5 грудня відзначають Міжнародний день волонтера. Наразі в Україні благодійники уже третій рік повномасштабного вторгнення пліч-о-пліч тримають фронт разом із військовими. Кореспондентка Суспільного поспілкувалася з житомирською волонтеркою Юлією Толмачовою, яка уже одинадцятий рік поспіль допомагає захисникам, про актуальні проблеми благодійників, поїздки на фронт та повномасштабну війну.
Чи могли б ви розповісти про ТОП проблем волонтерів на третій рік повномасштабної війни та як взагалі з цим справляєтеся?
Я вже справляюся понад 10 років. Зараз збори дуже просіли і не лише у простих волонтерів, таких, як я, а і у великих фондів, про це багато пишуть. Я не знаю, з чим це пов'язано, але, коли я розказую про проблеми волонтерів, то мені люди кажуть, що втомилися від війни. Ну, втомитися від війни — це не проблема, а наші хлопці на передовій не втомлюються? Коли на позиції ходять, тижнями сидять в окопах, в холоді, в болоті. Тому, коли цивільні, які розважаються тут і розказують, що вони втомилися від війни, для мене це дуже дико якось, я цього не розумію.
Що скажете про донати в цілому?
Люди кажуть, що немає грошей, як і в бізнесу також. Але є ж невеликі фонди, куди донатять мільйонами, а я дивлюся по своїх зборах, в мене дуже часто там буває за день, що лише осіб 20-30 по гривні перераховує. Тобто, ті, хто донатили, ті й продовжують. І коли хочеш допомагати, ти будеш допомагати. У нас є багато "диванних патріотів", які виходять з прапорами на День прапора, на День Незалежності, повісять собі на плечі прапор і кричать "Слава Україні! Герої не вмирають!". Ну, по-перше, герої вмирають… А по-друге, повісивши прапор, прийти додому і сказати: "Я свою місію виконав" — це не патріотизм. Ще є ті, хто сподівається, що замість нього задонатять. Але візьміть, наприклад, наш Житомир, де майже 300 тисяч населення, і коли кожна людина буде донатити по одній гривні, то за 300 тисяч можна буде купити два крутих РЕБа або два нічних дрони, які рятують життя. Зараз війна технологій, від приладів, на які збираємо, залежить життя наших бійців.
На що ще зараз відкриваються збори?
У військових мають бути в наявності дрони, РЕБи, машини обладнані, окопи захищені від скидів від FPV, тоді зберігається життя не одного бійця, а життя всього цілого взводу, який знаходиться на передовій, або їде на передову, або вивозить, евакуює поранених бійців, навіть коли вивозять двохсотих, це рятує іншим життя. Також вкрай необхідні тепловізори, прилади нічого бачення, пікапи, реанімобілі, але машини зараз менше заїжджають на передову.
Зараз не та війна, це не АТО, не ООС, зараз на пікапах або на наземних дронах вивозять чи на багі, і то всі часто потрапляють під FPV-обстріли, від чого гинуть наші оборонці. Я вважаю, найголовніша проблема насамперед — це байдужість людей, які не хочуть просто донатити. Можна не випити чашку кави чи не купити пачку цигарок і задонатити за можливість жити.
Юліє, які ще є проблеми, крім того, що не донатять і ігнорують збори?
Деякі волонтери жаліються на недовіру до них. ЇЇ можна заслужити постійними звітами, демонстрацією чеків, виставляти фото з передачею майна, яке закупив і тільки так буде довіра до тебе.
Ви їздите на фронт уже понад 10 років, зокрема зараз, як часто потрапляєте в небезпечні ситуації і чи трапляється таке?
Я була поранена у 2018 році, потрапляю завжди в якісь небезпечні ситуації, що в АТО, що в ООС, що зараз на фронті. До речі, коли ми були в Кураховому місяць тому, мій водій отримав контузію, бо перед нами був приліт і ми хотіли вибігти з авто, аби рятувати військових, які могли бути в тому будинку, куди прилетіло. Далі там почали зриватися боєприпаси, все горіло. Зараз дуже небезпечно їздити на фронт.
З якою періодичністю ви їздите у гарячі точки?
Раз у 10-12 днів їжджу. Зараз там активно працюють FPV-дрони. Минулої поїздки ми заховалися на розбитій заправці, щоб не потрапити під обстріл, а на базарі FPV влучив у цивільну машину, там і згоріло все, люди загинули.
Як ще зараз можна заохотити людей допомагати захисникам та співпрацювати з волонтерами, фондами?
Я можу єдине сказати, що коли ми припинимо допомагати, як наші хлопці не втримають там фронт, то FPV-дрони будуть літати тут у нас, над нашими головами, над нашими машинами і будинками. Дуже багато людей цього не розуміють, вони забули, як були Буча, Ірпінь, Маріуполь… І розумієте, коли ти сидиш в хаті, і в тебе все окей, ти дивишся телевізор чи YouTube, втомився від війни, і тут раптом до тебе можуть прийти російські солдати, буряти, корейці зараз, які почнуть грабувати твоє майно, яке ти все весь час наживав, які будуть забирати твій бізнес, твої машини, нерухомість. Багато хто забув, як це, коли розстрілювали просто так людей на вулицях, як ґвалтували дітей та жінок.
Ми маємо об'єднатися, як у 2014 році, як ми об'єдналися у 2022 році, коли повномасштабне вторгнення російської армії тільки почалося. Ми маємо допомагати нашим військовим, тому що ця війна може стати ще страшнішою, особливо після заморозки конфлікту, коли військові РФ підготуються ретельніше. Тоді колосальної кількості втрат не уникнути. Треба допомагати і донатити нашим військовослужбовцям ЗСУ — захисникам та захисницям, які стримують те пекло на землі.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp