Заклади вищої освіти Житомира, за підсумками вступної кампанії-24, повідомляють про кількість поданих заяв, бюджетних місць та популярні спеціальності. З огляду на це, журналісти Суспільного проаналізували, які спеціальності були найтоповішими серед студентства 4 державних ЗВО Житомира упродовж останніх 10 років.
Для аналізу обрали критерієм топ-5 спеціальностей, на яких навчалася найбільша кількість студентів усіх форм навчання одночасно упродовж навчального року. Запити на відповідні дані надіслали у Житомирський державний університет імені Івана Франка, “Житомирську політехніку”, Поліський національний університет та Житомирський медичний інститут. Далі проаналізували дані та виклали їх у порядку отримання відповідей на інформаційні запити.
Державний університет “Житомирська політехніка”
Найпопулярнішою спеціальністю за кількістю студентів, які навчаються на усіх формах навчання за останні 10 навчальних років стала спеціальність “Інженерія програмного забезпечення”. Так, у 2023-24 навчальному році на ній одночасно навчалося 993 студенти, що є найбільшою кількістю студентів на одній спеціальності в університеті за останні 10 років. Вона також має і найбільшу кількість студентів, які навчаються на бюджетній формі — 482. Ця спеціальність стала найпопулярнішою в університеті у 2016-17 навчальному році. З того часу вона лише кілька разів віддавала своє перше місце у топі “Публічному управлінню та адмініструванню”. До того у топі також були дотичні до ІТ спеціальності, проте посідали вони останні місця.
Цікаво, що 10 років тому, у 2013-14 навчальному році, найпопулярнішою в університеті спеціальністю був ”Облік та аудит”(потім — “Облік та оподаткування”). Тоді там одночасно навчалося 612 студентів, проте бюджетних місць було мало, а платили за своє навчання 490 студентів. Проте на першому місці ця спеціальність протрималася не довго, а у 2021-22 навчальному році її остаточно витіснили з топу інші спеціальності.
З 2022-23 навчального року у топ популярних спеціальностей увійшла “Національна безпека”
Далі – детально, як змінювалася популярність спеціальностей упродовж десяти навчальних років:
Поліський національний університет
Найпопулярнішою спеціальністю за кількістю студентів, які навчаються на всіх формах навчання за останні 10 навчальних років, стала спеціальність “Лісове господарство”. Так, у 2023-24 навчальному році на ній одночасно навчалося 836 студентів. Вона також має і найбільшу кількість студентів, які навчаються на контрактній формі за ці роки, а у 2023-24 навчальному році тут одночасно навчалося 637 “контрактників”. Лідером серед студентів на бюджеті стала спеціальність “Агроінженерія” – у 2014-15 навчальному році там одночасно навчалося 548 студентів на бюджеті.
Десять років тому, у 2013-14 навчальному році, найпопулярнішою в університеті спеціальністю була “Агроінженерія”. Тоді там одночасно навчався 831 студент.
У статистиці університету є цифри не для забобонних. Так, у 2019-20 навчальному році на спеціальності “Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва” навчалося одночасно 666 студентів.
Згідно з наданими університетом даними, усі десять років у топі за кількістю студентів, які навчаються на усіх формах, популярними були одні і ті самі 5 спеціальностей. Проте щороку вони змінювали свої позиції у топі.
Далі у інфографіці – детально, як змінювалася популярність спеціальностей упродовж десяти навчальних років:
Житомирський медичний інститут
Найпопулярнішою спеціальністю за кількістю студентів у останні 10 навчальних років стала "Медсестринство". У 2019-20 навчальному році на цій спеціальності одночасно навчалося 970 студентів, і всі вони навчалися на денній формі. Це є найбільша кількість студентів на одній спеціальності в інституті за останні 10 років. За цей час з топу популярних спеціальностей остаточно зникла “Стоматологія ортопедична”, натомість з 2019-20 навчального року у топ увійшла спеціальність “Фізична терапія, ерготерапія”, яка усі останні роки постійно змінювала своє місце у топі з четвертого на п’яте і навпаки.
У відповіді на інформаційний запит інститут вказав кількість контрактників і бюджетників тільки про першокурсників минулих 10 навчальних років, тож журналісти Суспільного не мали змоги проаналізувати динаміку контрактних та бюджетних місць відносно всієї кількості студентів, які навчалися на топових спеціальностях цих років.
Натомість, варто зазначити, що всі спеціальності, які потрапили до топу найпопулярніших, мають студентів переважно на денній формі навчання. Заочна форма вперше з’явилася у 2020-21 навчальному році на двох спеціальностях з топу – “Медсестринство” та “Громадське здоров'я”. Кількість студентів-”заочників” на спеціальності “Медсестринство” не змінювалася за останні чотири роки і складала 10 людей. На спеціальності “Громадське здоров'я” кількість заочників варіювалася від 17 до 28 людей.
Далі у інфографіці – детально, як змінювалася популярність спеціальностей упродовж десяти навчальних років:
Житомирський державний університет імені Івана Франка
Найпопулярніші спеціальності за кількістю студентів в університеті на всіх рівнях зосереджені у галузях філології, початкової та дошкільної освіти, як на денній, так і на заочній формах навчання. Найбільша кількість студентів навчається на бакалавраті на денній формі навчання. Так, десять років тому найпопулярнішою серед стаціонару бакалаврату була “Філологія”(англійська), а на другому місці в топі була “Початкова освіта”. Упродовж усіх 10 років “Філологія” обганяла “Початкову освіту”, якої в деякі роки навіть не було у п’ятірці лідерів спеціальностей, але станом на 1 листопада 2023 року “Початкова освіта” була на першому місці топу за кількістю студентів бакалаврату денної форми навчання, а “Філологія” вперше за ці роки опинилася на п’ятому місці. Також на топові позиції бакалаврату кілька років потрапляли “Психологія”, “Журналістика” та “Українська мова і література”.
У відповідь на інформаційний запит Суспільного університет надав дані про п’ять найпопулярніших спеціальностей серед студентів за кількістю людей, що одночасно навчалися на спеціальності за останні десять навчальних років окремо за рівнями та формамм навчання, тож журналісти Суспільного не мали змоги проаналізувати, яка ж спеціальність була найпопулярнішою за кількістю одночасного навчання усіх студентів. Натомість, за наданими даними можна прослідкувати динаміку контрактних та бюджетних місць відносно бакалаврів, магістрів та спеціалістів (до відміни спеціалістів), які навчалися на топових спеціальностях університету упродовж 10 років.
Далі у таблицях – детально, як змінювалася популярність спеціальностей упродовж десяти навчальних років:
Підсумовуючи, можна сказати, що у “Житомирській політехніці” за десять років спеціальності, пов'язані з інженерією та розробкою програмного забезпечення витіснили з першого місця економічні спеціальності. У Поліському національному топ-5 популярних спеціальностей не змінювався, але лідером за кількістю студентів, які навчалися одночасно на цій спеціальності за останні 10 навчальних років, стала спеціальність “Лісове господарство”. У Медичному найтоповішою спеціальністю було "Медсестринство", а от “Стоматологія ортопедична” зникла з топу, поступившись популярністю “Громадському здоров’ю” та іншим спеціальностям. У Житомирському державному університеті імені Івана Франка багато років поспіль перше місце серед бакалаврів утримувала спеціальність “Філологія” (англійська мова), яка до 2023 року жодного разу не поступалася вищим місцем “Початковій освіті” серед студентів денної форми навчання.