47 родин переселенців у Звягелі, що на Житомирщині, 25 лютого 2025 року отримали ключі від квартир поліпшеного планування. Смартпомешкання облаштували у будівлі колишнього медичного закладу, яку реставрували під гуртожиток та облаштували меблями і побутовою технікою.
Про це Суспільному розповів Звягельський міський голова Микола Боровець.
За його словами, житло спеціально підготували для родин, які через повномасштабне вторгнення військ РФ в Україну переїхали у Звягельську громаду.
"Першочергово квартири запропонували тим людям, які після переїзду інтегрувалися до життя в громаді, працюють на місцевих підприємствах або у сфері побутового обслуговування, допомагають іншим переселенцям. На прилеглій території є дитячий майданчик, місця для паркування авто, рекреаційна зона, а також укриття", — сказав Микола Боровець.
Посадовець також розповів, що гуртожиток для переселенців планували здати в експлуатацію минулого року, однак він не відповідав вимогам доступності та безбар'єрності. Наразі змонтували підйомник та всі зручності для людей, які обмежені у пересуванні. Під час реконструкції добудували четвертий поверх.
"Спорудження об'єкта завершили у минулому році, але ми його не здали. У нас його не прийняла державна комісія, адже до кінця не були зроблені умови інклюзії: не було підйомника. Здавали всі 4 поверхи. За два місяці після того ми облаштували у будівлі ліфт, який забезпечує цю послугу для людей із інвалідністю", — сказав Микола Боровець.
Проєкт реконструкції будівлі під гуртожиток Звягельська міськрада реалізувала спільно з Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (NEFCO), — розповіла адміністраторка проєктів корпорації Тетяна Веха. З її слів, цей проєкт є частиною грантової програми підтримки ЄС внутрішньо переміщених людей. Вартість будівництва — 2 мільйони 665 тисяч євро.
"На місці колишньої медичної установи, яка не працювала, сьогодні є такий гуртожиток для переселенців. Тут відбулася комплексна термомодернізація, утеплили фасади, дах, повністю замінили вікна та двері, зовнішні та внутрішні інженерні мережі. Також встановили сонячну електростанцію потужністю 30 кіловат, що частково робить цей комплекс більш енергонезалежним", — розказала Тетяна Веха.
Переселенка Вікторія розповіла, що у Звягельську громаду вони разом із чоловіком та донькою Аліною переїхали зі Скадовська Херсонської області. Її родина — у числі тих, які отримали квартиру в реконструйованому гуртожитку. За словами Вікторії, перед тим, як приїхати зі свого колишнього дому в 2022 році, вони прожили 2 місяці в російській окупації. Вирішили залишитися у Звягелі, де жінка знайшла роботу в перукарні. Живуть у місті майже три роки.
"Оскільки ми були працевлаштовані в громаді: я і чоловік, то ми подали заяву на отримання цього житла. І отримали. Тепер воно майже наше. Хоч трохи, але з'явилося відчуття безпеки. Бо життя на квартирах, які ми винаймали, це дуже складно", — розповіла свою історію Вікторія.
Жінка сказала, що у новому помешканні є спальня-вітальня, в якій два окремих ліжка, є диван.
"Буде і мені, і дитині. Є дві шафки. Є кухня і, що дуже подобається, великі вікна. Тут завжди світло. І ванна є, хоч дуже маленька. Але тут є все. Навіть пральна машина", — сказала Вікторія.
Її донька Аліна теж розповіла, що квартира їй подобається. Каже, кухня велика та гарна, як у їхньому колишньому домі у Скадовську.
З-поміж переселенців, які отримали нове смартжитло в оновленому гуртожитку, є також родини із Сумщини, Донеччини, Харківщини та інших прифронтових територій України.
Раніше Суспільне розповідало, що у Звягелі за гроші ЄС облаштовують гуртожиток поліпшеного планування для переселенців. Там буде 47 смартквартир, оснащених сантехнікою, меблями та побутовою технікою. Згодом Суспільне повідомляло, що на об'єкті завершили всі роботи, і житло вже розподілене.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp