Перейти до основного змісту

На Житомирщині будинки для переселенців побудують з будматеріалів за завищеними цінами — розслідування "Наших грошей"

Зліва направо: Роман Крисюк, Роар Паулсруд, Олександр Фесюк. Колаж журналістів програми "Наші гроші"

В Андрушівці для переселенців будуватимуть 10 будинків за 25 мільйонів гривень від благодійника з Норвегії. Ціни на деякі види будматеріалів завищені від півтора до трьох разів.

Про це у розслідуванні, опублікованому на своєму сайті, поінформували журналісти програми "Наші гроші".

До травня 2025 року в Андрушівці мають збудувати 10 одноповерхових двоквартирних збірних (каркасних) будинків загальною площею близько 1000 квадратних метрів для 20 родин переселенців. Роботи фінансуватимуть за рахунок благодійних коштів інвестора з Норвегії, договірна ціна є твердою. Для цього було підписано тристоронню угоду між Андрушівським міським головою Галиною Білецькою, головою ради директорів акціонерного товариства з Норвегії "Роар Паулсруд Ас" Роаром Паулсрудом та директором андрушівського комунального підприємства "Комсервіс" Олександром Фесюком.

"За даними з системи "Прозорро", комунальне підприємство Андрушівської міської ради "Комсервіс" 8 жовтня за результатами тендеру замовило виробничо-комерційній фірмі "Урарту" будівництво житлових будинків для переселенців за 25,02 мільйона гривень. "Урарту" отримала підряд без конкуренції, бо на торги більше ніхто не прийшов. Для участі в них треба було упродовж 11 днів — з 15 вересня до 27 вересня — відвідати об’єкт будівництва та скласти акт огляду, підписаний замовником. Після цього оприлюднити його в "Прозорро" у складі пропозиції. Фірма "Урарту", яка зареєстрована в 1993 році у Баранівці на Житомирщині, належить Армену Сарояну, а керує нею Роман Крисюк, який до жовтня 2019 року очолював управління дорожнього будівництва та інфраструктури Житомирської ОДА. З 2016 року "Урарту" натендерила 402,23 мільйона гривень, найбільше — в управління дорожнього будівництва та інфраструктури Житомирської ОДА", — пишуть журналісти "Наших грошей".

Третього жовтня 2024 року Андрушівська міська рада на своїй сторінці у мережі Facebook повідомляла, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в громаді на постійній основі проживають понад 600 внутрішніх переселенців.

Завищені ціни

У своєму розслідуванні журналісти програми "Наші гроші" вказали, що деякі будівельні матеріали підрядник закуповуватиме за цінами, які від півтора до трьох разів перевищують ринкову вартість.

У підсумковій відомості ресурсів гарячекатану арматурну сталь періодичного профілю класу А-ІІІ діаметром 12 міліметрів врахували по 53 760 грн/т (тут і далі ціни вказані з ПДВ). На ринку вона коштує від 32 368 до 34 000 грн/т, що в півтора раза дешевше.

Гладку гарячекатану арматурну сталь класу А-1 діаметром 8 міліметрів замовили по 54 720 грн/т. "Метінвест-СМЦ" продає гладку арматуру А240 по 34 990 грн/т, що також у півтора раза дешевше.

Бетонні блоки для стін підвалів марки ФБС 24.4.6-Т оцінили по 2 616 грн/шт, хоча група "Ковальська" продає їх по 1 566 грн/шт, що на 40% дешевше.

Бетонні блоки для стін підвалів марки ФБС 9.4.6-Т замовили по 1 236 грн/шт, тоді як група "Ковальська" продає їх по 783 грн/шт, що також в півтора раза дешевше.

Поліетиленові труби PE 100 SDR-26 діаметром 250х9,6 міліметра врахували по 1 991 грн/м. Магазин "Eisen Technik Group" пропонує їх по 584 грн/м, а "Метал Імпорт Груп" по 525 грн/м, що втричі дешевше.

Орієнтовна переплата по зазначених п’яти позиціях може сягати 930 тисяч гривень, на них можна купити 54 FPV-дрони камікадзе з функцією донаведення, пишуть "Наші гроші"

У кошторис врахована середня зарплата робітника 16 564 гривні. За даними Пенсійного фонду, показник середньої зарплати для обчислення пенсії вищий – 18 807 гривень, а середня зарплата за вакансіями у будівництві на "Work.ua" у Житомирі ще вища – 21 000 гривень.

Підрахунки ймовірних переплат на будівництві житла для переселенців в Андрушівці . Скрин із сайту програми журналістських розслідувань "Наші гроші"

Позиція Андрушівської міської ради

Журналісти Суспільного Житомир попросили прокоментувати результати розслідування "Наших грошей" Андрушівського міського голову Галину Білецьку.

"Було проведено державну експертизу, всі питання до них. А взагалі, цей проєкт реалізують під ключ норвезькі партнери виключно за власні кошти. Вони робили свою перевірку незалежно від державної експертизи проєкту. І вони як ніхто перевіряли цей проєкт зі своїми архітекторами, фінансистами та юристами", — сказала Галина Білецька.

Галина Білецька. Андрушівка, Житомирщина, 7 липня 2022 року. Фото: Суспільне Житомир

"Проєктно-кошторисну документацію в нас розробляло НДІ "Проектреконструкція". Ця документація пройшла державну експертизу — все було зроблено відповідно до вимог містобудівного законодавства. Все було занесено в систему, в реєстр. Щодо цін, то я не можу так давати одразу відповідь, бо спочатку маю переглянути ці дані і тоді подивлюся по локальному кошторису, яка закладалася туди ціна. В цілому ж, у нас уже навіть подано повідомлення про початок виконання будівельних робіт, в нас є відповідальний сертифікований підрядник, який робить закупівлі і несе за це відповідальність", — прокометувала журналістам Суспільного Житомир начальниця відділу комунального майна Андрушівської міськради Надія Хорова.

Позиція КП "Комсервіс"

Замовником будівництва в даному проєкті є комунальне підприємство Андрушівської міськради "Комсервіс". Суспільне також звернулося за коментарем до очільника цього підприємства Олександра Фесюка.

"Є офіційний проєкт, є затверджені кошториси. Це міжнародні гроші. Зі свого боку, ми є лише замовниками у цьому проєкті — ми підписуємо акти виконаних робіт, і все. Все інше перевіряють відповідні комісії, документація проходить державну експертизу. Про ціни, як такі, сказати ми нічого не можемо — це не до нас. З питаннями про ціни краще звернутися до підрядника, ми моніторинг цін на матеріали не проводимо", — сказав Олександр Фесюк.

Роар Паулсруд, Галина Білецька та Олександр Фесюк під час підписання трьохсторонньої угоди щодо будівництва житла для ВПО. Андрушівка, Житомирщина, 3 жовтня 2024 року. Андрушівська міська рада/Facebook

Позиція підрядника — фірми "Урарту"

За коментарем щодо того, як формувалися ціни у кошторисі, журналісти Суспільного звернулися до керівника фірми "Урарту" Романа Крисюка, який сказав, що до нього могли б бути питання, якби очолювана ним фірма працювала з КП "Комсервіс" за прямим договором. Але оскільки процедура проходила в системі "Прозорро", то будь-хто міг взяти участь у тендері.

"Щодо цін: програма "Наші гроші" провела дослідження, але якби вони провели дослідження по всіх позиціях і всі позиції були, як ви кажете, "втричі дорожче", тоді б ми мали щось коментувати. Але їхнє дослідження показало, що окремі позиції перевищують, а є ж позиції, які в рази нижче, ніж на ринку. Ще одне питання — чому в нас на сьогодні ніхто не досліджує вартість робіт, яка заведена в систему? Приклад: подивіться, яка вартість робіт облаштування плитки, і знайдіть мені по такій вартості, щоб хтось вам сьогодні поклав плитку — ви просто такого не знайдете. Тому треба підходити до розгляду питання в комплексі, а не брати одну цифру з контексту", — сказав Роман Крисюк.

За його словами, ціни в кошторисі вони прописували з урахуванням територіального розташування будівництва.

"Журналісти у своєму розслідуванні вказали оптові ціни, які вони знайшли на якомусь складі або у самого постачальника, але чи питали вони, скільки коштує арматура в Андрушівці? Хай приїдуть в Андрушівку і спитають, по чому я маю знайти і купити цю арматуру тут? Бо якщо я везтиму цю арматуру звідкись здалеку, то у які витрати обійдеться логістика, якщо лиш з обласного центру це відстань у 60 кілометрів. Якщо я будую в Андрушівці, то я беру ціни, які на сьогоднішній день склалися конкретно в Андрушівці. Я от щойно взяв і продзвонив по одному з пунктів. В статті вказали, що в нас в кошторисі завищення втричі на закупівлі поліетиленової труби. У нас вона по 1991 гривні за метр, а вони знайшли ціну по 584 гривень за метр. Можете зробити як я — набрати ту компанію і запитати в них вартість цієї труби. І вони вам скажуть, що актуальна ціна на сьогодні це понад 1300 гривень, а не те, що журналісти там просто відкрили сайт цієї фірми і подивилися на сайті, де жодного відгуку немає і висить неактуальна ціна. І вони по цьому роблять висновок, що в нас ціна втричі завищена. Я впевнений, що, якщо я зараз передзвоню у вказану ними компанію "Метінвест", то виявиться, що за такими цінами мені треба буде цей катаний метал везти з Дніпра або із Запоріжжя. У такому випадку значні ресурси з'їдатиме логістика. Чи має це сенс? Я вважаю, що ні", — зазначив Роман Крисюк.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня

Вибір редакції