Кореспонденти Суспільного побували на фермерському господарстві "Аделаїда" в селі Тупальці Звягельського району і дізнавалися, чому відбуватиметься здорожчання картоплі і з якими труднощами стикаються фермери під час її збору.
Заступниця голови фермерського господарства "Аделаїда" Олеся Точицька показала кореспондентам Суспільного відео, записане на полях їхнього господарства 20 вересня 2024 року. Близько сьомої години вечора на полях за транспортом в повітря піднімалися стовпи пилюки через те, що останнім часом не було дощів. Полити поле перед тим, як зайти на копку картоплі, фермери не можуть, бо не мають достатньої кількості води.
"Наше господарство вирощує картоплю на 480 гектарах землі. Зараз ми з вами знаходимося на картопляному полі, де наше господарство проводить копку картоплі сорту "опал". Через аномально довгу посуху і високі температури ґрунт пересушений, дуже твердий, ущільнений. Це величезна проблема, з якою стикаємося і ми, і наші колеги на Київщині, Чернігівщині та Житомирщині. У нас на Житомирщині — піщані ґрунти, на Звягельщині, відповідно, техніці, щоб пройти і спокійно викопати, потрібно дуже багато зусиль докласти", — розповіла Олеся Точицька.
Водій комбайна Микола Василенко також говорить, що земля суха, і через це картоплю важко збирати, оскільки комбайн б'є картоплю.
Зі слів Олесі Точицької, у звичайних умовах на початок жовтня збір врожаю картоплі вже завершували. Цього ж року у фермерському господарстві на початок жовтня не викопаною лишалася майже третина врожаю.
"У нас ще величезний шматок залишається для того, щоб його викопати. Понад 30 відсотків. Це дуже-дуже багато. Якщо підуть дощі, як зазвичай буває у жовтні, і поле перетвориться в багнюку, то, на жаль, ми взагалі не зможемо викопати картоплю. Врожайність впала на 30-35 %, а все тому що, коли картопельці потрібна була водичка, потрібно було зробити останній ривок, щоб наповнитися поживними речовинами і рости, то навпаки було сонце. Кліматичні зміни вже добралися й до нас. Це не тільки проблема Одещини і Херсонщини, а вже й Житомирщини. Для поливу картоплі господарство побудувало трубопровід, за допомогою якого упродовж літа поливало картоплю. Ідеально було б, якби ми полили цю картоплю ще зараз — дали б трохи водички на поле, змочили його і пішли збиральним комбайном. Але, на жаль, і в річці, і в каналах води немає, через високі температури та відсутність опадів. Тому у нас така велика проблема, яка впливає на ціни, які можуть спостерігати люди в супермаркетах", — говорить фермерка.
За словами голови фермерського господарства "Аделаїда" Сергія Рибалка, через погодні умови урожайність картоплі цьогоріч впала на 30-35 %. Є господарства, які викопали лише 40-60 % врожаю картоплі.
"Стоїть аномально суха погода — копаючи зараз з великою грудкою, ми просто перебиваємо картоплю, отримуємо дуже великий травматизм. І це призводить до того, що якісної картоплі дуже мало. Накладає свій відбиток на ціну ще й те, що у нас в цьому році достатньо великі бюджетні закупівлі. Це і закупівлі на армію, на інші бюджетні організації. Тому оптова ціна на сьогоднішній день складає близько 15-16 гривень. Якщо якісна картопля — 18 гривень, а якщо беремо те, що покупець отримує в магазинах, то це приблизно від 20 до 25 гривень на ринку. Ми не розуміємо, які складаються у подальшому погодні умови: чи не буде ранніх морозів, чи не пройдуть проливні дощі, які не дозволяють викопати цю картоплю. Або ж чи пройдуть хоч якісь дощі, які дозволять почати її копати. Тобто ситуація складна і це особливо впливає на ціну картоплі", — розповів Сергій Рибалко.
У коментарі Суспільному виконавчий директор економічного дискусійного клубу Олег Пендзин сказав, що ціни на картоплю до кінця 2024 року зростуть.
"Є різниця між логістикою: 25 гривень це базар, а 15 гривень це оптова ціна на ділянці. Логістика грошей коштує. Ну як по-іншому? Зараз активно поступає продукції на ринок. Середина жовтня — закінчується викопування картоплі, і тоді картопля піде вверх по ціні. Чим ближче до зими, тим картопля буде дорожча", — поінформував Олег Пендзин.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: