"У нас буде 30 мегаватів додаткової потужності енергосистеми" — в.о. Житомирського міського голови Галина Шиманська

Як Житомир готується до зими в умовах можливих блекаутів, на якому етапі будівництво газопоршневих станцій в місті, про ситуацію в команді Житомирської міськради та делегування повноважень — про це і не тільки читайте та дивіться в інтерв'ю виконувачки обов'язків Житомирського міського голови Галини Шиманської журналісту Суспільного Житомир Дмитру Клименку.

Погода цьогоріч була спекотною, і підготовка до зими проходила в контексті можливих блекаутів та російських обстрілів наших енергетичних об’єктів. Який зараз прогрес?

Підготовка до опалювального сезону починається після завершення опалювального сезону. Тобто з квітня місто знає, які плани на новий опалювальний сезон. Враховуючи ті проблеми, які були в минулому опалювальному сезоні, враховуючи реалії воєнного стану, місто має зробити все можливе, щоб вчасно почати опалювальний сезон. Звичайно, враховуючи реалії воєнного стану, ми відпрацювали всі можливі, на наш погляд, перебіги подій: і повний блекаут, і відсутність електроенергії, і звичайно перепад температур на довгий період.

Ми маємо розуміти, що ми робимо, бо є алгоритми дій. На сьогодні Сергій Іванович Сухомлин як далекоглядний міський голова не один рік проводив заходи задля енергонезалежності міста (енергоефективні заходи — ред.). Для того, щоб не бути залежними від газу, багато котелень працюють на альтернативних видах палива: пелетах або трісці. Для того, щоб якось вижити під час блекауту, у нас є альтернативні джерела: сонячні станції, газопоршневі станції, про які ми багато говорили цьогоріч. У нас є вже дві газопоршневі станції й на підході ще чотири. Сьогодні, якщо ми це встановимо, а ми маємо такі плани, і згідно з нашим графіком, за яким ми йдемо, у нас буде 30 мегаватів потужності.

Журналіст Суспільного Житомир Дмитро Клименко та в.о. Житомирського міського голови Галина Шиманська. Житомир, 8 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Ігор Кучин

На якому етапі будівництво ще чотирьох станцій?

Я думаю, що до кінця листопада вони будуть встановлені.

Це будуть комунальні станції. А як щодо тих, які від бізнесу?

Нам дає інвестор ще чотири газопоршневі станції, й загалом це буде 30 мегаватів.

Тобто, 10 станцій це 30 мегаватів. А ці чотири будуть комунальні чи будуть приватні?

Це приватні, але тепло буде на 20% дешевше нам продаватися інвестором.

На якому етапі встановлення приватні станції?

Вони зараз на етапі проєктування та підготовки майданчика, і коли це все буде готове, то це вже технічне питання — підключити й встановити їх. Усі потужності, до чого підключити, є. Ми за цей рік термомодернізували котельні, поставили індивідуальні теплові пункти й на сьогодні "Житомиртеплокомуненерго" має 49 генераторів на випадок повного блекауту. Вони забезпечать підтримання наших тепломереж. Я не думаю, що ми будемо змушені зливати воду.

Виконувачка обов'язків Житомирського міського голови Галина Шиманська. Житомир, 8 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Ігор Кучин

Скоро буде місяць як Сергій Сухомлин склав свої повноваження, і ви виконуєте ці повноваження. Чи бачите ви можливість впливати на процеси в місті, на покращення? Та яка ситуація по команді? Чи є люди, які хочуть піти: директори департаментів, заступники чи інші фахівці?

Ця робота не так складна, як відповідальна. Сергій Іванович підняв таку "планку" — бути заступником Конгресу місцевих та регіональних влад, ділитися досвідом управлінської діяльності й тими новими процесами, які відбуваються в громаді, маючи такий колосальний досвід. І коли я прийшла без досвіду, це дуже відповідально – не понизити цю планку. Але Сергій Іванович, перебуваючи на посаді 9 років, створив дуже потужну команду професіоналів, яка вся без винятку працює і буде працювати без кадрових змін. Всі працюють на результат для того, щоб кожен житель територіальної громади не відчув, що в міській раді відбулися кадрові зміни.

Минулого тижня я бачив, що в одній з соцмереж ви відкоментували ситуацію з ямою на вулиці Вітрука. Ви написали: "беру в роботу", і через певний час ця ситуація була вирішена. Ця яма була там рік, якщо не помиляюся. Чи входить це у вашу роботу, є ж відповідні служби, які мають це робити?

Потрібно вчасно делегувати повноваження. Я за створення безпечних умов для всіх жителів територіальної громади. Я зразу беру цю ситуацію на себе, в першу чергу, як мама. Житомирянка написала, що там поблизу знаходиться дошкільний навчальний заклад та школа. Я мала розмову з "Укртелекомом", бо це їхні криниці. І я хочу сказати, що це питання дуже болюче для Житомира, бо цей люк не один. Ми провели нараду з "Укртелекомом" та заступниками, як розв'язувати це питання. Усі аварійно небезпечні колодці ми зробимо до кінця цього року і планово "Укртелеком" буде вирішувати для того, щоб жителі громади пересувалися безперешкодно.

Виконувачка обов'язків Житомирського міського голови Галина Шиманська. Житомир, 8 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Ігор Кучин

Повне інтерв’ю з Галиною Шиманською дивіться на YouTube Суспільного Житомир.