Правоохоронці перевіряють інформацію щодо евакуатора, який був придбаний для ЗСУ, але за гроші працює в Житомирі

Евакуатор, закуплений для потреб ЗСУ. Житомир, 11 червня 2024 року. Скрин з відео з Facebook Євгенія Жабокрицького

Житомирська обласна прокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом використання на комерційній основі евакуатора, придбаного для потреб ЗСУ. Правоохоронці з'ясовують, чи дійсно евакуатором, який мав возити автівки для ЗСУ, надають платні послуги в Житомирі. Суспільне взяло коментарі в громадського діяча Євгенія Жабокрицького, який заявив про факт нецільового використання евакуатора; і в директора благодійного фонду Валентина Кушніра, який збирав гроші на цей евакуатор.

12 червня речниця Житомирської обласної прокуратури Тетяна Гоша розповіла Суспільному, що прокуратура відкрили кримінальне провадження за частиною 3 статті 190 Кримінального кодексу України. Йдеться про шахрайство, вчиненене в умовах воєнного стану, що завдало значної шкоди. Підставою стало повідомлення з відеофактами від громадського діяча Євгенія Жабокрицького, який опублікував на своїй сторінці в мережі Facebook інформацію про нецільове використання евакуатора.

Позиція громадського діяча Євгенія Жабокрицького

У своєму повідомленні в мережі Facebook Євгеній оприлюднив відео, як евакуатор для ЗСУ, на який, за його словами, збирали гроші в Попільнянській громаді, надає платні послуги в Житомирі.

У коментарі Суспільному Євгеній розповів, що на цей евакуатор зібрали 100 тисяч гривень жителі Попільнянської громади, окремо на нього також здавали гроші місцеві фермери.

"Я був шокований, коли побачив, що цей евакуатор надає платні послуги в Житомирі. Я сам з Попільнянщини і добре знаю, що на цей евакуатор наша Попільнянська громада тільки офіційно здала "Благодійному фонду Валентина Кушніра" 100 тисяч гривень — це був одноденний заробіток всіх старост, медиків, працівників культури та інших фахівців. А ще ж ніхто не знає, скільки грошей загалом дали місцеві фермери, бо я теж знаю, що їм приносили листи від благодійного фонду Валентина Кушніра, який займався збором грошей і купував цей евакуатор для потреб ЗСУ. Цей той фонд, про який і ви недавно писали, що СБУ затримала Валентина Кушніра через підозру в продажу чотирьох автівок, призначених для ЗСУ", — розповів Євгеній Жабокрицький.

За його словами, евакуатор вони виявили 11 червня на Крошні, куди приїхали на зустріч з військовими. Водій евакуатора сказав їм, що купив у Валентина Кушніра не лише цю, а й ще три таких автівки.

"Ми здивувалися, коли помітили цей евакуатор, бо він видався нам схожим на той, який був у нас в громаді. Перевірили інформацію і виявилося, що так — це та сама машина з тими ж номерами. Ми підійшли до водія почали розпитувати розцінки — він нам все відповів, що по чому. Тоді ми прямо його спитали, звідки в нього ця машина, на яку збирали гроші в нашій громаді. Цей чоловік — Олександр із Житомира — запевнив нас, що заплатив за неї гроші — сказав, що разом з Валентином приганяв авто із Польщі, а потім Валентин брав автівку в нього, бо треба було на фронт завезти машини. При тому, що нам Валік відзвітував, що це та машина, яку він купив за гроші громади, і безкоштовно возить нею на фронт відремонтовані в громаді авто для ЗСУ. Олександр нам сказав, що Валік йому пригнав три таких машини. І всі три машини по Житомиру їздять. Але конкретно ця машина, яку я зняв на відео — вона була в нас в Попільні", — каже Євгеній Жабокрицький.

Євгеній Жабокрицький

Зі слів Євгенія Жабокрицького, цей евакуатор дійсно кілька місяців працював, відвозячи з передової несправні авто на ремонт до громади і повертаючи відремонтовані автівки на фронт.

"Десь через тиждень після того, як у Валентина Кушніра СБУ конфіскувала 4 машини, цей евакуатор пропав з нашої громади. Я вчора почав обдзвонювати колег Валіка, і вони стали розказувати, що Валік за свої гроші придбав це авто, а люди дали тільки 100 тисяч. При тому, що ця машина ніби як коштує 17 тисяч євро. Але ж ми теж не новачки в цій справі — така машина коштує 17 тисяч євро в нас в Україні за умови, що вона розмитнена, в неї хороші документи і на ній є маніпулятор. А звичайна її ціна — 10 тисяч доларів максимум. Водій спочатку намагався нас уникати, а потім подзвонив і попросив не робити розголосу. Я вірю, що він дійсно купив автівку і заплатив за неї гроші. А от одразу в Польщі він це зробив чи вже після того, як СБУ конфіскували авто, це вже питання. Зараз цією справою зацікавилися в прокуратурі і в СБУ — сподіваюся, що журналісти і суспільство пильно стежитимуть, щоб розслідування проходило неупереджено, бо це дуже важливо", — сказав Євгеній Жабокрицький.

Позиція директора благодійного фонду Валентина Кушніра

Директор благодійної організації "Благодійний фонд Валентина Кушніра" Валентин Кушнір виклав Суспільному свою позицію у цій справі.

"Я не знаю, хто і що там вам говорив, але Женя Жабокрицький краще б за свої справи і рахунки відповідав би. По ситуації з евакуатором все зовсім не так, як він вам розповів. Так, дійсно, мій фонд збирав гроші, але не на сам евакуатор, а на лавету (причіп — ред.), яка чіпляється до евакуатора і на якій перевозять автівки. В середньому, ця лавета коштує до 160-170 тисяч гривень. Тому всі ті зібрані 100 тисяч гривень й інші гроші, в тому числі, від фермерів, про яких ви говорите, пішли на купівлю цієї лавети, а також на ремонт автівок для ЗСУ. Жодної копійки собі ми не взяли — всі гроші йшли не на мої картки чи на руки, а на офіційні рахунки мого благодійного фонду, і ми маємо на підтвердження всі необхідні документи. Кому цікаво, то ця лавета є на місці — стоїть у мене в подвір'ї на роботі", — каже Валентин Кушнір.

Фото надане "Благодійним фондом Валентина Кушніра"

Евакуатор, який був помічений у Житомирі, за словами Валентина Кушніра, закуповували на благодійний фонд, але купляли його за гроші власника евакуатора.

"Цей водій евакуатора також є волонтером і він, фактично, майже повністю власним коштом купив цей евакуатор. Авто купив він, а ввозили ми його на наш благодійний фонд для подальшого перевезення військових автомобілів, для допомоги військовим. Якщо говорити про конкретно цей евакуатор, то він дійсно возить лише військові авто. У Житомирі його побачили, бо він там зараз перебуває на обслуговуванні і на ремонті. Щодо слів Євгенія Жабокрицького про вартість послуг, які їм водій озвучив, то я хочу наголосити, що цей водій є власником кількох своїх евакуаторів, якими він надає платні послуги, і саме тому він і розповів їм про свої розцінки, коли вони запитали. Але ці розцінки не мають жодного стосунку до евакуатора, про який зараз йде мова — цей евакуатор працює лише на військових. І сам водій, який є власником евакуаторів, займається волонтерством ще й в тому плані, що частину власних зароблених грошей також передає на потреби ЗСУ", — розповів Валентин Кушнір.

Фото надане "Благодійним фондом Валентина Кушніра"

Фото надане "Благодійним фондом Валентина Кушніра"

Фото надане "Благодійним фондом Валентина Кушніра"

Звинувачення у нецільовому використанні грошей і транспорту, призначеного для ЗСУ, Валентин Кушнір називає безпідставними.

"Не знаю, кому я там перейшов дорогу, але, видно, комусь перейшов. Я працював і працюю на благо ЗСУ. При цьому не маю у власності ані магазинів, ані заправок, ані п'яти квартир. Прокуратура хай відкриває провадження — хай правоохоронці приходять до мене, я їм все розкажу. За мною немає жодних кримінальних діянь. Щодо тієї справи про продаж автівок, яку порушили проти мене — є адвокат, який займається цим питанням. Я переконаний, що мене виправдають, бо я продавав ці автівки не заради власного збагачення. Я в суді доведу, що ці автівки я купував власним коштом під замовлення і передавав на фронт. Коли їх волонтери привезли на ремонт із фронту, ми з ними все порахували і вирішили, що автівки краще продати тим, кому вони більше потрібні будуть. А виручені гроші краще покласти на рахунок фонду, щоб волонтери могли за них купити дрони і запчастини на передову. Коли мене виправдають, і я відстою свою позицію, я теж подам скаргу. У мене 8 місяців тому зник безвісти син, якого до сьогодні не можуть знайти, а вони мені пишуть ось це все. Замість того, щоб об'єднуватися, ми гриземося", — сказав Валентин Кушнір.

Позиція правоохоронців

За словами Тетяни Гоші, матеріали кримінального провадження у цій справі прокуратура передала до слідчого управління поліції Житомирщини для проведення досудового розслідування. Правоохоронці встановлюють особи людей, які можуть бути причетні до ймовірного факту привласнення чужого майна шахрайським способом.

Раніше Суспільне повідомляло, що на Житомирщині правоохоронці повідомили, що 54-річний житель Попільні збагачувався за рахунок гуманітарної допомоги. За версією правоохоронців, чоловік як керівник благодійної організації займався продажем автомобілів, придбаних за кордоном для ЗСУ. Його затримали 23 квітня 2023 року під час збуту ним чотирьох іномарок.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube