Гроші для ЗСУ: житомирські волонтери розповіли, як правильно організовувати волонтерські збори

Волонтери. Ілюстрація згенерована ШІ у Canva

З початком російсько-української війни волонтери стали організовувати збори на підтримку українського війська. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну цей процес знову активізувався. Втім, для пересічних українців, які вирішують зібрати грошей на потреби Сил оборони України, подекуди стає відкриттям той факт, що волонтерство — це не лише добра воля, а й відповідальність. В розмові з журналістами Суспільного кілька житомирян не під запис розповіли, що через незнання законодавства мали проблеми з оподаткуванням волонтерських зборів, які проводили на власні картки. Суспільне поспілкувалося з діючими житомирськими волонтерами, аби на прикладі конкретних кейсів розповісти, як волонтерам законно організовувати збори грошей на потреби українського війська та які документи потрібно оформити, аби уникнути питань з боку банків і податкової служби.

Як допомагати законно

Сергій Трохимишин — житомирський підприємець, тренер та волонтер, експертно займається питаннями оподаткування. У коментарі Суспільному Житомир він дав покрокове роз'яснення правових аспектів волонтерської діяльності.

Фото надане Сергієм Трохимишиним. Колаж Суспільне Житомир

Згідно Закону “Про волонтерську діяльність”, волонтерська діяльність — добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги. Фактично, волонтерська діяльність — це добровільна неоплачувана робота. Але, коли людина збирає гроші на власну картку і передає кошти на ЗСУ або постраждалим від російської агресії, то вона ще не волонтер.

До прикладу, розберемо ситуацію. Людина зібрала гроші на картку, сформувала і передала постраждалим 30 харчових наборів вартістю по 1 тисячі гривень кожен. З точки зору Податкового кодексу України, людина зобов’язана сплатити з цієї суми податки: податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військовий збір (ВЗ), бо фактично це є ваш дохідст. 164.2.17 , хоча і не основний. Відповідно, і ті, хто отримав цю благодійну допомогу, мають подати декларацію, де треба вказати, що вони отримали ці харчові набори, і їхня вартість у грошовомуст. 169.4.1 ПКУ еквіваленті не перевищуєст. 170.7.3 ПКУ прожитковий мінімум на 1 січня поточного року. Це ідеальна ситуація, яка показує основний план дій за всіма напрямками, передбаченими Податковим кодексом.

Щоб ні в кого не виникло додаткового зобов’язання сплатити податки, кошти потрібно збирати, зареєструвавши благодійний фонд, або ж самостійно зареєструватися, як волонтер.

Перший спосіб — реєстрація благодійного фонду як юридичної особи, в повноваження якої входять збір коштів і з подальшою їх передачею. Або ж можна звернутися до діючих благодійних фондів, щоб вони зібрали гроші під потреби вашої волонтерської діяльності.

Другий спосіб підходить більшості людей — реєстрація волонтером в реєстрі волонтерів, щоб потрапити під дію статті 165 Податкового кодексу України “Доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу”. Там є пункт "а) виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками — фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів… та б)…”.

Аби кошти, які надходять на картку, не оподатковувалися, волонтеру необхідно виконати таку послідовність дій:

  1. Зареєструватися в реєстрі волонтерів (це можна зробити в податковій за місцем прописки або через кабінет платника податків).
  2. Гроші мають надходити тільки на рахунки, які зареєстровані у реєстрі волонтерів (тобто всі банки, конверти, картки, які ви використовували).
  3. Людина, яка збирає гроші на волонтерську діяльність, повинна мати документальне підтвердження, на що витратила ці гроші — накладні, рахунки-фактури, інвойси тощо. До первинних документів мають бути включені реквізити, передбачені частиною 2 статті 9 закону "Про бухгалтерський облік". Важливо також робити публічні пости з оголошенням про збори грошей у соцмережах.
  4. Подати річну декларацію про майновий стан і доходи – ще один необхідний момент, який стає викликом, оскільки більшість людей ніколи не подавали цих декларацій.

У 2024 році декларації можна було подавати до 2 травня, штраф за несвоєчасну подачу складає 340 гривеньп. 120.1 ПКУ.

Крім податкової служби, за картками волонтерів стежать також і банки. Зокрема, йдеться про фінансовий моніторинг. Тут діє таке правило: якщо ви маєте до 40 тисяч обороту на місяць по картці, банк розцінює критерій ризиковості у цьому випадку як низький, тому не виявляє до такої картки інтересу. Від 40 до 400 тисяч – тут рівень ризиковості середній, 400 тисяч гривень і більше — рівень ризиковості високий.

Наприклад, якщо на картку скидають платежі по 500 гривень, і цих платежів, приміром, 50, то банк може зацікавиться і запитати про походження грошей. Сергій Трохимишин каже, що з його досвіду за наявності дописів в соцмережах і відповідних документів банки йшли на зустріч волонтерам. Втім, це все індивідуально, тож, краще не ризикувати, розповів Сергій.

Візуалізація Суспільне Житомир

Як це працює на практиці

Тамара Черняхович займається волонтерською діяльністю з 2013 року. Вона допомагала дитячим будинкам, військовим, переселенцям. Готувала і розвозила їжу, виготовляла окопні свічки та збирала кошти на різні потреби Сил оборони.

Фото надане Тамарою Черняхович. Колаж Суспільне Житомир
“Я пішла в банк і відкрила нову картку, зазначивши, що вона для благодійних зборів. Там мене попросили показати підтверджуючі документи, що я — волонтерка. Я працюю з благодійним фондом, тому показала відповідні документи. Потім одразу з банку я пішла у податкову. Там мені сказали, в який кабінет звертатися, я одразу ж туди звернулася. Мене внесли у базу волонтерів. І мою картку так само. Після того, як я оформила документи у податковій і мене внесли до реєстру волонтерів, сказали зачекати і пообіцяли перетелефонувати. Мені подзвонили десь за тиждень і сказали, що вже можна прийти забрати документ. Після того я почала організовувати збори на ту картку. Вона не оподатковується і не потрібно ніяких звітів подавати. Процес реєстрації картки у банку та в податковій нескладний і займає десь по 15 хвилин часу у кожній з установ. За ці 2 роки жодних проблем ні з банком, ні з податковою не виникало”, – розповіла Тамара Черняхович.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube