Перейти до основного змісту

Майбутнє спадщини житомирського краєзнавця Георгія Мокрицького визначатиме його родина

Зникла цінна частина архіву Георгія Мокрицького. Суспільне Житомир/Леонід Харшан

Майбутнє спадщини житомирського краєзнавця Георгія Мокрицького визначатиме його родина, оскільки він не залишив нотаріально завіреного заповіту.

Про це повідомила Житомирська міська рада.

У повідомленні йдеться, що цінні речі краєзнавця Георгія Мокрицького, які упродовж трьох років зберігалися у голови обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури Сергія Намєсніка, передали Житомирській міській раді. Їх опише спеціальна комісія.

"До складу комісії увійдуть представники громадських організацій та профільних структурних підрозділів, краєзнавці. Зокрема, і старший науковий співробітник Житомирського обласного краєзнавчого музею Олександр Тарабукін та голова громадської організації "Колекціонерів і краєзнавців Житомира" Богдан Ващенко, які у складі ініціативної групи, що опікується збереженням спадщини Мокрицького, прийшли 11 лютого на прийом до секретаря Житомирської міської ради Галини Шиманської", — повідомила міська рада.
"Ми зацікавлені, щоб неоціненні матеріали стали доступними житомирянам. Раз у сто років народжуються такі геніальні люди, як Георгій Павлович, і його спадщина має бути надбанням громади. Тому комісія опрацьовуватиме кожну деталь з архіву краєзнавця. Буде фотофіксація та внесення до бази даних, адже навіть найменший папірець може мати історичну цінність. Про роботу комісії громадськість інформуватимуть", — сказала Галина Шиманська.

Остаточне рішення щодо подальшої долі матеріалів краєзнавця мають ухвалити спадкоємці Георгія Мокрицького, оскільки він не залишив нотаріально завіреного заповіту. Після повного опису речей комісія звернеться до його дітей. Якщо вони вирішать передати надбання громаді, то воно стане частиною фондів музею чи обласного архіву.

"Усе має відбуватися у законний спосіб. Тільки спадкоємці можуть вирішити: забрати ці речі чи передати їх громаді. І ми всі поважатимемо їхню думку. Усе, що за волею родини Георгія Павловича буде передано громаді, буде доступне житомирянам", — наголосила Галина Шиманська.

Раніше в коментарі Суспільному Житомир правознавець Роман Гуртовенко сказав, що передати архів міській раді можна лише за рішенням суду.

"Якщо йдеться про майно померлої особи, яке входить до складу спадщини і не має спадкоємця, або якщо спадкоємці відмовилися чи не прийняли спадщину відповідно до закону, Житомирська міська рада має право звернутися до суду, ініціювати відповідну процедуру і отримати судове рішення про визнання архіву частиною спадщини. Наразі я сумніваюся в правомірності передачі цього майна на зберігання будь-якому державному органу чи органу місцевого самоврядування без відповідного рішення суду", — пояснив Роман Гуртовенко.

На початку лютого 2024 року Суспільне розповідало, що карти-схеми, плани Житомира середини ХІХ — початку ХХ століття, мапа 1781 року і картотека історика, письменника і краєзнавця з Житомира Георгія Мокрицького зникли. Частину матеріалів Георгія Мокрицького зберігає у себе Сергій Намєснік, але їх зміст не розголошує.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції