Не тільки мед: науковець із Житомира розповів, які є продукти бджільництва та як їх використовують

Продукти бджільництва. Фото надав для Суспільного Житомир Олександр Галатюк

Продукти бджільництва це не лише мед, а й ряд інших речовин, які використовують в медицині та харчовій промисловості. В інтерв'ю Суспільному доктор ветеринарних наук, завідувач кафедри мікробіології Поліського національного університету Олександр Галатюк, який також є головою громадської організації "Клуб професійних пасічників Житомирщини", розповів про продукти бджільництва, використання їх в різних галузях та про екологічні вимоги до пасік.

Які ще, окрім меду, є продукти бджільництва, які мають попит у людей?

Окрім меду, велике значення мають такі продукти бджільництва, як прополіс, перга, пилок, маточне молочко, трутневий гомогенат, забрус, медові стільники, настойка воскової молі та настойка мертвих бджіл. Це основні напрямки використання продукції бджільництва, і вся вона корисна. Ці продукти можна поєднувати з лікарськими засобами, призначеними лікарем. Але важливо проконсультуватися з лікарем, щоб дізнатися, який продукт підходить саме вам. Якщо обраний продукт сумісний з вашим організмом, він сприятиме зміцненню імунітету та покращенню загального стану здоров’я.

Прополіс — це бджолиний клей, смолисті виділення рослин. Цікаво, що кожна сім'я бджіл створює свій прополіс. Він має антибактеріальні, противірусні та імуностимулюючі властивості: пригнічує бактерії, грибки, віруси та підсилює імунітет. Прополісні мазі 15-20% ефективно загоюють рани, часто навіть не залишаючи шрамів.

Бджолиний пилок — це комплекс вітамінів. Ніщо в медицині не перевершує його за вітамінним складом. Бджоли збирають пилок із квіток і приносять у вулик, бджоли його збирають спеціальними пилкоуловлювачами, які є на їхніх лапках. Пасічники пилок підсушують і продають у магазинах як вітамінну добавку.

Але є ще сильніший вітамінний препарат — це перга. Це пилок, оброблений ферментами бджіл і складений у комірки для дозрівання. Перга або бджолиний хліб засвоюється організмом на 97%. Вона містить всі незамінні амінокислоти та вітаміни, особливо корисна для серцевих хвороб і анемії.

Рамка з сотами зрілого меду. Фото надав для Суспільного Житомир Олександр Галатюк

Маточне молочко — це речовина, якою бджоли вигодовують матку. Бджоли, які його синтезують, мають спеціальні залози. Цікаво, що личинки звичайних бджіл годують менш багатим молочком, а маточну личинку — збагаченим. Завдяки цьому матка живе до семи років, тоді як робочі бджоли — лише 35-40 днів влітку і до 6-7 місяців взимку. В геронтології є цілі напрямки, де вивчають цей препарат. У маточному молочці є ДНК, і бджоли можуть виводити собі матку, яку вони хочуть, тобто своїм маточним молочком задають генетичний матеріал той, який вони бажають. Це сильні, високопродуктивні, розумні сім'ї, які, коли немає матки, здатні таким чином зробити. Тобто маточне молочко містить певну генетичну інформацію про цю сім'ю, яка його виробляє. Через це його застосовують в геронтології для продовження життя людини.

Трутневий гомогенат — це подрібнені личинки трутнів, багаті на тестостерон. Цей продукт корисний як для чоловіків, так і для жінок, оскільки підвищує рівень тестостерону. Його вживають у суміші з медом.

Настойка мертвих бджіл (подмор) — ще один бджолиний продукт. Вона може бути водною або спиртовою. У її складі є апітоксин і кутикула бджоли — хітозан, який стимулює імунітет. Настойка корисна для нервової системи, суглобів і навіть може використовуватися для лікування простатиту, але застосувати її треба під контролем лікаря.

Соти у вулику. Фото надав для Суспільного Житомир Олександр Галатюк

Настойка воскової молі — цінний продукт, що застосовується для відновлення організму після інсультів, інфарктів та для очищення судин. Вона виготовляється з личинок воскової молі, настоюваних на спирті. Цікаво, що воскова міль містить ферменти, які здатні перетравлювати віск, що є подібним до пластмаси. Ці ферменти розчиняють жирові оболонки, а також воскові покриви мікроорганізмів таких як мікобактерія туберкульозу. Коли людина вживає настойку воскової молі, ці оболонки розплавляються, що дозволяє організму виводити мікроби. Це важливо для очищення судин особливо після перенесених захворювань таких як COVID-19 або грип. Настойка допомагає відновити альвеоли та сприяє регенерації.

Забрус — це воскові кришечки, які бджолярі знімають під час розпечатування стільників. Він багатий на мед і лізоцим — фермент з антибактеріальними властивостями. Забрус допомагає при захворюваннях ротової порожнини і верхніх дихальних шляхів.

Екологічно чистий мед — мед, який бджоли виробляють у колодах або на пустих рамках без штучної вощини. Такий мед містить частинки прополісу і має природний магнітний заряд, що робить його особливо корисним.

Оленксандр Галатюк, Житомир, вересень 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

У яких галузях використовують продукти бджільництва?

Продукти бджільництва застосовуються в багатьох галузях — від медицини до космічних технологій. Наприклад, бджолина отрута використовується в лікуванні захворювань суглобів, а прополіс — для виготовлення мазей та ліків. Віск застосовується в харчовій промисловості та фармацевтиці. Цікаво, що навіть космічні скафандри мають форму комірки, адже це найбільш стійка конструкція в природі.

Продукти бджільництва. Ілюстрація згенерована ШІ

Як збирають та обробляють продукти бджільництва? Можливо, є якісь способи покращити їхню якість?

Так, є сучасні технології збирання та обробки, що підвищують ефективність роботи та якість продукції. На промислових пасіках відбір меду проводиться не по рамці, а цілими корпусами. Існують лінії для розпечатування стільників та великі центрифуги, які дозволяють відкачувати одразу 50-200 рамок. У таких умовах забезпечується чистота та висока якість продукції.

У перспективі ми повинні прагнути до моделі, яка вже реалізована, наприклад, в Аргентині. Там добре розвинена кооперативна система, і там багато українців та поляків займаються бджільництвом. Кожен район має свій кооператив, у якому є спеціалізовані цехи для відкачки меду. Тобто вони не качають мед у погребах, старих хатах чи клунях. Пасічники привозять свої рамки до кооперативу, де зазвичай беруть близько 5% вартості меду за послугу відкачки. Наприклад, якщо пасічник привозить тонну меду, йому відкачують її за кілька годин і з цієї кількості кооператив залишає собі 50 кілограмів, як оплату за роботу. Пасічник може забрати мед собі або ж доручити кооперативу його реалізувати за міжнародними цінами. Такий підхід дозволяє отримати чистий продукт, виготовлений у відповідних ветеринарно-санітарних умовах. Приміщення обладнані гарячою та холодною водою, каналізацією, всі поверхні миють та дезінфікують після кожного використання, що забезпечує належну гігієну. Ми повинні прагнути до таких стандартів, оскільки з інтеграцією до Європейського Союзу вимоги до якості та контролю продукції ставатимуть суворішими. У європейських країнах, наприклад, у Польщі, якщо пасіка має більше 50 вуликів, вона зобов’язана мати свій мікроцех для відкачки меду. Або кілька пасічників можуть спільно використовувати такий мікроцех, обладнаний електромедогонкою та іншими мінімальними механізмами, необхідними для автоматизації процесу.

Бджола збирає нектар, Житомирщина, 16 серпня 2024 року. Суспільне Житомир

Чи впливає екологія на якість продуктів бджільництва?

Однозначно, не дозволяється розміщувати пасіки поблизу залізниць або автомагістралей. Це пов’язано з тим, що викиди свинцю, кадмію та інших шкідливих речовин потрапляють у повітря, осідають на квіти, а потім разом із нектаром можуть попадати в продукти бджільництва. Продукція бджільництва досліджується на вміст важких металів та радіації. Якщо територія забруднена радіоактивними речовинами, то і мед буде містити такі небезпечні компоненти. Існують допустимі норми та стандарти щодо якості меду. Продукція обов'язково проходить експертизу в лабораторіях, як в Україні, так і за кордоном. Мед, який йде на експорт, перевіряють на вміст важких металів, антибіотиків та радіації. Якщо результати перевищують норми, такий мед не приймають. Саме тому пасічники повинні обирати місця для пасік, які знаходяться подалі від джерел забруднення і з мінімальною кількістю транспорту та пилу. Це гарантує чистоту та безпеку продукції бджільництва.

Продукти бджільництва. Ілюстрація згенерована ШІ

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube