"Простих рішень немає", — Житомирський міський голова Сергій Сухомлин про підготовку до навчального року та зими

Житомирський міський голова Сергій Сухомлин в інтерв’ю про підготовку до нового навчального року та зими сказав журналісту Суспільного Дмитру Клименку про те, що "простих рішень немає". Зараз готують рішення про навчання учнів по суботам, а якщо буде повне відключення світла — тепло буде у близько 60 відсотках будинків міста. Міський голова розповів про своє бажання піти на службу в ЗСУ. Говорили і про план дій в разі відключення світла.

Зараз кінець липня, ще є час до початку холодів. Звичайно, є процеси, які за рік-два не можна зробити, але час ще є. У мене питання стосується котелень. Якщо будуть масштабні відключення, такі, наприклад, як були на початку липня, коли окремі мікрорайони могли по 8 - 10 годин бути без світла. Чи вистачить у нас ресурсу генераторів, резервного живлення, щоб не розморозити систему опалення в окремих районах. Чи є цей ресурс, чи він прорахований?

До цього ми вже пройшли декілька сезонів. Війна вже йде третій рік, і для нас таким викликом був перший сезон. Були відключення в перший сезон, і складна ситуація була, але ми впоралися, і в принципі температура була в нормі. Не те, щоб про розмороження не йшлося, а температура в нормі була. На сьогодні ситуація набагато складніша — у зв'язку з тим, що Росія за цей час фактично знищила всю балансуючу енергетику в Україні, це великі ТЕЦ на вугіллі, це потужності 200-300 і більше мегават, це величезні потужності, тому ситуація набагато складніша. Якщо брати аварійне забезпечення міста теплом, якщо в нас повний блекаут — розглядаємо таку ситуацію.

Все місто?

Все місто. Ми пропрацьовуємо декілька сценаріїв: якщо немає електроенергії, якщо немає газу. Теж сценарій у нас є в голові, немає газу, що тоді робити? Якщо ми беремо ситуацію з повним блекаутом — кожна котельня, кожне стратегічне підприємство обладнані генераторами. Найбільший генератор, який стоїть на газопоршневій станції на нашому об'єкті, це 1,6 мегавата, це дуже велика потужність цього генератора. Але ми розуміємо, що на генераторах можна працювати тільки деякий час.

Це такі аварійні ситуації, коли потрібно, незважаючи на те, що це цистерна палива за якийсь період, потрібно все одно заливати, щоб не розморозити систему. І ми до такого сценарію теж готуємося. Інша ситуація, наприклад, якщо по годинам відключають, навіть якщо 6-8 годин, тоді ми розуміємо, ми включаємося, даємо максимальну температуру теплоносія, 6-8 годин температура в квартирах не впаде до критичної норми, знову включаємося, знову підігріваємо. Це другий сценарій, по якому ми можемо працювати.

Третій сценарій – це газопоршневі станції. Дві станції в нас на даний момент є, ще чотири ми маємо отримати на початку вересня від USAID, і всі ці станції ставляться по котельням "Теплокомуненерго". Для того, щоб, в першу чергу, котельня забезпечила себе електроенергію, решту вона віддає в мережу, і паралельно газопоршнева станція ще виробляє тепло, яке також йде в котельню. На газопоршневих станціях можна працювати. Якщо генератори, вони працюють, там обмежений ресурс до технічного обслуговування, в побутових генераторах це всього 200 годин.

А цей великий на 1200?

Ті великі мають більший ресурс, але все одно це декілька тижнів, якщо безперервно працювати. Вони тільки для аварійних ситуацій можуть використовуватися. Але і споживання палива дуже-дуже велике. Якщо газопоршнева станція, то вона може працювати приблизно 80 тисяч годин до першого капітального ремонту. Це величезний ресурс, і вона може працювати цілодобово всю зиму. І на такі параметри роботи ми їх і встановлюємо. Тоді ми отримаємо стабільну електроенергію. До речі, для комунальних підприємств вона буде більш дешевою, ніж ми купуємо сьогодні на ринку. І ми ще будемо отримувати, якщо один мегават газопоршнева станція, вона ще буде давати 860-900 кіловат тепла. І це теж класно з точки зору економіки "Теплокомуненерго". Отаких станцій в нас буде шість. Це комунальні станції.

У нас є дві такі станції, які вже фізично присутні, одна з них вже працює. Друга зараз в процесі. Іде підключення. Коли ми їх отримали?

Ми отримали в березні 2024 року.

Тобто, для того, щоб підключити одну станцію, ми витратили фактично чотири місяці?

На першу ми витратили приблизно два місяці, на другу ми витратимо трішки більше у зв'язку з тим, що автоматика, все інше. Є черги, і навіть вже на постачання автоматики нам потрібно його завести.

Тобто додаткові деталі, якісь супутні речі, проєкти, територія — все готове?

Це все готове, і на сьогодні уряд значно спростив процедуру підключення. Цього теж не було в нас на першій станції.

Ці чотири, які приїдуть, вони будуть встановлені швидше, ніж дві, які є зараз?

Вони будуть встановлені швидше. І, більше того, ті дві перші станції, які прийшли, ми ще окремо замовляли контейнери, котли, утилізатори і обладнання, бо ми отримали фактично тільки генератори. І ми додатково ще замовляли все це. Це все комплектувалося за бюджетні кошти, комплектувалися контейнери, котли-утилізатори, автоматика, все інше, управління. Ті, які мають прийти від USAID, вони вже комплектовані повністю, вони в контейнерах з котлами-утилізаторами і повністю готові. Тут трішки простіше буде по термінам підключення, більше того, що уряд спростив підключення саме цих станцій.

Вони прийдуть у вересні, але все одно для їх встановлення потрібен час. Ми встигнемо до опалювального сезону?

Навіть якщо ми затримаємося на два тижні, я так кажу, до опального сезону. Якби нам їх дали в червні, зрозуміло, що було б краще, але нам їх дають в вересні, бо більшість виробників в Європі, МВАХЕР, МВМ німецькі, вони законтрактовані вже до 2026-го року.

Тобто купити їх раніше самі не можна?

Неможливо, просто їх неможливо купити. Тому я розумію, що там кожен день буде важливий, але...

Житомирський міський голова Сергій Сухомлин дає інтерв'ю Суспільному, Житомир, 29 липня 2024 року. Суспільне Житомир

Згадайте, початок жовтня будь-якого року, коли йде війна — це обстріли, енергетика, теплова генерація, газові системи.

Так, газові системи. Тому, все одно, ми їх отримаємо, і, наприклад, одну, яку ми встановлюємо на сьогодні, це буде один мегават. Ми ще лінію кидаємо на головну каналізаційну насосну станцію для того, щоб підтримати об'єкт водоканалу, і на одну з лікарень міста. Таким чином, вона буде виробляти електроенергію і для котельні, і для головної каналізаційної станції, і для лікарні. Це може працювати, я вже казав, в цілодобовому режимі. Окрім цих газопоршневих, які отримує місто, чи вже отримало, в нас ще є одна ТЕЦ, яка теж 1,1 мегавата виробляє і дає тепло. І от три дні зараз закінчується тендер, ще на будівництво ще однієї ТЕЦ, це буде вже 2,3 мегавата електричної енергії і 10 мегават теплової енергії.

Сонячні панелі, сонячні станції, які встановлюються. Зараз роботи відбуваються на об'єктах комунального господарства. Вони запрацюють до того часу? Це перше. І друге, які це сонячні електростанції? Вони працюють і дають енергію в мережу, але коли немає енергії, вони не працюють? Чи там є технічна можливість, щоб вони давали світло, навіть коли немає, навіть коли в нас ліміти і вони відключені?

Ні. Цей проект ми планували саме для об'єктів водоканалу. Чому саме для цих об'єктів? Тому що водоканал має декілька основних стратегічних об'єктів. Це станція першого підйому. Ми беремо воду з водосховища, перекачуємо її на місто, наприклад. Це очисні води, це очисні каналізації. І ще декілька таких об'єктів стратегічно важливих, на яких йде 90 чи 85 відсотків споживання електроенергії водоканалу. Біля кожного з цих об'єктів є свої трансформаторні підстанції, через які вони отримують електроенергію з енергомережі, з енергоринку. Біля них є баланс землі, бо це переважно санітарні зони. Ми кожен об'єкт порахували, скільки він споживає електроенергії, і будували сонячні станції з розрахунку на власне споживання електроенергії.

Але ж станція буде працювати також від електрики, там же є об'єкти, які повинні працювати. Коли електрику відключають, вона технічно може сама себе забезпечувати?

Звісно. Вона буде працювати.

Тобто, коли світла скрізь не буде, вони будуть зі світлом?

Вони будуть зі світлом. Але, наприклад, на сьогодні, якщо взяти годину назад, споживання електроенергії водоканалом за годину — 3,2 мегавата. Якби у нас вже ця станція працювала на сьогодні, вона виробляла б 3 мегавата. При такому сонці вона буде виробляти 3 мегавата на годину.

Ви ведете до того, що ми зможемо знизити вартість води?

Ні, знизити вартість води ми не зможемо. Поки що точно про це я навіть не хочу обіцяти. Бо більше 2 років не піднімається вартість води. За цей час електроенергія, якщо водоканал 2-2,5 років перед війною отримував, електроенергія приблизно 3 гривні за кіловат. На сьогодні вона близько 10 гривень за кіловат.

Але зараз житомиряни платять більше за воду?

Житомиряни платять більше? Коли підняли тариф?

Ось, в червні.

Абсолютно неправильна у вас інформація. Підняли тариф для промислових споживачів, для населення його залишили. Тому промислові споживачі платять більше.

Тобто населення Житомира, я маю на увазі ОСББ і приватний сектор, не сплачує збільшену вартість води?

Не піднімали тариф на воду, тільки для промислового споживання піднімали тариф НКРЕКП. Хоча ми не один раз подавали, Водоканал подавав, але навіть НКРЕКП прийняли рішення, потім Кабмін скасував це рішення під час війни і таке інше. Тут два аспекти. І ми повинні розуміти, що ці три мегавати, які буде виробляти ця сонячна електростанція, це весна, сонячний період. Зимою вона в залежності від погоди буде виробляти приблизно 10-15 відсотків від своєї потужності, це приблизно 400 кіловат. Але влітку вона буде забезпечувати 80 відсотків потреби до каналу електроенергії. І тут другий момент, це безпека роботи водоканалу, ми не будемо залежати від можливих різних ситуацій критичних.

Коли дедлайн запуску? Є чітка цифра?

Потрібно запитати в директора, договір підписаний. Наскільки я знаю, за вересень вони мають здати в об'єкти експлуатацію.

Житомирський міський голова Сергій Сухомлин дає інтерв'ю Суспільному, Житомир, 29 липня 2024 року. Суспільне Житомир

Про Водоканал на минулому тижні ми робили матеріал, і коли були проблеми із водопостачанням, підключали підстанцію підйому. Директор водоканалу Роман Ілик сказав про те, що у Водоканалі одна бригада електриків, яка займається перемиканням підстанцій із ліній на генератори. І це займає приблизно 40 хвилин на всю процедуру. Але таких об'єктів багато, і не лише в водоканалі. Яка ситуація із електриками, зокрема на водоканалі, на "Теплокомуненерго" в контексті мобілізації?

Складна ситуація, бо буквально сьогодні я обговорював на раді це питання. Аварійні бригади, наприклад, які роблять по водоканалу ремонтні роботи. Зараз по місту збільшилося кількість фішек, заборчиків, які стоять на дорогах. Залишилася одна бригада. Там було декілька бригад, але сьогодні — одна, яка може виїжджати, бо людей немає. Така сама ситуація на "Теплокомуненерго". Управління в "Теплокомуненерго" об'єктами трішки простіше, бо все ж там достатньо висока ступень автоматизації, включення котла. На водоканалі нам ще потрібно пройти до цього декілька етапів. По людям складно. У нас навіть автобуси всі не виїжджають в трамвайно-тролейбусному управлінні, бо не вистачає водіїв. Далі ця проблема буде ще більш складна.

Її можна вирішити, зокрема, по енергетикам?

Так, війну закінчити, і все. Проблема вирішиться. Ми ж розуміємо, що кожен місяць йде мобілізація. І Житомир не виключення. Кожен місяць Збройні сили України потребують нових людей. Ми не можемо відокремити, сказати, що якщо в нас три бригади, наприклад, що всі три бригади нам критично необхідні, хоча вони нам дійсно необхідні. Чи там в селі якийсь вчитель, який викладає математику, його мобілізували. А може там в селі більше вчителя математики немає. І діти теж не отримають. Що тут важливіше?

Тут немає простих рішень?

Тут немає простих рішень, я абсолютно згоден.

В інтерв'ю "Житомир.інфо" минулого тижня ви не сказали, що плануєте мобілізуватись. Але контекст був зрозумілий, що ви розглядаєте таку можливість. Ви проаргументували це цитатою, що "я ще хочу спалити один, два, три, а потім чотири танчики". У мене запитання. Керівництво міста це величезний проєкт. Потрібно бути досвідченим, потрібно знати багато нюансів. Якщо в разі мобілізації ви підете служити, хто буде, по прізвищам?

Перший заступник Ольшанська Світлана.

Тобто ви вже все вирішили?

Ви ж це даєте з точки зору закону. Я навіть, якщо піду, то я ж не звільняюсь з посади.

Але управляти ви не зможете?

Так.

То ви прийняли рішення?

Я ж в цьому інтерв'ю казав і зараз те ж саме скажу, що управління містом це величезна відповідальність. Із цим я погоджуюся. Деякі речі, може я це рішення прийняв би набагато раніше, але є ті речі, які потрібно зробити. Там десь потрібен підпис міського голови під якимось великим грантом, якісь потрібно проробити проєкти по цим газопоршневим станціям. Якщо я побачу, що вже всі рішення прийняті, команда може спокійно працювати і ніяк від цього місто не постраждає, то на деякі терміни, можливо, так.

Як це на деякі терміни?

На деякі терміни.

То ви можете вибирати термін?

Так.

Це як?

Я як міський голова фактично заброньований, поки я на посаді. Але в мене є інші абсолютно законні підстави отримати, якби я не був міським головою, я мав би абсолютно законно отримати відстрочку. Не по здоров'ю, у мене є інші моменти, і не опіка, яку зараз всі оформлюють на своїх рідних, все інше. Абсолютно інші законні речі. Так само, наприклад, якщо 5-6 місяців служу і бачу, що ситуація критична, можу повернутися на законних (підставах — ред.) абсолютно.

І так швидко це все може відбутися?

Ну, я думаю, тижні два можна все зробити.

Житомирський міський голова Сергій Сухомлин (ліворуч) і журналіст Суспільного Житомир Дмитро Клименко, Житомир, 29 липня 2024 року. Суспільне Житомир

Повну версію інтерв’ю із Сергієм Сухомлиним дивіться на YouTube-каналі Суспільного Житомир.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube