Заклад дошкільної освіти у селі Високе Житомирської області, будівництво якого фінансується за кошти Європейського інвестиційного банку, збудують з цінами на деякі позиції, які вищі за ринкові в 1,5-3 рази.
Про це пише на своєму сайті програма журналістських розслідувань "Наші гроші".
Журналісти "Наших грошей" дослідили результати тендеру у системі Prozorro, за результатами якого департамент регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації уклав 12 вересня 2024 року угоду з переможцем — ТОВ "АртХаус". За 46 мільйонів 608 тисяч 54 гривні 65 копійок фірма до кінця 2025 року має збудувати дитсадок, встановити дизельну електростанцію, влаштувати зовнішні мережі каналізації та благоустрій прилеглої території. “Наші гроші” зазначили, що за планом фінансування на 2024 рік передбачено робіт на 30,6 мільйона, на 2025 рік — 15,98 мільйона гривень.
Що відомо про закупівлю
"Наші гроші" зазначають, що ТОВ “АртХаус” було єдиним учасником і переможцем торгів. Щоб взяти участь у тендері потенційні учасники мали підтвердити середньорічний обороту за останні п’ять років на рівні не менше ніж 30% від очікуваної вартості предмета закупівлі. “АртХаус” прозвітував про оборот в 131,76 мільйонів, а ТОВ “Євробуд”намагалося оскаржити цю вимогу, як дискримінаційну, проте скарга залишилася без розгляду через закінчення періоду оскарження.
Джерелом фінансування є кошти позики Європейського інвестиційного банку, що виділяються в рамках Програми відновлення України, а ПДВ, як зазначають “Наші гроші, покривають коштом держсубвенції (29,21 мільйона гривень на цей рік).
Аналіз пропозиції фірми-переможця
Журналісти "Наші гроші" проаналізували пропозицію фірми-переможця. Згідно з цим аналізом, ціна договору з переможцем є динамічною, тобто фактичні ціни можуть відрізнятися від закладених у кошторисі, а ключові за вартістю позиції у підсумковій відомості ресурсів не містять точних якісних характеристик. Наприклад, не вказані параметри вікон, а лише їх ціна 6 тисяч 360 гривень за квадратний метр. Така ж ситуація, зазначають наші гроші, і з деякими іншими матеріалами – металочерепицею, теплоізоляційними плитами, лінолеумом, газоном та двома тисячами квітів по 101 гривні за штуку.
Деякі позиції з кошторису журналістам “Наших грошей” вдалося ідентифікувати та визначити, що вони вищі за ринкові в 1,5-3 рази:
Арматура
Ціна гарячекатаної арматурної сталі періодичного профілю А3 діаметром 12 міліметрів була вказана по 47 тисяч 902 гривні за тонну, тоді як арматуру з такими ж характеристиками "Наші гроші" знайшли на “Метінвест” по 32 тисячі 900 гривень за тонну.
Пісок
Ціну рядового піску заклали у 408 гривень за метр кубічний. В той час як аналітики "Наших грошей" знайшли, що за даними моніторингового порталу будівельних цін ДП “НІРІ” в серпні на Житомирщині максимальна вартість кубометру піску була в півтора раза меншою і складала 270 гривень за метр кубічний.
Кабель
За метр кабелю вита пара заклали ціну у 45 гривень 36 копійок, тоді як "Наші гроші" пишуть, що ринкова ціна метру майже втричі нижча і становить 15 гривень 57 копійок за метр.
Газоблоки
Ціну на газобетонні будівельні блоки AEROC Classic заклали по 3 тисячі 840 гривень за метр кубічний, тоді як на ринку, згідно з дослідженнями “Наших грошей”, їх вартість складає 3 тисячі 330 гривень за метр кубічний, а виробник продає такі блоки по 3 тисячі 200 гривень за кубометр.
Електроди
Електроди 4 міліметри Э42 заклали по ціні 204 тисяч гривень за тону, ринкова вартість, згідно з дослідженнями “Наших грошей”, у 2,4 рази менша і складає 86 тисяч гривень за тонну.
Позиція департаменту регіонального розвитку
Журналісти Суспільного звернулися за коментарем до начальника обласного департаменту регіонального розвитку Сергія Сорокіна з проханням прокоментувати ситуацію щодо будівництва дитсадка у селі Високе за завищеними цінами.
“Це пропозиція учасника процедури закупівлі. Відповідно до “Настанови визначення вартості будівництва”, учасник процедури закупівлі надає пропозицію. В складі його пропозиції зазначено такі ціни на матеріали. При динамічній договірній ціні під час виконання робіт та надання актів виконаних робіт, відповідно до “Настанови”, вартість матеріальних ресурсів уточнюється. Це не означає, що саме такі кошти сплачуються чи будуть сплачені за ці матеріали. Є законодавство, якого департамент регіонального розвитку дотримується. Тому під час надання актів виконаних робіт, перевірки актів виконаних робіт, вартість матеріальних ресурсів приймається такою, як середньоринкова, яка склалася в регіоні. Під час перевірки надаються видаткові накладні, за якою закупалися матеріали. Працівники департаменту маніторять і визначають середньоринкову ціну, яка склалася. У всіх актах виконаних робіт ціна середньоринкова”, – розповів Сергій Сорокін.
Що відомо про закупівлі на будівництво дитсадка
20 грудня 2021 року департамент регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації оголосив закупівлю на будівництво закладу дошкільної освіти з благоустроєм території у селі Високе. Очікувана вартість робіт була понад 35 мільйонів гривень. 28 січня 2022 року департамент уклав договір з переможцем торгів ТОВ "УК "Комфорт-Буд" на суму 34,9 мільйона. За умовами закупівлі, підрядник мав закінчити будівництво до кінця 2022 року. Проте, 26 грудня 2022 року договір розірвали за згодою сторін.
23 листопада 2023 року департамент регіонального розвитку повторно оголосив тендер на будівництво дитсадка. Очікувана вартість закупівлі була понад 52 мільйони. Проте 5 березня 2024 року торги відмінили. В поясненні замовник вказав причиною наявність помилок у технічному завданні та необхідність коригування проєктно-кошторисної документації.
Роботи з коригування проєктної документації коштували майже 60 тисяч гривень. Їх виконувало ТОВ "АСТЕРІЯ+".
Після коригування очікувана вартість будівництва зменшилася майже на 5 мільйонів. Так, 29 липня департамент регіонального розвитку оголосив закупівлю на будівництво комплексу (Високівський заклад дошкільної освіти Високівської сільської ради Житомирської області) з благоустроєм території очікуваною вартістю 47 мільйонів гривень. Єдиним учасником і переможцем закупівлі стало ТОВ "АртХаус" з пропозицією 46 мільйонів 608 тисяч 54 гривні 65 копійок. За умовами закупівлі підрядник має збудувати дитсадок до 31 грудня 2025 року.