Перейти до основного змісту

У селі Мирославка на Житомирщині на водоймі оселилися майже пів сотні лебедів: чи загрожують їм морози

Лебеді на водоймі у селі Мирославка, 18 лютого 2025 року. Фото надала Ірина Мельничук

У селі Мирославка Бердичівського району на водоймі оселилися майже пів сотні лебедів.

Про це Суспільному розповіла староста Мирославського старостинського округу Ірина Мельничук.

За її словами, близько 50 лебедів з'явилися у Мирославці наприкінці січня.

"У минулі роки такої кількості лебедів у нас не було. Зараз так сталося напевно тому, що зими у нас вже не такі й холодні, тому вони залишилися зимувати в Україні і до них приєдналися ще кілька десятків лебедів", — повідомила староста Мирославського старостинського округу.
Лебеді на водоймі у селі Мирославка, 18 лютого 2025 року. Фото надала Ірина Мельничук

Працівники старостинського округу та місцеві жителі підгодовують птахів та спостерігають за ними.

"Зима не відступає. І хоч січень був відносно теплим, лютневі морози нагадують, що найхолодніша пора року не збирається поступатися. Фахівці ДСНС заспокоюють нас, бо лебеді мають щільне водонепроникне пір'я, теплий пух та запаси підшкірного жиру. Завдяки цьому вони не мерзнуть взимку і витримують будь-які низькі температури. Жителі села та працівники старостинського округу підгодовують птахів сезонними овочами та цільним зерном, зокрема, пшеницею, кукурудзою, ячменем, вівсом, морквою, буряком", — розповіла Ірина Мельничук.

За її словами, хоча водойму і вкрило кригою, але є відкрита ділянка, де лебеді перебувають.

Лебеді на водоймі у селі Мирославка, 18 лютого 2025 року. Фото надала Ірина Мельничук

Житомирський орнітолог Микола Весельський розповів, що останніми десятиліттями зими в Україні не такі суворі, як раніше, у багатьох місцях є водойми, плесо яких не замерзає або є частково з ополонками, тому птахи, зокрема, лебеді — одні з найбільших представників водоплавних нашого краю — залишаються зимувати.

"До того ж більшість людей ставляться до птахів доброзичливо і підгодовують їх. Це ще одна з причин, чому вони залишаються, тому що наявність кормів має значення. Інколи зустрічаються взимку і сім'ї, які тут вивелися, в умовах водойм нашого краю, також птахи можуть підлітати з суміжних територій. Лебідь — птах досить сильний, за день може долати великі відстані. І якщо є корм, то сильні морози для них не становлять небезпеку. Як тільки вся водойма замерзає, то вони спокійно перелітають в інше місце. На території Житомирщини є водойми по річках, по Тетереву, які не замерзають, наприклад, біля Житомира є ділянка Тетерева від Майдану Станишівського і нижче за течією — Слобода-Селець, Станишівка. Там вода практично не замерзає, бо є багато стоків різноманітних, зокрема технічних. І птахи там знаходять собі місце. Такі ж водойми є на околицях Малина, на річці Ірша, на річці Случ у Звягельському районі",— розповів Микола Весельський.
Микола Весельський під час спостережень за скупченням журавлів сірих на околиці Ємільчинщини, 2012 рік. Фото надав Микола Весельський

Птахи можуть переміщатися в межах країни.

"Якщо раптом відбувається істотне похолодання, виникає брак кормів, то птахи відкочовують південніше в ті місця, де є відповідний ресурс. Звісно, можуть бути деякі ослаблені птахи, бо бувають і хвороби, і травми. Частіше всього водоплавні потрапляють на ставні сітки, які виставляються браконьєрами під час риболовлі. Живлячись, птахи просто плутаються, ранять собі кінцівки, крила, ноги, тіло, виснажуються, тоді виникає потреба їх рятувати. Але коли люди бачать, що лебеді просто на кризі сидять, сховавши голову під крилом серед оперення, то так птахи просто відпочивають. Навіть нижні кінцівки вони можуть сховати серед густого пір'я, щоб не втрачати енергію і не мерзнути. В переважній більшості люди перекладають на живі створіння людські відчуття і думають, що так, як людині холодно, то так само і птахам. Проте лебеді — дикі тварини і мають жити в дикій природі", — сказав Микола Весельський.
Лебеді на водоймі у селі Мирославка, січень 2025 року. Фото надала Ірина Мельничук

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції