Від початку повномасштабного вторгнення Росії відділом кіберполіції в Житомирській області були зареєстровані випадки шахрайства, вчинені проти рідних та близьких військовослужбовців, що зникли безвісти чи потрапили у полон.
Про це Суспільному розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Житомирській області Віталій Биков.
За його інформацією, три випадки зареєстровані в 2023 році та один — в 2024. Із них двом особам оголосили про підозру і обвинувальні акти направили до суду. Ще по двом фактам відкрили кримінальні провадження та проводять досудове розслідування з метою встановлення всіх причетних осіб та притягнення їх до кримінальної відповідальності, сказав Віталій Биков.
Валентина Волкова розповіла журналістці Ілоні Касаткіной, що три роки розшукує брата, який зник безвісти. За словами жінки, через невизначеність та безвихідь вона звернулася до гадалок за інформацією. Лише за один інтернет-сеанс жінка заплатила п’ять тисяч гривень.
"Це була розпіарина гадалка, вона є в соцмережах, на ютубі. Ми у Zoom спілкувалися. Був гіркий досвід, коли гадалка мені відкрито говорила: "Вибач, він загиблий", тобто — моральний тиск, добивання. Гадалка казала, що він загинув швидко, його душа ходить по полю бою, не може заспокоїтися, і ці слова вибивають тебе взагалі", — розповіла Валентина Волкова.
Зі слів жінки, вона зверталася до декількох так званих провидиць. І ті розповідали саме те, що жінка хотіла почути.
"Вони мені давали те, що я практично потребувала. Вони мені говорили: "Так, він живий, чекає допомоги". Був у мене досвід, коли я, дійсно, спілкувалася з однією гадалкою, яка мені чітко описувала бойові дії, що межувалися з тими словами, які мені розповідали побратими. Була оця соломинка, коли я розуміла, що щось збігається, значить це правда. І мені так було легше емоційно, морально. Але була і протилежна сторона. Перше — це кошти. Кожного разу, коли ти звертаєшся, ти виймаєш зі своєї кишені, відриваєш від своєї сім’ї, щоб отримати хоч щось, хоч якусь інформацію", — сказала сестра безвісти зниклого воїна.
За словами директорки Житомирського міського центру соціальних служб Ольги Юрченко, випадків, коли рідні розповідали, що звертаються до ворожок, вона знає десятки.
"Я завжди дуже переживаю, коли мова йде про одну ситуацію, а якась бабуся чи ворожка, чи ворожбит сказали інше. Починають розказувати, що їм треба заплатити певні кошти, і військового повернуть якимись нелегальними шляхами. І люди платять такі гроші. Я не маю повноважень і права давати оцінку діям тих людей, які беруться за це, але жодного разу не було ситуації, де б допомогли. І щоб це стало причиною або підґрунтям для того, щоб людина повернулася. У мене таких ситуацій не було", — прокоментувала Ольга Юрченко.
Адвокат Роман Гуртовенко в коментарі Суспільному сказав, що якщо людина добровільно віддає свої гроші і її не змушують, не обманюють, то притягнути до відповідальності того, кому вона віддала свої гроші, дуже важко.
"Якщо є ознаки, що давали неправильну інформацію людині в контексті того, що гарантували якийсь результат, за що людина заплатила кошти, то тоді ще можуть вбачатися ознаки шахрайства. Якщо гадалки отримають кошти просто готівкою, то довести щось надзвичайно складно", — сказав юрист.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp