Адвокати та права для тварин: як захистити тварин від жорстокого поводження

Захист тварин від жорстокого поводження. Ілюстрація створена кореспондентами Суспільне Житомир за допомогою ШІ-генератора зображень Stable Diffusion

Тварини не можуть самостійно захистити свої права. Проте ми, люди, можемо зробити це за них і захистити тих, хто цього потребує. Якщо справи про жорстоке поводження з тваринами матимуть розголос, люди розумітимуть, що погані вчинки мають наслідки і таких справ стане менше. Так вважає житомирська практикуюча адвокатка та волонтерка Надія Давиденко.

Що таке жорстоке поводження з тваринами, які воно може мати наслідки та як зробити так, щоб ті, хто погано поводиться з тваринами понесли за це відповідальність розбираємо у матеріалі Суспільне Житомир.

Надія Давиденко, адвокатка. Фото надані Надією Давиденко

Що таке жорстоке поводження з тваринами?

Закон каже, що це скалічення тварин, залишення напризволяще, нанесення травм, або дії, які хоча і не призвели до каліцтва, але завдали болю тварині.

“Багато хто сприймає жорстоке поводження лише як побиття до смерті або важке каліцтво тварини. Але жорстоке поводження може не завжди залишати видимі травми, або іноді навіть здаватися нам звичним. Залишити тварину саму закритою у машині у спекотний день, прив’язати собаку під магазином і піти у справах, втопити новонароджених кошенят або цуценят, погано годувати тварину, підкинути комусь чи вивезти кудись тварину, замурувати у підвалі чи закрити на даху тощо – це таке саме жорстоке поводження”.

Яка є відповідальність за жорстоке поводження з тваринами

Захист тварин від жорстокого поводження регулюється статтею 299 Кримінального кодексу України та статтею 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

“За жорстоке поводження, у залежності від ступеню тяжкості правопорушення, може бути як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. На законодавчому рівні питання достатньо непогано врегульовано. Але є проблеми з застосуванням цих законів на практиці. Притягти до відповідальності за жорстоке поводження зазвичай досить складно”.

Як зробити так, щоб закони ефективно працювали не лише в теорії, але й на практиці

Коли люди стикаються з жорстоким поводженням з тваринами, вони у першу чергу намагаються їм допомогти, забуваючи про те, що для того, щоб запобігти таким правопорушенням у подальшому, треба доводити до свідомості людей наслідки таких дій.

“На жаль, не всі навіть пишуть заяви до поліції. А коли пишуть, то далі заяви справа рідко коли йде. Це відбувається тому, що люди забувають зібрати доказову базу. Звісно, це мають робити правоохоронні органи. Але давайте будемо відвертими, навряд вони шукатимуть докази вбивства котика. Навіть через елементарний брак часу. Тому перше і головне, що має людина зробити після того, як надала першу допомогу постраждалій тварині – це зібрати доказову базу з приводу притягнення особи, яка це вчинила, до кримінальної або адміністративної відповідальності”.

Юристка радить по можливості обов’язково провести відеофіксацію події на телефон. Не важливо, чи дія відбувається на очах свідка, чи вже відбулася. За можливості оглянути територію де відбулася/відбувається подія, чи немає поруч камер відеонагляду. Потім можна додатково повернутися на місце події і пошукати свідків, або ж пошукати їх через соцмережі.

“Чому ми маємо це зробити? Тому що так працює у нас правоохоронна система: чим більше доказів ти збереш при поданні заяви до поліції про факт жорстокого поводження з тваринами, тим більше шансів, що справу не закриють на етапі досудового розслідування і доведуть до суду. Коли волонтери звертаються до адвокатів, то ми, на жаль, часто стикаємося з тим, що немає доказів”.

Після того, як заяву до поліції написано, є докази, можна звернутися до адвоката або ж самостійно контролювати хід справи.

“На наступний день чи через день після заяв потрібно звернутися до поліції, перевірити чи вашу заяву зареєстрували і запитати, на якому етапі розгляд цієї справи. Вам мають сказати, як кваліфікували цю справу, чи як кримінальну чи адміністративну. Якщо справа кримінальна, то відомості про неї мають бути внесені у Єдиний реєстр досудових розслідувань. Якщо адміністративна, то справу передають дільничному. Тоді варто сходити до дільничного та запитати про справу. Поки розслідується ваша справа, можна подавати будь-які докази, які вам вдалося знайти. Іноді буває люди самостійно не можуть розібратися та зрушити справу з місця. Якщо ви зіткнулися з жорстоким поводженням з тваринами, не маєте достатньо коштів, але хочете довести справу до кінця, я готова допомогти на волонтерських засадах”.

Судова практика на Житомирщині

Надія Давиденко зазначає, що коли справи все ж потрапляють у суд, у більшості випадків винні отримують покарання. Так, на Житомирщині складається гарна позитивна практика, яка доводить можливість притягнення винних осіб до кримінальної та адміністративної відповідальності. Адвокатка підібрала по три випадки кримінальних та адміністративних справ у області, які ілюструють, яке покарання призначають за вчинені правопорушення стосовно тварин.

“Не дивлячись ні на що, потрібно працювати в цьому напрямку. Позитивна судова практика є. Не потрібно думати, що не можна досягти результату. Закон працює і притягнути до відповідальності винних більш ніж реально”

Адміністративні справи:

  • За те, що кинув каменем у око собаці, Богунський районний суд оштрафував правопорушника на 200 неоподаткованих мінімумів (3400 гривень). Також порушник сплатив судовий збір у розмірі 536,8 гривень.
  • Порушника, який залишив собак на ланцюгу без їжі та води Житомирський районний суд оштрафував на 200 неоподаткованих мінімумів (3400 гривень). Також порушник сплатив судовий збір у розмірі 536,8 гривень.
  • За побиття безпритульної собаки Корольовський районний суд оштрафував порушника на 200 неоподаткованих мінімумів (3400 гривень). Також порушник сплатив судовий збір у розмірі 536,8 гривень.

Кримінальні справи:

  • Порушнику, якій катував порося, заживо обпалюючи його газовим пальником та фільмуючи на телефон для публікації у Instagram, Малинський районний суд призначив покарання у виді 5 років позбавлення волі з іспитовим терміном. Телефон, на який велася зйомка та інші речові докази суд постановив знищити. З порушника стягнули 7527,59 гривень на користь держави за проведення експертизи.
  • За вбивство безпритульної собаки з незареєстрованої зброї Романівський районний суд призначив порушнику покарання у вигляді обмеження волі на один рік з іспитовим терміном. Зброю конфіскували.
  • Порушнику, який забив до смерті сокирою собаку у сусідському вольєрі через гавкіт Баранівський районний суд призначив покарання у виді обмеження волі строком 1 рік з випробуванням.

Алгоритм дій у випадку жорстокого поводження

Надія Давиденко запропонувала алгоритм дій у випадку, якщо ви стали свідком жорстокого поводження з тваринами:

  1. Надати допомогу постраждалій тварині (за умови, якщо це безпечно для самої людини, що надає допомогу, якщо ні одразу викликати відповідні служби (поліція, ДСНС тощо та повідомити про ситуацію).
  2. Зафільмувати по можливості максимальну кількість доказів на власний телефон або подивитися, де довкола можуть бути камери відеонагляду.
  3. Викликати поліцію або ж з матеріалами фіксації жорстокого поводження прийти у відділок і написати заяву.
  4. Контролювати хід справи та потім максимально розповсюдити у соцмережах результат.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube