Перейти до основного змісту

Блакитний Супермісяць над Житомирщиною: що відомо про серпневу повню

Жителі Житомирщини у ніч із 19 на 20 серпня могли спостерігати перший Блакитний Супермісяць у 2024 році.

У коментарі Суспільному кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри фізики та методики її навчання Житомирського державного університету імені Івана Франка Платон Корнійчук розповів детальніше про це явище.

Що за явище та чому місяць називають "Блакитним", "Осетровим" та "Супермісяцем"?

"Його називають Супермісяцем, тому що він дещо більших розмірів, ніж буває зазвичай, коли місяць в повні та максимально близько до Землі. Таке буває нечасто, раз на рік, наприклад, а то й рідше. Оскільки місяць рухається не по колу навколо нашої планети, а по еліпсу (стиснутому колу), таким чином він буває то ближче, то далі від Землі. Якщо місяць знаходиться над горизонтом, то він завжди здається великим, а коли підіймається вище — здається меншим. Це виключно наше фізіологічне сприйняття", — зазначив астроном.

З його слів Блакитним місяцем його назвали не через колір.

Блакитний місяць, Житомирщина, 19 серпня 2024 року. Ірина Ковальчук для Суспільне Житомир

"На колір впливає лише його положення над горизонтом, якщо низько та багато вологи та пилу, то він стає насичено червоний. Якщо підіймається вгору, тоді він стає білий, як сонячне світло. Назва "Блакитний місяць" пішла з Америки, коли кожній повні давали певну назву, тому це більше традиційна назва. Осетрову назву також носить місяць через традиції у Південній Америці, адже саме в серпні найкращий час ловити осетрів", — зазначив Платон Корнійчук.

Платон Корнійчук, кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри фізики та методики її навчання ЖДУ ім. Івана Франка. Платон Корнійчук для Суспільне Житомир

Яка частота цього явища?

"Еліпс повертається раз у 18 років, а повний місяць настає раз у 29 днів. Як повідомляють у NASA, Блакитний місяць кожного типу буває раз на два-три роки. Останні сезонні Блакитні місяці були в жовтні 2020-го та серпні 2021 року, а наступний сезонний Блакитний місяць буде у травні 2027 року", — сказав фахівець.

Чи впливає це явище на клімат та самопочуття людей?

"Зміни місяця впливають на коливання хвиль, тому коли він трохи ближче до Землі, тоді припливи й відпливи збільшуються, однак це помітно лише біля океанів. На самопочуття людини такі явища ніяк не впливають фізично", — розповів Платон Корнійчук.

Авторка фото житомирянка Ірина Ковальчук увечері 19 серпня зафіксувала, як змінювався місяць.

Блакитний місяць, Житомирщина, 19 серпня 2024 року. Ірина Ковальчук для Суспільне Житомир

"Я фотографувала місяць у селі Кишин Олевської територіальної громади Житомирської області на фотоапарат Canon. Орієнтовний час 21 година (ті, де яскравий місяць, червоний), а решта, де вже білий, то приблизно 22:30", — поділилася Ірина Ковальчук.

Блакитний місяць, Житомирщина, 19 серпня 2024 року. Ірина Ковальчук для Суспільне Житомир

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

Топ дня

Вибір редакції