Перейти до основного змісту

З початку року на Житомирщині виникло 13 спалахів сказу тварин: які міфи про це захворювання розвінчали

Лисиця, кіт. Facebook/Держпродспоживслужба

З початку 2025 року на Житомирщині виникло 13 спалахів сказу тварин, два з них — серед домашніх тварин. Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб розвінчав міфи про це захворювання.

Фахівчиня з інтерв'ювання Головного управління Держпродспоживслужби в області Галина Заріцька розповіла Суспільному, що відповідно до рішення Ради оборони Житомирської області від 26 листопада 2024 року з початку 2025 року проводяться заходи з регулювання чисельності хижих диких тварин та паралельно визначається ефективність кампаній з пероральної імунізації диких м'ясоїдних тварин проти сказу.

У відповідь на полювання та задля пошуку більш безпечних місць, останнім часом спостерігається тенденція щодо наближення диких тварин, а особливо лисиць, до населених пунктів та подальший контакт із людьми або домашніми тваринами", — розповіла Галина Заріцька.

За її словами, зареєстровано наступні випадки сказу у дикої лисиці:

  • 1 січня 2025 року — Звягельський район, Ємільчинська громада, село Забара-Давидівка;
  • 3 січня 2025 року — селище Черняхів Житомирського району;
  • 11 січня 2025 року — село Чміль Ємільчинської громади Звягельського району;
  • 16 січня 2025 року — селище Ружин Бердичівського району;
  • 24 січня 2025 року — селище Попільня Житомирського району;
  • 26 січня 2025 року — місто Бердичів.

Також у січні зареєстровано 2 випадки сказу серед домашніх тварин:

  • 5 січня 2025 року — село Гальчин Гришковецької територіальної громади Бердичівського району — кіт;
  • 26 січня 2025 року — село Ходаки Коростенської територіальної громади Коростенського району — собака.

Крім того, вірус сказу виявили у 5 лисиць, добутих на полюванні. Всього за січень на території області виникло 13 спалахів хвороби.

"По всіх випадках ветеринарні спеціалісти Держпродспоживслужби області спільно із фахівцями Житомирського обласного центру контролю та профілактики хвороб провели епізоотологічні розслідування, встановили коло контактних осіб та тварин, котрі отримують антирабічну допомогу. Місцеві протиепізоотичні комісії запровадили карантинні обмеження та забезпечили проведення спектру оздоровчих заходів", — повідомила Галина Заріцька.

Сказ — одна з найдавніших хвороб. Перша згадка датована 2000 роком до нашої ери у зв'язку з поширенням сказу через укуси собак. Це небезпечна інфекційна хвороба тварин та людей. Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб розвінчав міфи про сказ.

"У 1881 році французький вчений Луї Пастер шляхом численних перевивань вірусу кроликам отримав вакцину проти сказу, яку вдало випробував у 1885 році на зараженому хлопчику. Проте досі існують міфи на тему щеплення, які нікуди не зникають та вводять в оману громадськість", — повідомив Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб.

Найпоширеніші міфи про сказ та реальність:

  • Міф: вакцинувати тварин, які не виходять на вулицю або не потрапляють в дику природу, необов'язково.

Реальність: дика природа може сама "прийти" до тварини, яка мешкає ізольовано.

  • Міф: вакцинувати потрібно лише дорослих тварин, одного щеплення достатньо.

Реальність: вакцинувати тварин потрібно обов'язково щорічно з тримісячного віку.

  • Міф: вакцини проти сказу є "важкими" для тварин.

Реальність: сучасні вакцини максимально безпечні, ефективні та мають дуже низький відсоток теоретично можливих ускладнень.

  • Міф: сказ переносять лише собаки, рідше — коти.

Реальність: вірус вражає всіх теплокровних тварин, які потім стають його переносниками.

  • Міф: хвора тварина завжди поводиться агресивно, в неї тече слина.

Реальність: на початковій стадії слина не тече. Ознаки проявляються через 3-5 днів після зараження. Хвороба може мати безсимптомний перебіг. Тварина може бути пригніченою.

  • Міф: захворіти на сказ можна, якщо доторкнутися до хворої тварини.

Реальність: тварини виділяють вірус зі слиною. Вірус проникає в організм людини через укус, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки, подряпини, мікроушкодження шкіри.

  • Міф: люди не хворіють на сказ.

Реальність: люди хворіють. В організмі людини вірус нервовими волокнами потрапляє у спинний і головний мозок, викликає запалення, параліч і смерть.

  • Міф: до лікаря необов'язково звертатися відразу після укусу, можна почекати якийсь час.

Реальність: після появи перших симптомів медики вже не зможуть допомогти хворому.

  • Міф: сказ виліковний.

Реальність: єдиний офіційно визнаний і ефективний спосіб уникнути сказу в разі ризику зараження — своєчасна профілактична вакцинація.

"Нехтування щепленням тварин проти сказу може призвести до захворювання та загибелі ваших чотирилапих друзів і водночас стати загрозою здоров'ю членів вашої родини. Сучасні вакцини дозволяють значно зменшити кількість ін'єкцій. Їх кількість може сягати 5-6: у день звернення до травмпункту, а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні, які вводять дорослим у дельтовидний м'яз, а дітям — у зовнішню поверхню стегна. Вакцина дозволяє запобігти хворобі до 98% випадків", — повідомив Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб.

За інформацією центру, вакцинація ефективна за умови її ініціації не пізніше двох тижнів після укусу.

"Повноцінний курс вакцинації дозволяє запобігти неминучій загибелі. Приблизно 75% сказу виникає через те, що потерпілі від укусу не знають про загрозу хвороби, не надають великого значення небезпеці, не звертаються за медичною допомогою або відмовляються від вакцинації", — наголосили у центрі контролю та профілактики хвороб.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції