25 травня 2024 року в мережі Інтернет з'явилася інформація про виділення 11 мільйонів доларів для науково-дослідних робіт українських антарктичних експедицій на станції "Академік Вернадський". Про це стало відомо з сайту Prozorro. Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий у коментарі Суспільному дав роз'яснення щодо витрат.
"Ці гроші — гуманітарна частина українського бюджету, яка зараз вся йде не з наших податків, а з допомоги наших західних союзників. Ці гроші, які надаються західними союзниками для гуманітарної частини нашого бюджету, категорично заборонено використовувати на воєнні потреби", — сказав Євген Дикий.
Євген Дикий. Суспільне Житомир/Марія Кравчук
Кандидат біологічних наук Іван Хом'як розповів, що держава має виділяти гроші на наукові дослідження під час війни, адже без науки війну не виграти.
"У нас є глибоке нерозуміння того, що наука дає. І це можна провести на трьох прикладах: якби не фізики-ядерники, ми зараз мали б електроенергію менше однієї години на добу, але фізик-ядерник отримує зарплату меншу за касира в супермаркеті. Якби не вчені-екологи, такі як я, то ми б ніколи не виграли міжнародні суди проти Росії за завдані збитки довкіллю. І той скандал щодо Антарктиди пов'язаний з тривалим нерозумінням того, що дає антарктична станція", — розповів Іван Хом'як.
Іван Хом'як . Суспільне Житомир/Марія Кравчук
"На мою думку, під час війни в країні не варто виділяти гроші на наукову діяльність. Зараз перше питання — закінчити війну", — сказала місцева жителька Наталія.
Наталія. Суспільне Житомир/Марія Кравчук
"Точно не скажу, що в Антарктиді досліджують. Це ж науковці. На мою думку, під час війни в країні не варто виділяти гроші на наукову діяльність. Оскільки мій чоловік — військовий, я знаю, які потреби на фронті, тому більша частина грошей має йти тільки на військових зараз", — розповіла місцева жителька Аліна.
Аліна. Суспільне Житомир/Марія Кравчук
"В Антарктиді льодовики досліджують, напевно. На мою думку, навіть під час війни в країні варто виділяти гроші на наукову діяльність, бо наука не стоїть на місці, тому треба", — сказала Олеся.
Олеся, Житомир, 29 травня 2024 року. Суспільне Житомир/Марія Кравчук
Всеволод Мірошниченко — учасник 23 української антарктичної експедиції на станцію "Академік Вернадський". У 2018-2019 роках він працював на станції механіком систем життєзабезпечення.
"Україна в Антарктиді з 1996 року. І відтоді дослідження проводяться безперервно. Україна належить до міжнародної наукової спілки, яка має право проводити дослідження. Відтак ці дослідження потрапляють до всесвітньої бази. Основні напрямки — це геофізика, біологія і метеорологія. Також є дослідження, що стосуються пінгвінів", — розповів Всеволод Мірошниченко.
Всеволод Мірошниченко. Суспільне Житомир/Марія Кравчук
Пінгвіни. Фото надав Микола Весельський
Науковець Микола Весельський тричі працював на антарктичній станції "Академік Вернадський".
"Я за освітою — біолог, тому працював над природничими дослідженнями найрізноманітніших напрямків, досліджував тваринний та рослинний світ віддаленого континенту. Дослідження там відбуваються неспонтанно — це велика державна наукова програма, яка затверджується на багато років за завданнями наукових установ України. Прописані технічні завдання, які впродовж року кожен з учасників експедиції намагається виконати", — пояснив Микола Весельський.
Микола Весельський. Суспільне Житомир/Марія Кравчук
Фото полярників з 18-ї експедиції, станція "Академік Вернадський", Антарктида, 2013 рік. Фото надав Микола Весельський
Антарктида. Фото надав Микола Весельський
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: