У Житомирській обласній клінічній лікарні імені О. Гербачевського планують відновити операції з трансплантації нирки. Востаннє родинну трансплантацію нирки в лікарні проводили у липні 2024 року. Станом на кінець 2024 року в листі очікування на проведення трансплантації нирки перебували близько пів сотні жителів Житомирщини.
Генеральний директор обласної лікарні Олександр Веселовський розповів Суспільному, що у січні 2025 року їхній медзаклад отримав пакет Національної служби здоров'я України для відшкодування грошей, витрачених лікарнею на кожну трансплантацію. Для пацієнтів такі трансплантації, кожна з яких згідно постанови Кабміну від 24 грудня 2024 року вартує 772 тисячі 508 гривень, будуть безоплатними.
Операції з пересадки органів в обласній лікарні не роблять з літа 2024 року. Востаннє родинну трансплантацію нирки провели у липні 2024 року.
"Усю трансплантацію ми поділяємо на родинну і посмертну. Що стосується посмертної трансплантації, то це проблема донорських кадрів. У разі констатації смерті мозку, ми, на жаль, не завжди отримуємо позитивну відповідь, або ж сам донор не завжди підходить для пересадки. Це одна з причин. Стосовно родинної трансплантації, то все залежить від комунікації відділення трансплантації органів і тканин, трансплант-координатора і, відповідно, нашого відділення нефрології", — говорить медичний директор лікарні Віталій Хоменко.
За словами завідувача відділення кардіохірургії, трансплантації органів і тканин Анатолія Матвійчука, він передав адміністрації лікарні службову записку з пропозиціями щодо покращення роботи відділення.
"Ось інформаційна записка датована шостим місяцем, затверджена під номером 2024 року. Тут шість пунктів: яке треба докупити обладнання; що потрібно, щоб створити базу, оновити наших реципієнтів. Треба, щоб наші пацієнти не знаходилися на обліку в базі лабораторних даних в іншому закладі, а повинно все це бути в нас. Щоб сьогодні було забезпечення розхідними матеріалами нашої служби, щоб ми могли надавати допомогу. На сьогоднішній день у нас забезпечення закуплено нуль для проведення серцево-судинних операцій, на ремонт обладнання; датчик на апараті УЗД пів року не можемо відремонтувати", — розповів Анатолій Матвійчук.
"Апарат УЗД працює, не працює датчик. Зараз ми робимо дефектний акт, щоб визнати, що він не підлягає ремонту. Тоді будемо мати можливість купити новий датчик. Розхідні матеріали на це відділення закуповувалися найбільше. Це найбільш дороговартісне відділення. На жаль, велика частина цих розхідних матеріалів, які ми закуповували і отримували з Мінохорони здоров'я, ми їх розподіляли на київські лікарні, де лікувалися наші пацієнти з Житомирської області", — поінформував гендиректор обласної лікарні Олександр Веселовський.
У 2024 році у відділенні пролікували 365 пацієнтів, провели понад сотню кардіохірургічних операцій, 47 з яких із зупинкою серця. За рік помер один пацієнт. Водночас, зі слів Анатолія Матвійчука, колектив відділення потребує підтримки з боку адміністрації лікарні, від якої чекають, що вона хоча б раз у пів року буде спілкуватися з працівниками відділення і запитувати, чим може допомогти.
Зі слів гендиректора медзакладу Олександра Веселовського, наразі в лікарні планують об’єднати відділення кардіохірургії, трансплантації органів і тканин з відділенням рентген-ендоваскулярної хірургії, де проводять діагностику та операції на судинах голови і серця. Це дозволить пришвидшити процес відновлення операцій з пересадки органів.
"Кардіохірургічне відділення було неефективне по своїй спроможності: пацієнтів було вкрай мало, неефективний менеджмент у самих відділеннях. Інше відділення, як невеличкий оперблок, у якому діють дві операційні, немає ліжок. Вихід — об'єднати ці два відділення. Тим самим ми зменшимо кількість керівного складу. Це об’єднання приведе до того, що саме цей пакет у нас запрацює", — сказав Олександр Веселовський.
Станом на 31 грудня 2024 року у листі очікування на проведення трансплантації нирки перебували близько 50 жителів Житомирської області. Тепер ці пацієнти мають звернутися до лікарні для перереєстрації. Відновити операції планують після об’єднання відділень.
"Тепер будемо переобстежувати цих пацієнтів — вони мають переписати заяви про своє бажання трансплантуватися саме тут у нас, перебувати і очікувати трансплантацію саме у нашому закладі. Місяць-два у нас піде на те, щоб відпрацювати моменти, щоб лист очікування "ожив" і був фактичний", —говорить трансплант-координаторка обласної лікарні Марина Стадник.
Раніше Суспільне повідомляло, що першу родинну рансплантацію нирки в Житомирській обласній лікарні провели у червні 2021 року.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp