Перейти до основного змісту

У Житомирі шукають інвестора, який збудує сонячну електростанцію на річці Тетерів

Річка Тетерів. Інвестиційний портал Житомира

У Житомирі хочуть реалізувати ідею будівництва плавучої сонячної електростанції на річці Тетерів. Орієнтовна вартість проєкту становитиме 36 мільйонів євро, тому міська влада шукає інвестора, який допоможе втілити цю концепцію.

Про це Суспільному розповів директор комунальної установи "Агенція розвитку міста" Борис Пахолюк.

“Це проєктна ідея, під яку ми зараз шукаємо технічне і фінансове рішення. Такі станції працюють у європейських країнах, США та у Китаї. В Україні поки немає таких реалізованих проєктів. Це пов'язано з різними причинами. Зокрема з кліматичними особливостями, адже є певні ризики повноцінного функціонування самого об'єкту - сонячної електростанції. Наприклад, весняний льодохід та зміна рівня води упродовж року, і проєкт має все це враховувати, щоб електростанція могла належним чином експлуатуватися і ми не втратити інвестиції, вкладені в будівництво цього об'єкту”, — розповів Борис Пахолюк.

Чому вирішили розмістити сонячну електростанцію на річці Тетерів

Орієнтовна сума інвестицій в проєктну ідею — 36 мільйонів євро. Хоча реалізація потребує значних фінансових та технічних вкладень, за словами директора “Агенції розвитку міста”, станція зможе не лише дати доступну електроенергію, але й покращити якість води в Тетереві.

"Всі українські міста прагнуть розвивати сонячну енергетику, впроваджувати відновлювані джерела енергії. Але є проблема — земельних ресурсів в межах міст або немає, або вони дуже обмежені. Можливості розміщувати великі генеруючі потужності сонячної енергетики обмежені наявними земельними ресурсами, цільовим призначенням цих земель та іншими умовами. Якщо подивитися загалом на можливості розвитку генерації сонячної електроенергії у Житомирі, то виходить, що ми не маємо належної земельної ділянки, щоб розмістити велику сонячну станцію. Але при цьому ми маємо велике водосховище, каскад навіть водосховищ на річці Тетерів. Вони можуть використовуватися для розміщення плавучих сонячних станцій”, — розповів Борис Пахолюк.

Він зазначає, що світова практика використання технології плавучих сонячних станцій дозволяє не лише виробляти електричну енергію, але й допомагає зменшувати випаровування води та нагрівання водосховища. Зменшення нагрівання води, у свою чергу, зменшує кількість водоростей, які розвиваються при підвищенні температури води, і покращує якість води, зменшуючи при цьому кількість реагентів, які потрібно витрачати на її очистку.

Хто може інвестувати у плавучу сонячну електростанцію

За словами директора комунальної установи, інвестувати можуть як грантові донорські організації, так і бізнес.

“Якщо у нас з'явиться приватний партнер, який захоче вкласти власні гроші в створення цього об'єкту і в генерацію сонячної електроенергії, то ми готові, як місто сприяти такому інвестору і розглядаємо можливість викупу цієї електричної енергії безпосередньо у виробника для потреб комунальної інфраструктури, для об'єктів критичної інфраструктури. Якщо з'явиться партнер, який підтримає ідею грантовими коштами, тобто, надасть безповоротну фінансову допомогу місту для будівництва такого об'єкту, то власником такого об'єкту стане територіальна громада, а цей об'єкт буде переданий на баланс одному з комунальних підприємств і місто буде отримувати безпосередньо вигоду за рахунок генерації “зеленої” електричної енергії, знову ж таки, для потреб об'єктів критичної інфраструктури. Ця проектна ідея є частиною загальної міської стратегії по переходу до кліматичної нейтральності до 2050 року, а також відповідає національній стратегії енергетичної безпеки”, — розповів Борис Пахолюк.

Головне, зазначає Борис Пахолюк, знайти таке технічне рішення, щоб плавуча станція дійсно могла надійно працювати з урахуванням наших кліматичних особливостей та гідрологічного режиму річки, щоб її було зручно обслуговувати, і щоб вона не обмежувала мешканців та гостей в міста в їх рекреаційних потребах, наприклад, риболовлі.

Концепцію інвестиційного проєкту опублікували на декількох інвестиційних порталах, щоб інвестори чи грантодавці, зацікавлені в пошуку цікавих об'єктів для вкладання грошей чи фінансової допомоги, могли знайомитися з такими пропозиціями. Зокрема, на порталі Invest in Zhytomyr розміщена інформація про ідею створити плавучу сонячну електростанцію на річці Тетерів у Житомирі.

На порталі вказано, що запланована потужність електростанції — 40,0 МВт. Для порівняння, як зазначав Сергій Сухомлин у інтерв'ю Суспільному у липні 2024 року, мінімум потужності, необхідної для економного споживання Житомиру — 55 МВт, а для більш стабільної роботи енергосистеми міста потрібно 80-85 МВт.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції