24 і 25 липня в Корольовському районному суді Житомира відбулося підготовче засідання у справі так званого коростишівського угруповання, учасників якого, зокрема депутата Коростишівської міськради, колишнього заступника міського голови, обвинувачують у рекеті. Також обвинуваченим продовжили запобіжні заходи.
Перед початком засідання під залою суду зібралися близько 30 військових, які прийшли на підтримку свого побратима — потерпілого у справі.
За словами військового, який представився Олексієм, вони прийшли підтримати свого побратима, який є потерпілим у справі. За версією слідства, з військового вимагали 190 тисяч гривень неіснуючого боргу та погрожували йому і його дружині.
"Ми зібралися на підтримку свого побратима, щоб була справедливість. Коли ми захищаємо нашу країну, то тут з наших рідних знущаються, вибивають якісь неіснуючі борги. Тому ми зараз маємо підтримати наших побратимів і показати нашому суду, що за кожного нашого побратима ми будемо стояти тут задля того, щоб наші родини могли спокійно спати і бути в спокої. Ми з побратимами були б дуже раді, якби цих чоловіків віддали нам і вони б разом з нами там би в окопах працювали", — сказав військовий Олексій.
Коли обвинувачених почали заводити до зали, військові зустріли їх окликами "ганьба".
На лаві підсудних 10 чоловіків, восьмеро з них перебувають під вартою з минулого року, ще двоє — під домашнім арештом. Їх обвинувачують за кількома статтями Кримінального кодексу, зокрема, у створенні злочинного угруповання, вимаганні, рекеті, погрозах, викраденні людей та катуваннях.
За словами прокурора Максима Супрунова, обвинувачені скоювали злочини на території Коростишева протягом майже 10 років. Своєї провини чоловіки не визнають. Про це сказав і обвинувачений Анатолій Моргунов.
"Ви просто рік ні за що тримаєте людину за гратами, мотивуючи це якимось статусом "смотрящого", чим це підтверджується? Я ніде ні у яких кримінальних напрямах не міг брати участь, мене не змогли не сфотографувати, не записати, нічого. Ви просто забрали людину з вулиці, від родини, від дитини, від матері. Ви просто зараз дієте по "бєзпрєдєлу". Коли це закінчиться?", — сказав Анатолій Моргунов.
У справі визнали 21 потерпілого. Під час засідання адвокати обвинувачених виступили із заявою про перенесення засідання, оскільки на суд з'явилися не всі потерпілі. Окрім того, за словами захисниці Валентини Коки, захисники вважають, що на потерпілих чинили тиск представники правоохоронних органів.
"Вимоги, які регулюють порядок проведення підготовчого судового засідання, цілком регламентують, яке коло учасників має бути присутнім на підготовчому судовому засіданні — обов’язковою є участь потерпілих. Немає жодних інших підстав, коли вони можуть написати заяву про неможливість участі у засіданні і комусь її передати. Таким чином неможливо провести підготовче судове засідання", — сказала Валентина Кока.
Вислухавши думку сторін та заслухавши присутніх потерпілих, які заявили, що тиску на них правоохоронці не чинили, головуючий суддя Сергій Франчук не задовольнив заяву захисту про перенесення засідання.
Кореспонденти Суспільного поспілкуватись із одним з потерпілих, що був присутній на засіданні — це підприємець з Коростишева Олександр Круглецький.
"Я не міг бути присутнім на першому судовому засіданні по причині того, що займався волонтерською діяльністю, виїжджав за кордон, а також на Херсонський напрямок. Я написав заяву, що не можу брати участь у засіданні. Цю заяву я писав особисто своєю рукою, мій почерк не підробиш", — розповів Олександр Круглецький.
О 12.32 суд оголосив перерву через повітряну тривогу. Після завершення повітряної тривоги та обідньої перерви о 13:35 суд продовжив засідання.
Після обідньої перерви суд продовжив розгляд справи. Захисниця Валентина Кока оголосила заяву про відвід складу суду, мотивуючи це сумнівами в неупередженості суддів та можливим тиском на суд з боку органів слідства.
"Відповідно, реалізація наданих стороні захисту прав, ігнорування судом імперативних норм права, а саме статтею 58, 314 Кримінального процесуального кодексу України, прийняття заяв від неуповноважених осіб та їх розгляд, долучення документів, які у невідомий спосіб потрапили до матеріалів справи, ставить під сумнів постановлення у цій справі справедливого та неупередженого рішення", — сказала захисниця.
Проти відводу складу суду виступили потерпілі та прокурор Максим Супрунов. Після наради суд не задовольнив заяву захисту та продовжив судове засідання.
"У сукупності фактів та обставин, встановлених за наслідками розгляду заяви про відвід суддів, суд встановив, що доводи наведені у заяві адвоката про відвід суддів не свідчать про упередженість. У клопотанні не вказано фактів, які б стосувалися поведінки суддів, безпосередньо пов’язаних із розглядом цієї справи та які б могли свідчити про упередженість до певного кола осіб", — сказав суддя Корольовського районного суду Сергій Франчук.
О 19:00 судове засідання закрилося. Рішення про задоволення чи не задоволення клопотань, які оголошували адвокати обвинувачених під час судового засідання, а також рішення про обрання запобіжних заходів обвинувачуваним буде оголошено суддями 25 липня о 10:50.
ОНОВЛЕНО 25 липня о 14:30. Також додано відеосюжет кореспондентів Суспільного Житомир
25 липня, заслухавши ще майже два десятки клопотань від захисників обвинувачених, суд завершив судове засідання та виніс кілька рішень. Усім обвинуваченим подовжили запобіжні заходи до 22 вересня 2024 року, не змінюючи їх. Тобто 8 учасників групи й надалі перебуватимуть під вартою, один — під цілодобовим домашнім арештом і ще один — під нічним домашнім арештом.
Окрім того, у своєму рішенні суд відмовив у клопотаннях обвинувачених та їхніх захисників щодо зняття арешту з їхнього майна. А також суд задовольнив усі клопотання захисників та обвинувачених стосовно побачень із священником чи з рідними або відвідувань лікаря.
Наступний судовий розгляд призначили на 30 липня.
Що відомо про справу рекетирів з Житомирщини
16 серпня 2023 року на Житомирщині затримали підозрюваних у рекеті, які "вибивали" неіснуючі борги з населення, в тому числі і 190 тисяч гривень з чинного військового ЗСУ. Наступного дня, 17 серпня, в Корольовському районному суді Житомира обирали запобіжні заходи затриманим, яких підозрюють у рекеті. 18 серпня суд продовжив розглядати справи з приводу обрання запобіжних заходів чоловікам, яких підозрюють у рекеті. Станом на 17-ту годину суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою усім вісьмом чоловікам, яких підозрюють у вимаганні.
Під час обрання запобіжного заходу 17 серпня на Соборному майдані у Житомирі зібралися військовослужбовці Збройних сил України, щоб підтримати свого колегу, якому погрожували учасники злочинного угруповання, вимагаючи неіснуючий борг.
12 грудня стало відомо, що правоохоронці затримали чинного депутата Коростишівської міськради, якого підозрюють у тому, що він у складі злочинного угруповання викрадав людей та "вибивав" із них гроші. Наразі встановили понад 30 сімей, які постраждали від рук рекетирів. 18 грудня Корольовський районний суд обрав депутату Коростишівської міськради Михайлу Лукомському, якого підозрюють у рекеті, викраданні та катуванні людей, а також у вимаганні із них грошей, запобіжний захід. Депутата відправили під цілодобовий домашній арешт.
15 січня 2024 року стало відомо, що житомирські поліцейські встановили причетність одного з коростишівських рекетирів до вбивства 23-річного учасника антитерористичної операції на сході України, з якого рекетири вибивали борг.
26 березня 2024 року Суспільному стало відомо, що Житомирська обласна прокуратура скерували до суду справу злочинного угруповання, учасників якого та їхнього спільника — депутата міськради, колишнього заступника міського голови — обвинувачують у рекеті.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: