ОНОВЛЕННЯ на 9 жовтня 2024 року: Малинський міський голова Олександр Ситайло поінформував, що новостворене комунальне підприємство "Енергія" тимчасово користувалося тарифом збанкрутілої організації "Малин Енергоінвест", а не "Очисні споруди фабрики банкнотного паперу" , як вказано в сюжеті Суспільного Житомир. Просимо вибачення у читачів за оприлюднення недостовірної інформації.
У місті Малин на Житомирщині тарифи на водопостачання зросли майже вдвічі. У черговому випуску програми "Тиждень. Житомир" ведуча Надія Назарук разом з експертами обговорили досвід модернізації водоканалів та вирішення проблем комунальних підприємств. Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зазначив, що підвищення тарифів недостатньо для покращення ситуації, і необхідний комплексний підхід на державному рівні.
За словами голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, підвищення тарифів на водопостачання недостатньо для вирішення проблем водоканалів громад. Він зазначив, що потрібен комплексний підхід на державному рівні та модернізація водоканалів.
"Тільки заміна труб потребує півтора-два десятки мільярдів гривень, а ще ми говоримо про модернізацію водоканалів для зниження їхнього енергоспоживання. Електроенергія становить близько 40% собівартості водоканалів. Тому необхідне комплексне рішення на державному рівні, включно з програмою модернізації водоканалів. Разом з цим мають бути залучені кошти місцевих бюджетів та споживачів. Тільки таким комплексним питанням потрібно підходити", — сказав Олег Попенко.
Голова спілки споживачів комунальних послуг розповів, що жодна європейська країна не проводила модернізацію водоканалів за рахунок тарифів.
"Візьмемо приклад Великобританії. Коли вони зіштовхнулися з великими неплатежами та поганим станом водоканалів, то держава взяла їх у державну власність, провела модернізацію за бюджетні кошти, а потім знову виставила на приватизацію, але вже за новою ціною. Після цього з'явилися інвестори, які взяли на себе управління водоканалами. У такій ситуації це не позначилося на загальній платіжці для споживачів, оскільки, з одного боку, був підвищений тариф, але завдяки зниженню втрат кінцева платіжка не зросла", — пояснив Олег Попенко.
Зі слів Олега Попенка, органи місцевого самоврядування можуть передбачати в бюджеті видатки на покриття витрат на електроенергію для комунальних підприємств.
"Прикладом може слугувати Лубенський водоканал у Полтавській області. У місті Лубни близько 22-23 тисяч споживачів, можливо трохи більше, тоді як у Малині, якщо не помиляюся, до 15 тисяч. Ці громади мають порівняну кількість споживачів. Проте місто Лубни виділяє кошти на компенсацію тарифів на електроенергію, постійно підтримуючи свої підприємства. Вони заклали до бюджету щомісячні виплати за електроенергію, адже водоканал не може самостійно покривати ці витрати через зростання вартості електроенергії. Влада міста дбає про людей, розуміючи, що люди просто не матимуть змоги сплачувати за водопостачання та інші комунальні послуги. Однак деякі громади зосереджуються на собівартості послуг, тоді як інші думають про те, що людям може просто не вистачити коштів, щоб оплатити ці послуги", — сказав голова спілки споживачів комунальних послуг.
3 жовтня Суспільне Житомир повідомило, що в місті Малин підвищили тарифи на водопостачання та водовідведення для побутових споживачів. Вартість цих послуг зросла майже вдвічі — з 57 до 109 гривень за кубометр.
Більше про це дивіться випуску програми "Тиждень. Житомир".
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: