Закриття гімназій на Житомирщині: що змушує громади закривати освітні заклади

У травні на сайтах Бердичівської та Чуднівської міських рад з'явилися повідомлення про громадські слухання щодо закриття місцевих гімназій. У селах Чуднівської громади планується закриття шести гімназій, а у Бердичеві — двох. Кореспонденти Суспільного у підсумковій програмі "Тиждень. Житомир" розібралися чому громади змушені закривати гімназії.

Начальниця управління освіти і науки Бердичівської міської ради Валентина Адаменко розповіла кореспондентам Суспільного, що кількість учнів продовжує зменшуватися, що призводить до недофінансування освітньої субвенції. За її словами, якщо раніше кількість учнів досягала 15 000, то сьогодні це 8 000.

"У грудні 2023 року на галузь освіти виділено понад 193 мільйони. Із державної субвенції нам надійшли 165 мільйонів. У державі існує єдина формула виділення освітньої субвенції для всіх закладів освіти. Перше, що вимагається, це наповнюваність класу в 27,5 дітей. У нас, на жаль, є класи, де навчаються лише 10 дітей, тому що багато з них виїхали", — сказала Валентина Адаменко.

Зі слів начальника відділу освіти Чуднівської міської ради Володимира Кривоцюка, до 2027 року формується мережа закладів освіти і відповідно до рішення сесії міської ради проводять громадське обговорення щодо ліквідації шести гімназій. Через низьку народжуваність у П'ятківській, Дубищенській, Красносільській, Будичанській, Карвинівській та Вакуленчуківській гімназіях спостерігається мала наповненість класів.

"Базова школа повинна мати 135 дітей. Сьогодні в школах, крім Чуднівського ліцею та Великокоровинецького ліцею, такої кількості дітей немає. Це вимагає додаткових фінансових ресурсів з місцевого бюджету, оскільки освітньої субвенції не вистачає на утримання навчальних закладів. Враховуючи те, що до 2027 року ми повинні сформувати в Чуднівській громаді ліцей, наразі є пропозиція лише щодо Чуднівського ліцею. У навколишніх ліцеях Вільшанської та Краснопільської ліцеїв не буде. Тому ми відповідно формуємо мережу", — повідомив Володимир Кривоцюк.

Експерт з питань організації та розвитку шкільної освіти Сергій Дятленко розповів, що зменшення кількості школярів спричинене демографічною ситуацією і така тенденція спостерігається по всій країні.

"Наповнюваність класів та закладів освіти суттєво змінюється і органи місцевого самоврядування мають реагувати на цю ситуацію, щоб оптимізувати свої видатки на освіту і вирівняти їх зі своїми можливостями. Тому закриття шкіл і призупинення їхньої діяльності є досить частим явищем. Дехто жаліється на те, що у них не вистачає педагогічних працівників і тоді очевидно, що у них не буде проблем з працевлаштуванням, але дехто буде змушений шукати іншу роботу, не пов'язану з педагогічною діяльністю", — інформував Сергій Дятленко.

За словами експерта з питань організації та розвитку шкільної освіти, сума освітньої субвенції для громади найбільше залежить від кількості учнів у навчальному закладі.

"Є й інші показники — відсоток сільського населення, площа, густота населення — але це вже інше. Основним фактором є кількість учнів і вона не залежить від кількості шкіл чи педагогів, а саме від кількості учнів. Тобто, якщо взяти, наприклад, тисячу учнів, які навчаються в п’яти школах, і тисячу учнів, які навчаються в одній школі, сума субвенції буде однакова. Витрати будуть пов’язані лише з довезенням цих дітей до однієї школи. Звичайно, чим більша оптимізація, тим легше забезпечити її фінансування. Ба більше, забезпечити сучасним обладнанням одну школу і забезпечити сучасним обладнанням п’ять шкіл — це суттєва різниця", — сказав Сергій Дятленко.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube