Богдан Купчинський, голова дитячої громадської організації "Все робимо самі" написав скаргу до департаменту освіти Житомирської міської ради. У ній йдеться про вчительку англійської мови ліцею №25 Олену Федченкову, котра, за словами Богдана, забороняє дітям на уроці спілкуватися російською мовою. Ситуацію досліджували кореспонденти Суспільного.
15 жовтня до директора Житомирського міського департаменту освіти надійшла скарга від голови дитячої громадської організації "Все робимо самі" Богдана Купчинського щодо дій Олени Федченкової, вчительки англійської мови ліцею №25.
У заяві, зокрема, йдеться, що Олена Федченкова на уроках з англійської мови у 4-г класі ліцею №25 міста Житомира дозволяє собі кричати на дітей, які з тих чи інших причин спілкуються російською мовою, відповідаючи дітям, що вона не розуміє мову вбивць. Тим самим психологічно придушує честь, гідність дітей, які відповідають на уроках з англійської мови — російською мовою, йдеться у заяві. У своїй скарзі Богдан Купчинський просить керівництво департаменту освіти відсторонити Олену Федченкову від викладацької діяльності у 4-г класі.
Методистка науково-методичного центру Житомирського міського департаменту освіти Наталія Шикирава розповіла, що департамент вивчає ситуацію, яка склалася. З її слів, згідно Закону України про функціонування мови в закладах освіти, усі учасники освітнього процесу зобов'язані спілкуватися українською мовою. Методистка каже, що це питання вони вивчать, зроблять висновки і якщо буде потрібно нададуть рекомендації закладу освіти, вчителю і директору.
"Можу додати ще, що згідно статті 10 Конституції України російська мова вважається мовою національних меншин. І наразі за таким визначенням, за дослідженням, опитуванням центру Разумкова вважається, що в Україні 1,9 відсотків людей вважають себе росіянами. Відтак у Житомирі це кілька сотень може бути ймовірно людей, які можуть вважати себе росіянами. І тому ми як департамент освіти прагнемо дотримуватися мовного закону і пояснювати, вести роз'яснювальну роботу. Наразі у місті Житомирі перебуває внутрішньо-переміщені родини, діти яких навчаються у наших школах. Але ми як департамент наполягаємо на тому, що мова спілкування на уроках, в позаурочний час у закладах освіти є українською", — прокоментувала ситуацію Наталія Шикирава.
Директор 25 ліцею Іван Денисюк сказав, що офіційного звернення від Богдана Купчинського до адміністрації ліцею стосовно ситуації, яка виникла на уроці англійської мови, не було.
"Ми розглянули дане питання тому що в засобах масової інформації з'явилися скріншоти. Я дивився по скриншотам запис в чаті класу, спілкувався з Оленою Іванівною. Там було написано, щоб батьки звернули увагу на те, що в державному закладі освіти діти мають розмовляти тільки українською мовою. В посадових інструкціях вчителя є в обов'язках, щоб вона виправляла дітей, корегувала дітей. Ну і також на педагогічній раді до вчителів було донесено, що зміни до закону і навіть на перервах розмовляти виключно українською мовою. До мене звернень не було не від батьків даного класу. Від жодних батьків нашого ліцею звернення стосовно того не було, що принижують чи заставляють дітей, чи сваряться на дітей стосовно того, якою мовою вони розмовляють. Але державний заклад і державна мова у нас українська", — сказав директор ліцею.
Олена Федченкова, вчителька англійської мови, відмовилася давати коментар Суспільному з приводу даної ситуації.
Директор 25 ліцею охарактеризував вчительку англійської як вчителя зі стажем. Неодноразово діти посідали призові місця на олімпіадах. Навіть при складанні національного мультипредметного тесту один з учнів отримав 200 балів. Іван Денисюк додав, що чоловік Олени Іванівни нині служить добровольцем, захищає кордони України.
"Олена Іванівна вчителька дуже толерантна і ніколи вона не підвищує голос на дітей. Пояснення згідно з тієї скарги, яка була написана на адміністрацією ліцею, було зрозуміло, що вона неодноразово кричить. Цього не було, тому що взяли пояснення від вчителів, від асистента вчителя. який знаходиться у даному класі і було одноразове зауваження одній дитині про те, що він розмовляє російською мовою", — сказав директор 25 ліцею.
Кореспонденти Суспільного отримали коментар телефоном від Богдана Купчинського щодо ситуації, яка склалася на уроці англійської мови.
"У нас є Конституція 10 стаття, яка захищає в тому числі і російську мову, правда? Згідно Закону, діти до 12 років можуть вільно говорити, так само і на перервах, це ж не закон, це законопроєкт поки. Але ж Конституцію ніхто не відміняв. Зміни до Конституції ніхто не вносив відносно 10 статті. Якщо ви знайдете і мені покажете, то, можливо, я навіть, вибачусь перед вчителем. Але поки вчитель має вибачитися перед дітьми. Перед мною не потрібно. Мені погрози вже шлють. Зараз я іду до поліції писати заяву. З різних телефонів телефонують, кажуть, що приб'ють мене і так далі. От будь ласка, до чого дійшла, патріотично налаштована вчителька. Діти говорять, що вона кричить на них, що вона не розуміє мову вбивць", — сказав Богдан Купчинський.
Начальник управління Державної служби якості освіти в Житомирській області Олексій Редько в коментарі Суспільному сказав, що відповідно до статті 7 Закону України "Про освіту" мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Він сказав, що станом на 10 ранку 25 жовтня вони ще не спілкувалися ані з самою вчителькою, ані з департаментом освіти, бо тільки вночі побачили цю ситуацію.
"Але вчителька має повне право користуватися українською мовою. Діти, так само — в закладах освіти користуватися українською мовою. Оскільки це не є заклад національних меншин. Тому нещодавно ми проводили зустріч з паном Тарасом Кременем, уповноваженим із захисту державної мови, і я думаю, що він також буде тримати на контролі цю ситуацію. І вчителька не буде нести відповідальність за те, що вона вимагає дітей дотримуватись мовного законодавства", — сказав Олексій Редько.
Як раніше писало Суспільне Житомир, Житомирська міська рада попередньо запланувала на демонтаж ліцею №25 суму у 18 мільйонів 599 тисяч гривень. У коментарі Суспільному восьмого травня 2023 року очільник міського управління капітального будівництва В'ячеслав Глазунов розповів, що міськрада сподівається заплатити за ці роботи менше грошей, ніж виставляє на тендер. Також чиновник пояснив, чому вартість демонтажних робіт виросла вдвічі у порівнянні із початковою сумою в дев'ять мільйонів гривень.
16 лютого 2023 року у коментарі Суспільному Житомир, говорячи про вартість демонтажу, В'ячеслав Глазунов озвучував цифру у дев'ять мільйонів гривень. Чиновник каже: тоді суму обрахували попередньо і в загальних аспектах.
Житомирський ліцей №25 війська РФ розбомбили четвертого березня 2022 року. Як ліцей виглядав після авіаудару можна подивитися у відео Суспільного. Згодом росЗМІ використали фото розбомленого житомирського ліцею у якості ілюстрації в статті про руйнування будинку у Маріуполі.
Зранку 19 березня 2022 року у Житомирі територію розбомбленого ліцею прийшли прибирати комунальники, а також вчителі, батьки учнів та самі учні. Паралельно тривали пошуки приміщення, де у новому навчальному році вчитимуться учні ліцею №25. Наприкінці травня стало відомо, що учні старших та молодших класів ліцею вчитимуться в окремих приміщеннях.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube