Перейти до основного змісту

Євроінтеграція: досвід Поліського національного університету на Житомирщині

Цифровий інноваційний хаб у Поліському національному університеті. Поліський національний університет

Поліський національний університет є єдиним в Україні закладом вищої освіти, який одночасно реалізує 2 проєкти в рамках програми ЄС "Горизонт Європа" і проєкт програми ЄС "Цифрова Європа".

Про це Суспільному розповів ректор університету Олег Скидан.

"Горизонт Європа" — це винятково науково-дослідний проєкт, а "Цифрова Європа" — це програма Європейського Союзу, яка виникла в період пандемії коронавірусу. В рамках програми "Цифрова Європа" реалізується низка проєктів, зокрема, створення мережі європейських цифрових інноваційних хабів. Один із таких хабів і з'явився у Житомирі на нашій базі, ми є його координатором із групою партнерів. Цей хаб допомагає підприємствам малого і середнього бізнесу, установам і організаціям державного сектору, територіальним громадам вирішувати цифрові проблеми і підвищувати конкурентоспроможність", — розповів Олег Скидан.
Олег Скидан. Поліський національний університет

За словами Олега Скидана, Поліський національний університет є єдиним в Україні закладом вищої освіти, на базі якого функціонує Національний контактний пункт рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій "Горизонт Європа" за Кластером 6: "Продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство та навколишнє середовище".

"У 2024 році національний офіс на виконання доручень Єврокомісії почав створювати національні контактні пункти за окремими напрямками. В Україні функціонують 22 таких пункти. За напрямком "Продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство та навколишнє середовище" в Україні створено два контактні пункти. Один на базі нашого університету, а інший — на базі Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Але враховуючи, що заповідник має свою специфіку і фактично займається проблемами лише екології та навколишнього середовища, то тематикою продовольства, сільського господарства, біоекономікою ми єдині займаємося в Україні. Тому всі, хто хоче взяти участь у програмі "Горизонт Європа", це і підприємства виробничі, і громадські організації, і асоціації, і об'єднання, і різні українські компанії, можуть звертатися до нас за порадами, роз'ясненнями щодо того, як взяти участь, які наразі оголошені конкурси, проєкти, аби отримати фінансування на свої дослідження", — розповів Олег Скидан.
Цифровий інноваційний хаб у Поліському національному університеті. Поліський національний університет

На базі Поліського національного університету реалізуються й інші проєкти в рамках програм ЄС.

"Реалізуються 3 проєкти програми ЄС Erasmus+ Jean Monnet на загальну суму 83 тисячі євро та 2 проєкти програми ЄС Erasmus+ KA2 на загальну суму 391,7 тисяч євро. В проєкті "Освіта для сталого розвитку: синергія компетенцій для відновлення України" Поліський національний університет є координатором. Крім цього, заклад реалізує й низку інших наукових та освітніх проєктів з Європейськими партнерами. Зокрема, грантовий проєкт "Plants for Peace" ("Рослини для миру") з копенгагенським університетом. Суть проєкту полягає у біоіндикації наземних мін за допомогою рослин і нових технологій безпілотників, фінансується Novo Nordisk Foundation Challenge Grant на суму 36,5 тисяч євро. Проєкт "Функціонування ланцюга поставок продовольства в Україні і Молдові та наслідки для вступу до ЄС" на суму 11 тисяч євро виконується на замовлення Спільного Дослідницького Центру Європейської Комісії", — поінформував ректор університету.

Також на базі Поліського національного університету функціонує єдиний в регіоні Інформаційний центр Європейського Союзу.

"Поліський національний університет вже сьогодні акумулював широкий спектр наукових та освітніх проєктів в рамках реалізації основних програм Європейського Союзу на 2024-2028 роки на суму 1 мільйон 543 тисячі 800 євро. Широкі перспективи відкриваються й у напрямку подальшого використання сучасних космічних та геоінформаційних технологій в практиці освітньої діяльності, наукових досліджень, державного управління, національної безпеки. Поліський національний університет має повний комплекс наземних станцій приймання інформації дистанційного зондування Землі, лабораторію з програмно-апаратними комплексами оброблення космічних знімків та сучасний програмно-технічний комплекс управління геопросторовими даними. З грудня 2024 року керівник центру космічних та геоінформаційних технологій університету проходить стажування в Європейському космічному агентстві", — розповів Олег Скидан.
Цифровий інноваційний хаб у Поліському національному університеті. Поліський національний університет

За словами Олега Скидана, участь у проєктах ЄС допомагає розширювати мережу міжнародних контактів.

"Наприклад, по кожному проєкту "Горизонт Європа" ми маємо 12-15 міжнародних партнерів — це учасники консорціумів, спільно з якими реалізуємо ці проєкти, це контакти з десятками наукових дослідних установ у різних країнах Євросоюзу. Вже у січні одна наша делегація побувала у Греції, а наступного тижня інша делегація виїжджає для участі в заходах в Італію. Тобто це постійні контакти, постійна взаємодія, розширення можливостей співпраці. Крім того, це і результати конкретних наукових досліджень, які використовуються і в Євросоюзі, і у нас в Україні", — сказав ректор університету.
Цифровий інноваційний хаб у Поліському національному університеті. Поліський національний університет

Раніше Суспільне розповідало, що науковці Поліського національного університету отримали патент на станцію приймання інформації з космічних апаратів.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції