, яка склалася станом на сьогодні у зв’язку із заморозкою всіх проєктів. Проте, я як людина, яка є представником Агенції регіонального розвитку, спілкуючись з різними проєктами, бачу їх цінність для регіону.
Давайте проаналізуємо, як припинення на сьогодні фінансування з боку USAID впливає чи вплине в майбутньому на реалізацію тих проєктів, які у нас в області є?
Насправді, призупинка проєктів уже вплинула на окремі громади. Наприклад, на прифронтових територіях Житомирської області припинили роботу мобільні медичні команди. Була зупинена робота 12 створених там просторів психологічної підтримки. Звичайно, адміністрування проєкту забезпечувало переадресацію на інших психологів. Але, по суті, даний проєкт призупинено.
Точно така сама історія з одним з Центром первинної медико-санітарної допомоги на півночі нашого регіону, який наразі має боргові зобов'язання через те, що був призупинений проєкт. Чи це вплине на людей? Так, вплине. І чи це вплине на стан команди закладу? Так, мабуть, теж вплине.
Наприклад, проєкт USAID GOVERLA. У нас було розроблено інвестиційні паспорти, кластер з питаннями про лінію відходів. Якщо ми говоримо про розробку концепції індустріального парку по переробці відходів, який мав розташовуватися поруч з регіональним полігоном твердих побутових відходів, провадження плану організаційного розвитку виконавчих органів Коростенської міської ради, розробка енергетично-ефективних стратегій і так далі. Тобто, наразі це все призупинено
Зупинимось окремо на кількох уже згаданих вами напрямках, в яких на Житомирщині діяли програми підтримки USAID. Як ви оцінюєте можливі наслідки призупинення підтримки USAID агросектору Житомирщини?
Якщо дивитись в розрізі України, агробізнес Житомирщини не так часто звертався до грантової програми USAID AGRO. Але в моменті повномасштабного вторгнення вони відчули, що це значить, коли змогли отримати насіннєвий матеріал. Бізнес зрозумів, що є додаткова підтримка з боку третьої сторони, яка може вплинути якісно на їхню урожайність тощо. Тоді вони почали потихеньку практикувати написання, реалізацію проєктів. Я знаю, власне, десь 5 таких компаній, які скористалися такою послугою. Чи наразі є діючі, ми не можемо відконтролювати, тому що донор заключає контракт з підприємством і підприємство може або говорити про це, або це його внутрішня господарська діяльність. Але, навіть, по цим п'ятьом компаніям, що я знаю, мені видається дуже класним, коли компанії компенсували вартість техніки, їм закуповували додаткову техніку, розширювали виробничу площадку, надавали сажанці.
Саме тому, мені здається, що такого роду проєкти повинні бути. І зупинка таких проєктів в моменті, коли підприємці регіону тільки почали розуміти бенефіти від такого написання, мені здається, може трішки змінити ситуацію.
Також хочу окремо поговорити про ветеранську підтримку. Наскільки, за вашими оцінками, цей сектор може постраждати?
Наразі справді більшість проєктів, які були націлені на ветеранську політику, підтримку ветеранських ініціатив, здійснювались саме USAID і AIREX. І зупинка цього партнерства і, відповідно, деяких таких проєктів, в інших областях України, наскільки я знаю, зупинила роботу ветеранських хабів, зупинила роботу з психоемоційної підтримки сім'ям ветеранів. Ми як люди небайдужі розуміємо, що це наша держава, і деякі психологи погоджуються продовжувати працювати, але деякі відмовляються, деякі не витримують кількості звернень. Можна поставити себе на місце людини, яка працює в ветеранському хабі, яка кожного дня, насправді, віддавала душу людям, які до неї приходили. А зараз їй потрібно годувати своїх дітей. Чи думає хтось про це? Напевно, ні. Тому я прошу бути толерантними з тими, хто присвятив своє життя реалізації проєктів міжнародної технічної допомоги. Бо це люди, які не шукали заробітку, бо пішли б в підприємництво і не шукали влади, бо не пішли в політику. А шукали можливості допомагати іншим людям.
А що далі? Які сценарії розвитку в умовах, коли підтримка важливих для громад проектів наразі призупинена?
По-перше, не потрібно паніки, треба видихнути. Ми всі переживали паніку не один раз. Якщо ми говоримо про діючий контракт, якщо це поставка обладнання, є програма, яку зробив USAID для того, аби критично важливі потреби можна було задовільнити. Там невеликий бюджет, але якщо організація потрапила в дуже критичну ситуацію, вона може ним скористатись.
Якщо ж у тебе діючий контракт, ти ним зв'язаний як будь-який підприємець з іншим підприємцем. Я не можу зупинити просто контракт і сказати — я виплачу звідкись. Єдине, що може зробити, наприклад, муніципалітет, це з власного бюджету виділити кошти для покриття. Або розірвати та заплатити штрафні санкції. Або спробувати дофандрайзити кошти.
Власне, є європейські фонди, є японські гранти, які зараз відкриті, доступні для України, і там дуже зрозумілі форми подачі. Є гранти, які надаються Китаєм, є гранти, які надаються урядом Німеччини. Просто зверніть увагу на інших донорів. І найправильніше рішення, яке можна винести з цієї ситуації, що в будь-якому випадку, коли формуєте стратегію залучення коштів, диверсифікуйте ризики. Формуйте проект таким чином, щоб ви розуміли, що частина проекту фінансується ось звідси, наступний етап ми подаємось на Єврокомісію, наступний етап для, наприклад, створення енергоефективного простору, це буде подача на проект USAID, якщо їх відновлять. Наступним етапом ми подамося на програму "Кусаноне" і докупимо якусь матеріально-технічну цінність, яка необхідна для забезпечення повноти циклу енергонезалежності. Тоді ви будете розуміти, що незалежно від того, на якому етапі ви зараз, ви можете змінити донора.
Зараз починається сезон грантів, наприклад GIZ (Німеччина) вже починає їх оголошувати. "Кусаноне" (Японія) зараз актуальний грант. Тому треба просто подумати, що дійсно необхідно критично і скерувати всі сили для отримання нових можливостей серед тих країн, які наразі раніше були недоступними.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp