Перейти до основного змісту

Скаргу на вчительку з Житомира через її заборону учням спілкуватися російською мовою на уроках визнали необґрунтованою

ОНОВЛЕНО: Богдан Купчинський, який подава скаргу на вчительку від своєї громадської організації, написав, що вони подаватимуть повторну скаргу на необгрунтовану, за його словами, поведінку вчительки.

Скаргу на вчительку англійської мови житомирського ліцею №25 Олену Федченкову через її вимогу до учнів спілкуватися на уроках українською, а не російською мовою визнали необґрунтованою.

Про це на своїй сторінці у мережі Facebook повідомила Служба освітнього омбудмсена України.

У повідомленні сказано, що служба освітнього омбудсмена вивчила скаргу від голови громадської організації щодо того, що вчителька начебто дозволяє собі під час уроків кричати на дітей, які відповідають на уроках недержавною мовою, чим нібито порушує честь та гідність учнів. Також були проаналізовані скріни з батьківського чату щодо вимоги вчительки до дітей спілкуватися на уроках українською мовою, а не російською.

Вивчивши матеріали справи, служба освітнього омбудсмена дійшла висновку, що скарга на вчительку є необґрунтованою. Освітній процес у ліцеї № 25 здійснюється за програмою, яка не передбачає вивчення мов національних меншин та корінних народів. Відтак мовою освітнього процесу у ліцеї має бути державна мова — тобто українська.

"Порушення педагогом прав учасників освітнього процесу в описаній ситуації виявлено не було, оскільки скріни спілкування у групі батьківського чату не є підтвердженням фактів крику педагога. Скаргу громадської організації визнано необґрунтованою. Якщо батьки вважають, що їхні права та права їхніх дітей були порушені, просимо батьків подати звернення та надати факти підтвердження порушення прав, адже громадські організації не є учасниками освітнього процесу, тому подальший розгляд та реагування на цю скаргу неможливі", — йдеться в дописі служби омбудсмена.
Скарга Богдана Купчинського, голови ГО "Все робимо самі", до департаменту освіти Житомирської міськради, 25 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир

У своєму пості служба омбудсмена дала законодавче роз'яснення щодо того, якою має бути мова освітнього процесу в Україні.

"Нагадуємо керівникам закладів освіти, учням, їхнім батькам та педагогічним працівникам, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Це визначено частиною 1 статті 7 Закону України "Про освіту", частиною 1 статті 5 Закону України "Про повну загальну середню освіту", частиною 1 статті 21 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", — сказано в пості.

Служба освітнього омбудсмена пише, що тиск, зокрема, публічний, на педагогічних працівників закладів освіти, які виконують вимоги та обов’язки, передбачені чинним законодавством, є неприпустимим.

"Педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники зобов’язані виховувати у здобувачів освіти повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України та навколишнього природного середовища. Про це вказано у частині 2 статті 54 Закону України "Про освіту". Тому вимога щодо використання української мови під час навчальних занять є не порушенням честі та гідності здобувачів освіти, а передбаченою чинним законодавством вимогою про мову освітнього процесу. Міністерство освіти і науки України у своєму листі № 1/16742-23 від 27 жовтня 2023 року наголошувало, що в умовах збройної агресії РФ проти України надзвичайно важливим є завдання щодо утвердження української мови як елемента національної безпеки".

За законодавством, батьки мають виховувати повагу в дітей до державної мови та державних символів, національних, історичних і культурних цінностей України, а педагогічні працівники зобов’язані використовувати державну мову в освітньому процесі.

ОНОВЛЕНО на 19:55

Під постом Суспільного про визнання Службою освітнього омбудсмена України необґрунтованою скаргу на вчительку голова громадської організації "Все робимо самі" Богдан Купчинський написав, що вони повторно подаватимуть скаргу на вчительку.

"Наша організація подаватиме повторну скаргу, тому що необгрунтована поведінка вчителя і це факт. Далі, окрім повторної скарги, ми направимо скаргу на міжнародні інституції з прав людини, в тому числі ООН, аби освітній омбудсмен обгрунтував нашим міжнародним партнерам свою недолугу відповідь. Тоді все розставиться на місця. Ніхто не розділятиме дітей по мовним ознакам", — написав Богдан Купчинський.
Коментар Богдана купчинського під постом Суспільного Житомир. Скрин з Facebook Суспільне Житомир

Коли застосовують вимога щодо володіння педагогічним працівником іноземною мовою, мовою національної меншини та корінного народу

Відповідно до статті 7 Закону України "Про освіту", представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти.

Представникам корінних народів України для здобуття дошкільної і загальної середньої освіти поряд із державною мовою гарантується право робити це мовою відповідної національної меншини або корінного народу. Це право реалізується за рахунок створення окремих класів або груп з навчанням мовою відповідної національної меншини чи корінного народу поряд із державною мовою. Воно не поширюється на класи або групи з навчанням українською мовою.

Жодним нормативно-правовим актом не встановлено обов’язок педагогічних працівників, які не викладають у класах національних меншин чи корінних народів, розуміти, розмовляти та використовувати ці мови в освітньому процесі.

Державна мова має використовуватися в межах освітнього процесу, у спілкуванні вчителів, викладачів, іншого персоналу закладів освіти як зі здобувачами освіти (вихованцями), так і між собою. Іноземна мова застосовується під час вивчення предметів "Іноземні мови", "Іноземна мова". Мови корінних народів і національних меншин застосовуються під час навчання у відповідних класах, які створені у закладах освіти.

Раніше Суспільне Житомир повідомляло, що голова дитячої громадської організації "Все робимо самі" Богдан Купчинський написав скаргу до департаменту освіти Житомирської міської ради. У скарзі вказано, що вчителька англійської мови ліцею №25 Олена Федченкова, за словами Богдана, забороняє учням 4-Г класу спілкуватися на уроці російською мовою.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня

Вибір редакції