Найдавніші скульптури Житомира

Які найстаріші скульптури Житомира. Суспільне Житомир

Хто доглядає житомирські пам'ятники і скульптури, скільки скульптур на балансі міста та які скульптури у Житомирі найдавніші, — дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Найстаріші скульптури Житомира

Одним з найдавніших творів монументального мистецтва у Житомирі є скульптура Вознесіння Ісуса Христа, яка встановлена на території кафедрального костьолу. Про це Суспільному розповіла завідувачка сектору з питань охорони культурної спадщини департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради Олена Бабушко.

“Це одна із найдавніших скульптур, яка встановлена на території міста і датується вона другою половиною ХІХ століття. Вона виготовлена з каменю, який був видобутий на кар'єрі братів Лисневських. Вони були з Горбулева і жили в другій половині ХІХ століття. За переказами, цей пам'ятник був перенесений із території польського католицького кладовища до кафедрального костелу в місті Житомир. Він є основним в туристичному маршруті міста по території Замкової гори”, – розповіла Олена Бабушко.

Суспільне Житомир

Ще одним із найстаріших монументальних творів у Житомирі є скульптура Артеміди Версальської, або ж Діани, богині полювання. Це чавунна копія з античної статуї.

“Оригінал зберігається в Парижі, в Луврі. Копія була виготовлена на замовлення барона де Шодуара в другій половині ХІХ століття. Спочатку ця скульптура була рошташована на території його маєтку в Вінниці, а з приїздом до Житомира була перенесена до Житомирського парку. Це єдина скульптура, яка до нас дійшла зі старовинного Шодуарівського парку”, – розповіла Олена Бабушко.

Суспільне Житомир

Суспільне Житомир

“Безцінні” пам’ятники та скульптури

Кореспонденти Суспільного надіслали інформаційний запит у Житомирську міську раду і запитали, яка офіційна кількість скульптур та пам'ятників У Житомирі.

“Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 07.09.2021 № 716 до Державного реєстру нерухомих пам'яток України занесено 9 об'єктів культурної спадщини за видом монументального мистецтва місцевого значення, 1 за видом архітектури та історії місцевого значення та іншими розпорядчими документами 12 пам'ятників та пам'ятних знаків включено до Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини Житомира”, – йшлося у відповіді на запит.

З переліком усіх об'єктів культурної спадщини Житомира можна ознайомитися на офіційному сайті міської ради. А от дізнатися вартість пам'ятників і скульптур зараз не можливо. Як повідомили посадовці міської ради у відповіді на запит, зараз у місцевому бюджеті немає грошей на визначення балансової вартості об'єктів культурної спадщини місцевого значення за видом монументального мистецтва через збройну агресію Росії проти України. Про це ж розповіла і фахівчиня з питань охорони культурної спадщини департаменту містобудування.

“До оголошення воєнного стану в Україні виконавчими органами міської ради проводилась робота з визначення балансової вартості пам'яток із подальшим взяттям їх на баланс міста. Кожна пам'ятка підлягає грошовій оцінці за нормативами і методиками, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Хочу зазначити, що до кожної пам'ятки потрібно підходити індивідуально. Ми зверталися до експертів, які можуть обрахувати балансову вартість. Вони нам надали кошторис витрат про визначення балансової вартості. Зараз це не на часі”, – розповіла Олена Бабушко.

Натомість, вона зазначила, що на 10 об'єктів культурної спадщини (9 монументального мистецтва, 1 — архітектури та історії), що занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, розроблено облікову документацію, яка містить дані про історико-культурну цінність зазначених об'єктів.

Хто підтримує пам'ятки у належному стані та скільки це коштує

Укладення охоронних договорів на пам'ятки монументального мистецтва місцевого значення потребує визначення балансоутримувача. Визначення балансоутримувача потребує визначення балансової вартості. Тому, згідно з відповіддю на інформаційний запит, охоронний договір укладено з КП “Зеленбуд” на 1 пам'ятку за видом архітектури та історії, а саме на "Комплекс Монументу Слави", що розташована по вулиці Чуднівській в Житомирі. На пам'ятки монументального мистецтва місцевого значення охоронні договори не укладено.

“Після того, як пам'ятку беруть на баланс, тоді укладають охоронний договір, балансоутримувач-користувач буде відповідати за збереження і доглядати. Заходи на утримання пам'ятників, що розташовані на території Житомира в галузевій Програмі зі створення, роблення, містобудівної, проектної та землевпорядної документації на 2022-2024 роки в розділі "Охорона культурної спадщини міста Житомира" на 2024 рік не передбачені. Місто доглядає тільки територію, біля якої встановлений пам'ятник. Перелік територій, які обслуговує КП “Зеленбуд” затверджений рішенням виконавчого комітету міської ради”, – розповіла Олена Бабушко.

У відповіді Суспільному на інформаційний запит сказано, що руйнувань, пошкоджень скульптур чи пам'ятників, які розташовані на території Житомирської міської громади, у 2024 році не виявлено.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube