У Житомирі 13 грудня відбувся форум учасників проєкту "Пілотування естонського рішення Clanbeat в Житомирській області". На події презентували результати піврічного проєкту з покращення психологічного добробуту обраних шкільних колективів.
Про це Суспільному розповіла проєктна координаторка Mondo в Україні Анастасія Головатюк.
За її інформацією, упродовж серпня-листопада 2024 року шкільний персонал та учні 5–11 класів із 25 обраних закладів освіти Житомирської області раз на місяць проходили опитування на платформі Clanbeat. Кожне — до 10 питань, в рамках яких досліджувалися рівень стресу, мотивації, якість взаємин та соціальну підтримку, бар’єри на шляху до отримання ефективних послуг респондентів. Питання засновані на Індексі добробуту ВООЗ-5.
"Одна з головних задач проєкту — не лише дослідити самопочуття освітян Житомирської області, але й допомогти їм сформувати звичку прислухатися до свого стану та впливати на нього. Окрім цього, у рамках проєкту ГО "Альянс стійкості" також зібрали безоплатні сервіси психологічної допомоги, якими ми поділилися з учасниками. Нам важливо, щоб учні та учителі знали, до кого за потреби можна звернутися за допомогою", — розповіла проєктна менеджерка Вікторія Ішкіна.
Участь у проєкті є добровільною, а заклади освіти відбиралися на конкурсній основі.
Усього в дослідженні взяли участь 879 учителів та персоналу закладів освіти, а також 3854 учнів: 3192 із середньої школи та 662 зі старшої школи.
Кожний заклад освіти отримував аналітику результатів опитувань. Ця інформація має полегшити роботу шкільних психологів та соціальних педагогів, а також допомогти адміністраціям планувати заходи з психосоціальної підтримки: більш коректно пріоритезувати, розуміти стан колективу в різні місяці тощо.
"Найважливіший результат — це аналіз показників, які ми отримали під час проєкту. Наприклад, ми прослідкували динаміку спаду добробуту у персоналу з початком навчального року. У серпні учителі повернулися з відпусток і їх психологічний добробут був доволі високим. Та оскільки у педагогів велике психологічне навантаження на роботі, з вересня рівень їх добробуту знизився. Я звернула на це увагу і провела ресурсну зустріч, де учасники вчилися технік стабілізації та емоційної підтримки. І коли в листопаді у нас було завершальне опитування, рівень психологічного добробуту був знову на доволі високому рівні. На основі отриманих даних я надалі плануватиму свою роботу як соціальний педагог", — соціальний педагог Сінгурівського ліцею Новогуйвинської селищної ради Катерина Знахорчук.
Окрім опитування, упродовж проєкту також було проведено 50 індивідуальних консультацій із закладами освіти, а також визначено 26 ефективних послуг та матеріалів для психологічної підтримки, якими учасники зможуть користуватися і після завершення проєкту.
У рамках проєкту також було виявлено великий попит на матеріали для самостійного опрацювання, тож усі учасники отримали корисні подарунки для своїх закладів освіти: розвивальні ігри та книги для психосоціальної підтримки.
За даними координаторів, результати опитувань також показали, що рівень добробуту значною мірою впливає на здатність управляти стресом. Персоналу із високим рівнем добробуту легше справлятися зі стресовими ситуаціями, тоді як ті, хто має низький рівень добробуту, частіше зіштовхуються з труднощами. Це підкреслює важливість підтримки психологічного стану та розвитку навичок управління стресом для покращення якості життя.
Серед інших запитів персонал відзначає потребу в створенні ресурсних кімнат для зняття стресу, кращій фінансовій підтримці та навчальних практиках, спрямованих на розвиток навичок самодопомоги.
66 % учнів та 83 % персоналу зазначили, що задоволені участю в проєкті. У відгуках учасники також поділилися, що краще стали розуміти свої почуття, відчули, що школа дбає про них, стали почуватися більше впевнено, відчули покращення настрою, бо їх питають, як справи; відчувають підтримку, стали впевненішими тощо.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp