Бджільництво тривалістю в 33 роки: як житомирянин Анатолій Щенявський утримує близько сотні бджолосімей

Пасічник Анатолій Щенявський із Житомира 33 роки займається бджільництвом. На своїй пасіці у Новому Заводі чоловік має близько сотні бджолосімей. 5 вересня 2024 року він зробив останній збір меду цього сезону.

Анатолій розповів Суспільному, коли мед готовий до збору і як його викачати.

"Стільники повно медові, бачте, вся печатка зверху й донизу. Ми забираємо лише те, що можна взяти. Те, що є розплід — це сім’я, вона нарощує на зиму масу бджоли. Ось народжується молодесенька бджілочка. Молоденькі, вони сіренькі такі", — сказав пасічник.

Бджоли пасічника Анатолія Щенявського, Житомирщина, 5 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Кучмій

З його слів, має неагресивних бджіл, тому вони не жалять, але димар використовував.

"Дим потрібен для того, щоб бджоли не були агресивні. Тому що, коли бджола відчуває дим, а в неї вже тисячолітні склалися рефлекси, коли загроза пожежі її змушувала набирати багато меду, щоб далі летіти і шукати інше місце. А так, як вона набирає багато меду у свій зобик, воло, шлуночок, то вона потім не може зігнутися так, щоб жалом у вас вжалити", — поділився Анатолій.

Пасічник Анатолій Щенявський, Житомирщина, 5 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Кучмій

Пасічник розказав, що весь мед у бджіл не відбирає, а залишає їм для зимівлі.

"Можна 20-25 кілограмів меду, щоб їм цього вистачало. В нас зими теж уже різні. Інколи буває, що на весняні періоди більше потрібні. Буває таке, що сім’я починає розвиватися, потім різке похолодання, тому завжди треба ще й мати на готові мед для них", — сказав Анатолій.

Бджоли пасічника Анатолія Щенявського, Житомирщина, 5 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Кучмій

Відібрані стільники пасічник складає в ящики і везе з пасіки викачувати мед. Очищені від забрусу стільники вставляє в медогонку і викачує мед.

"І так ми потрохи будемо його качати. Це механічна медогонка, але зараз часто вимикають світло, то і механічною можна користуватися. Виймаємо, ось десь може бути тріснуте, але в цілому, ми його відкачали. Потім я його розфасовую у відра і таким чином він іде на зберігання. Для того, щоб він краще зберігався, бажано, щоб це була герметична тара, тому що мед буде ззовні набирати вологу. Щоб вологість відповідна була, ну і температура бажано десь в районі 8 градусів, висока температура теж небажано. І мед краще зберігати не в прозорій тарі, не лише мед, а й всі продукти бджільництва краще зберігати не в прозорій тарі", — розповів Щенявський.

Пасічник Анатолій Щенявський, Житомирщина, 5 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Кучмій

За його словами, цього року меду багато та ціни на нього невисокі.

"Ціни на мед навіть були і по 36 гривень за кілограм закупівельні. Потім 38, 40, 42 гривні і так поступово дійшли до 48-50 гривень. Якщо тримати і здавати за такими цінами мед, то тут сенсу особливо не бачу. На наших ринках — це середня ціна від 160 гривень до 200 гривень за літр", — зазначив Анатолій.

Мед пасічника Анатолія Щенявського, Житомирщина, 5 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Кучмій

Пасічник планує, що мед розкуплять його постійні покупці, які не вперше куштували мед з його пасіки.

Пасічник Анатолій Щенявський, Житомирщина, 5 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Кучмій

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube