3 грудня 2024 року жителі Овруцької громади, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, розпочали акцію на знак протесту скасування на рівні уряду деяких "чорнобильських" доплат та пільг. Згодом до них приєдналися непрацюючі пенсіонери та люди з інвалідністю. За словами однієї із ініціаторок акції Марини Переходової, шестеро протестантів оголосили безтермінове голодування. Свої вимоги жителі громади адресували представникам місцевих та центральних органів влади. Що вимагають люди та чи чує їх влада, — дізнавалися кореспонденти Суспільного Житомир у підсумковій програмі "Новини Тижня".
Марина Переходова розповіла, що приводом до початку протестів стало ухвалення Закону України про "Державний бюджет-2025" 19 листопада 2024 року, в якому за пропозицією Кабінету міністрів України передбачили чорнобильські доплати лише тим непрацюючим пенсіонерам, зокрема, і жителям Овруцької громади, які проживали у зоні безумовного відселення з 1986 до 1993 років. Пропозицію уряду врахували, обґрунтувавши її потребою економії грошей. А 3 грудня жителі громади влаштували протест.
"У нас увірвався терпець. Ми 2 роки писали в усі інстанції, просили владу, доводили, показували, вигравали судові процеси щодо порушення наших прав, але нас не почули. Тепер нехай побачать. Спочатку збиралася тільки наша ініціативна група — 4 людини, а потім додалися інші. Одна із них — жінка, яка має онкохворобу, та чоловік — ліквідатор, який брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році", — розповіла Марина Переходова.
Ініціаторка акції протесту сказала, що її учасники звернулися до керівників громади, уряду та омбудсмена із закликом втрутитися у ситуацію. Серед їх вимог: повернення пільг і гарантій, передбачених законодавством для постраждалих від Чорнобильської катастрофи; погашення заборгованостей з виплат компенсацій та пенсій; забезпечення медичних послуг і ліків, які є критично важливими для їхнього життя та здоров’я.
Жителька громади Наталія Невмержицька розповіла, що вона також долучилися до акції протесту.
"Я у громаді проживаю з 1981 року. Нікуди не виїжджала. У мене питання до влади: чому саме із "чорнобильців" зняли доплати. Особисто я ці гроші не отримувала ,але прийшла на акцію, бо мені шкода людей, які всього лише 13 тисяч гривень отримували і ті в них забрали. Ці гроші практично всі йшли на ліки. Людина могла пролікуватися, дозволити собі нормальне харчування, вдітися і взутися", — сказала Наталія Невмержицька.
За словами учасниці акції Людмили, жителі громади звернулися до міської, Верховної рад та до інших інституцій, аби там почули її та відповідним чином зреагували.
Овруцький міський голови Іван Коруд розповів, що у громаді проживає 36 тисяч жителів, з яких більш ніж половина (19 тисяч людей) мають статус постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
"Коли людина звертається до суду, аби захистити власні права, і суд ухвалює позитивне рішення, а потім воно не виконується, то для цієї людини це є незрозумілим. У нас є робоча група Коростенського району, куди входять усі голови громад, безпосередньо ми звертаємося до комітету з соціальних питань та до профільного міністерства і хочемо, щоб це питання набуло законного вирішення", — сказав Іван Коруд.
4 грудня двоє учасників голодування та представники місцевих органів влади у Києві зустрічалися із першою заступницею міністра соцполітики України Дарією Марчак.
У коментарі Суспільному народний депутат Володимир Арешонков, який був присутній на зустрічі, сказав, що представники Міністерства соціальної політики України на наступному тижні приїдуть до Овруча і зустрінуться із протестувальниками.
"Під час зустрічі із першою заступницею міністра України з соціальної політики пані Марчак учасники акції отримали відповіді на всі запитання, які стосувалися внесення змін до законодавства, а також що збирається робити уряд у зв'язку з обмеженням цих доплат. Вони залишилися задоволеними результатами розмовою. Тобто вони сказали, що не думали, що деякі речі саме такі. Бо коли говорю я або говорить Овруцький міський голова Іван Коруд, то вони, можливо, не сприймають", — розказав Володимир Арешонков.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp