Лампадки, квіти, молебень: житомиряни вшанували пам’ять жертв політичних репресій

Житомиряни вшанували пам'ять жертв політичних репресій часів комуністичного режиму. Фото: Житомирська міська рада

У Житомирі 19 травня вшанували пам’ять жертв політичних репресій. Люди зібралися біля пам'ятника "Невинним жертвам, знищеним комуно-більшовицьким режимом у 1937-1938 роках", поклали квіти та запалили лампадки.

За інформацією пресслужби Житомирської міськради, до меморіального знаку прийшли представники громади, влади та духовенства.

Фото: Житомирська міська рада

Фото: Житомирська міська рада

Фото: Житомирська міська рада

Фото: Житомирська міська рада

Біля пам’ятника священники звершили поминальну молебень за душі замучених у катівнях НКВС. Пам’ять про жертв репресованих, убитих та закатованих тоталітарною владою люди вшанували хвилиною мовчання.

На плитах меморіального знаку викарбувані списки загиблих, серед яких були українці, поляки, німці, євреї, росіяни, чехи, білоруси, латиші, роми та литовці. Житомиряни приходять до пам'ятника двічі на рік: в день вшанування пам'яті жертв політичних репресій у травні і наприкінці вересня.

Фото: Житомирська міська рада

За словами житомирського краєзнавця Геннадія Махоріна, у вересні 1938 року до Житомира з різних районів області привезли близько тисячі людей німецької, польської та інших національностей. Деяких із них за "неправильні" політичні погляди відправили до в’язниць та депортували, інших — розстріляли. Найбільша кількість поховань, зі слів краєзнавця, найвірогідніше була саме на місці, де сьогодні встановлений меморіальний знак.

За даними Українського інституту національної пам’яті, жертвами політичних репресій в Україні за період від початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття, тобто за час правління комуністичного тоталітарного режиму, в Україні заарештували майже півтора мільйона людей, із яких половина — українці. Величезну кількість із них розстріляли, всі інші пройшли тюрми, заслання, вислання (майже три мільйони українців), каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах.

Що треба знати про день пам’яті жертв політичних репресій

Щорічний день вшанування пам’яті жертв політичних репресій, який припадає на третю неділю травня, заснували у 2008 році указом президента України до 70-х роковин Великого терору.

Великий терор — масштабна кампанія масових репресій громадян, розгорнута в СРСР у 1937-1938 роках з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Через терор і репресії пройшли усі верстви українського населення: від наукової та творчої інтелігенції до селян. Радянська влада намагалася приховати сліди своїх злочинів. Місця поховань ставали режимними об’єктами КДБ, місцевість розрівнювали бульдозерами, доступ до відповідних архівів був заборонений.

Щороку у цей день біля пам’ятних знаків збираються люди, аби покласти квіти та пом’янути душі невинно вбитих жертв.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube