Перейти до основного змісту

Вирощують картоплю та відновлюють систему меліорації: історія фермерського господарства на Житомирщині

Після початку повномасштабного вторгнення росіян фермерське господарство "Аделаїда" повністю переїхало на Житомирщину, де до того мало лише філію. Нині обробляє поля у чотирьох селах Звягельського району і вирощує різні сорти картоплі – від надранніх до більш пізніх. Їх продають до супермаркетів, постачають у державні заклади, а також продають виробникам чипсів.

Олена Ліщук, працівниця лабораторії фермерського господарства "Аделаїда", де контролюють якість картоплі, показує різницю між чипсами з різних сортів.

Картопля із різних сортів чипсів, 30 квітня 2024 року, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

"Це наша чипсова картопля, а це — нечипсова. Вона відрізняється як за смаком, так і за виглядом. На різницю в кольорі впливає вміст цукрів. Тут багато цукрів, і тому вона горить", — пояснює Олена Ліщук.

Олена Ліщук, працівниця лабораторії ФГ "Аделаїда", 30 квітня 2024, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

Основні потужності господарства розташовувались у Херсонській області, та під час окупації росіяни викрали усю техніку та обладнання.

"Практично вся техніка, яка задіяна в посадці, збиранні, комбайнуванні, обробці ґрунту, знаходилася на лівому березі Херсонської області. Весь насіннєвий матеріал, запаси отрутохімікатів – усе залишилась там. Там були дуже великі потужності, введений новий склад по зберіганню картоплі на 15 тисяч тон. І ми виходили вже в 2022 році на площу посадки картоплі в 750 гектарів", — розповів Геннадій Шацило, керуючий фермерським господарством "Аделаїда".

Геннадій Шацило, керуючий ФГ "Аделаїда", 30 квітня 2024 року, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

Виїхавши на Житомирщину, найперше підприємці закупили техніку — вживані саджалку та комбайн. Проблемою було і зберігання продукції.

Зерносховище, яке побудували в 2022 році, 30 квітня 2024, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

"Перше питання – це зберігання продукції. Розпочали ми з нашого зерносховища. Його потужність – три з половиною тисячі тон. В дуже короткий термін ми його побудували і в 2022 році вже завозили перший урожай в своє сховище", — розповів Станіслав Пасько, керівник комплексу по доробці та зберіганню картоплі фермерського господарства "Аделаїда".

розповів Станіслав Пасько, керівник комплексу по доробці та зберіганню картоплі ФГ "Аделаїда", 30 квітня 2024, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

Ще один склад побудували у 2023 році, тепер їх чотири.

Склад, де зберігається обладнання, 30 квітня 2024, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

На цьому складі розташована пакувальна лінія, яку підприємство отримало від USAID. Вона здатна обробляти до трьох тон картоплі за годину.

"Процес розпочинається з висадки контейнерів в прийомочний бункер. Далі картопля потрапляє на сортування, розбивається по фракціях, йде по лініях на стіл, де відбирають велику, гнилу картоплю чи каміння, яке може туди потрапити. Потім картопля йде на транспортер, на саму лінію пакувальну і картопля виходить уже в мішках", — розповів Станіслав Пасько, керівник комплексу по доробці та зберіганню картоплі фермерського господарства "Аделаїда".

Пакувальна лінія, 30 квітня 2024, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

Серед людей, які працюють на лінії – Оксана Куртиняк, переселенка з Херсонщини. Вона виїхала з окупації разом із чоловіком та трьома дітьми.

"Уже рік проживаємо тут. Спочатку жили в Несолоні, в садочку – місяць. Тепер нам дали тут будинок. Якщо порахувати, я 13 років працюю в "Аделаїді". Ми з Чулаківки і там мені якось легше – своя земля…", – каже Оксана Куртиняк, робітниця фермерського господарства "Аделаїда".

Оксана Куртиняк, робітниця фермерського господарства "Аделаїда", 30 квітня 2024, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

З окупованої Чулаківки на Житомирщину переїхали і батьки Оксани. Усього з Херсонщини вдалось перевезти двадцять двох працівників господарства разом із родинами.

В "Аделаїді" нині працює 86 людей, 12 з яких – над розчищенням дренажних каналів біля полів, розповів гідротехнік Роман Гурнак. За його словами, у Херсонській області важливо було налагодити полив, тоді як на Житомирщині – прибрати зайву вологу.

Вода на полях після дощів, 30 травня 2024, Житомирщинв. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

"Ми зіткнулися з тим, що тут самої зрошувальної системи як такої немає. Є меліоративна система для того, щоб регулювати воду на самих полях. Ми вирішили подумати як зробити, щоб використовувати воду з цих каналів. Вони були занедбані, ми почали їх розчищати, випилювати, будувати на них дамби. В той момент, коли нам потрібно – ми її спускаємо, аби не було забагато вологи на полях. А коли настає час, що води мало, ми її зберігаємо в цих каналах і починаємо поливати наші культури", – розповів гідротехнік фермерського господарства "Аделаїда" Роман Гурнак.

Розчищений меліоративний канал, 30 квітня 2024, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

За словами Романа Гурнака, загалом біля 200 кілометрів дренажних каналів є на території полів, які обробляє "Аделаїда". З 2022 року вдалося відновили 21 кілометр, що вартувало господарству понад 12 мільйонів гривень.

Розчищений меліоративний канал, 30 квітня 2024, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

Господарство також створило одне з десяти перших в Україні обʼєднань водокористувачів "Лесині джерела".

"ОВК – це неприбуткова організація, яку створюють самі водокористувачі. Тобто кожне підприємство або навіть фізична особа, яка має дозвіл на спецводокористування, може створити своє ОВК і взяти до себе на баланс меліоративну мережу. Тобто нам не треба сплачувати якісь тарифи, звітувати по роботах, які відбуваються, брати окремі дозволи на розчищення каналів. У багатьох людей виникають побоювання, що от ви візьмете на баланс щось і продасте, або хтось захоче також поливати, а ми не дозволимо людям використовувати цю меліоративну мережу", – розповіла співвласниця "Аделаїди" та голова обʼєднання Олеся Точицька.

Олеся Точицька, співвласниця ФГ "Аделаїда", голова ОВК "Лесині джерела", 30 квітня 2024, Житомирщина. Суспільне Житомир/Олена Ваховська

Взяті на баланс канали ОВК не може продавати, здавати в оренду чи встановлювати тариф на користування водою для інших людей, говорить Олеся Точицька. За її словами, у майбутньому фермерське господарство "Аделаїда" планує розчистити усі 200 кілометрів дренажних каналів у чотирьох селах Звягельського району.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

Топ дня

Вибір редакції