Музей коштовного і декоративного каміння у селищі Хорошів, що на Житомирщині, налічує пʼять залів. Тут зібрані експонати з різних країн.
Першу залу називають "Літотека", каже директорка музею Віталія Яковлєва. Тут представлені зразки облицювально-декоративного каміння.
"У нас тут є різні експозиції. Є вітрина, де граніти, габро, лабродарити, мармур. Тут є і закордонні зразки, але, звичайно, найбільш зібрана колекція з України і, особливо, з Житомирської області", – розповіла директорка музею Віталія Яковлєва.
У другій залі зібрані зразки гірських порід, видобутих з Волинського родовища. Серед експонатів – "музичний кварц", 361-кілограмовий чорний кварц моріон, а також гетит – мінерал, названий на честь німецького поета і природодослідника Йоганна Гете.
"Це основа нашого музею, тому що майже всі зразки з Волинського родовища пʼєзокварцу. Цю сировину переважно і добували, розбиваючи величезні кристали кварцу різних кольорів – і моріону, і димчастого кварцу. І колекція весь час поповнюється. Один із нових зразків – це штуф із пегматиту Волинського родовища, у склад якого входить, до складу якого входять і польовий шпатель, і ґетит – унікальний мінерал для нашого родовища. Ну і, звичайно, кварц – без нього ми нікуди. Інколи трапляються на цьому родовищі навіть дуже унікальні речі – наприклад, ось цей зразок. Він увесь такий гладенький, бо оплавлений. Це природне оплавлення плавиковою кислотою. Окрім того, він у нас ще й "співає". Як правило, кристали кварцу не мають таких "голосів", а цей іще й дзвенить гарно", – розповіла Людмила Власюк, головна зберігачка фондів ДУ "Музей коштовного і декоративного каміння".
У третій залі експонуються вироби підприємства "Кварцсамоцвіти" та місцевої фірми "Трильянт".
"Вони представили і свою продукцію, і зразки мінералів. А також тут невеличка виставка місцевих підприємців, фірми "Трильянт", які теж займаються обробкою каменю", – розповіла Людмила Власюк, головна зберігачка фондів ДУ "Музей коштовного і декоративного каміння".
У четвертій залі – три колекції. Це дорогоцінне каміння з Волинського родовища – зразки берилів та топазів, колекція України та колекція гірських мінералів світу.
"Це величезний берил, колекційної, правда, якості, але це найбільший берил, добутий на нашому родовищі. Є зразки з різних куточків світу, зокрема з Бразилії. Є гірський кришталь, аметист. Навіть з Китаю у нас зразки є. А це – ось такі "троянди пустелі", величезний зразок із Сахари представлений у нас. Такі природні утворення, природні камʼяні квіти", – розповіла Людмила Власюк, головна зберігачка фондів ДУ "Музей коштовного і декоративного каміння".
У пʼятій залі – вироби з мінералів та гірських порід.
"Тут можна побачити сонячний бурштин, унікальні родоніти, яшми, корали, змійовики. Ну і звичайно, наші берили й топази. Це наша гордість, і ми на кожній екскурсії розповідаємо, що це ті мінерали, якими ми славимось на всю Україну", – розповіла Віталія Яковлєва директорка ДУ "Музей коштовного і декоративного каміння".
За її словами, експонати музею є державною власністю.
"Наша колекція має значне культурно-просвітницьке методичне значення саме як памʼятка історії розвитку геологічної галузі. України. І ще є в нас унікальні зразки, які маю мають власну назву і віднесені до історичного фонду коштовного каменю України", – розповіла Віталія Яковлєва директорка ДУ "Музей коштовного і декоративного каміння".
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube