Рельєфна та з підставкою всередині: у Житомирі зберігається чашка для вусів 19 століття

У фондах Житомирського обласного краєзнавчого музею зберігається "Чашка для вусів", датована 19 століттям. Молодша наукова співробітниця музею Оксана Тимченко розповіла Суспільному, що цей експонат, цілком ймовірно, може бути частиною колекції посуду, який свого часу виготовляли в Європі для чоловіків, які носять вуса.

За словами науковиці, такі чашки були поширені у багатьох європейських країнах Європи. Їх виготовляли на замовлення джентльменів, починаючи із середини 19 століття і до Першої світової війни.

Фото надала Оксана Тимченко
"Всередині такої чашки або кухля — спеціально прилаштована планка (гарда) у формі крил. Вона якраз мала слугувати бар’єром між розкішними чоловічими вусами та напоєм. Між стінкою чашки та планкою — отвір, через який можна смакувати чай, каву абощо, при цьому залишаючи вуса чистими і сухими", — сказала Оксана Тимченко.

З її слів, для чоловіків у 19 столітті вуса були символом мужності. І тому вони за ними ретельно доглядали.

Фото надала Оксана Тимченко
"Були такі випадки, коли чоловіки на ніч собі пов'язку одягали, щоб вуса залишилися в охайному стані. Вони носили із собою щіточки — такі маленькі гребінці для того, аби їхні вуса залишалися в такому доглянутому та прекрасному вигляді постійно", — розповіла науковиця.

Такі чашки продавалися окремо від сервізів, у парі із блюдцями. Їх можна було придбати, замовивши через сервіси. Виготовляли їх з порцеляни, дерева, глини або металу, — каже Оксана Тимченко.

"Чашки або кухлі для вусів того часу були різної форми та величини. На них могли бути зображені тварини, птахи чи пейзажі. Вони були як рельєфними, так і гладкими. Тобто вони були максимально різними. На них можна було навіть побачити спеціальні виїмки для тримання", — розповіла співробітниця музею.
Фото надала Оксана Тимченко

Головна зберігачка фондів краєзнавчого музею Тетяна Гребельникова додала, що до музею "Чашку для вусів" у 1975 році передала жителька селища Черняхів, яка у роки Другої світової війни працювала у військовому шпиталі.

"Під час дослідження фондів нашого музею ми звернули увагу на цю чашечку. Швидше за все жінка, яка передала її нам, використовувала її для поранених солдатів. На перший погляд, це начебто чашечка-поїлочка, але на просто поїлочку вона не зовсім схожа. Ми зацікавилися цією чашкою. Почали її досліджувати і знайшли, що це саме чашечка для вусів чоловіків", — сказала Тетяна Гребельникова.

Житомирянин Олександр розповів, що також носить вуса, але таку спеціальну чашку для чоловіків із вусами бачить вперше.

"Мабуть, ця перекладина у чашці для того, щоб на неї опиралися вуса. І щоб вони не мурзалися рідиною. Наприклад, пивом, молоком, квасом та будь-чим іншим. Мабуть, ця штука для цього", — сказав Олександр.

Інший житомирянин із вусами Андрій розповів, що він за своїми вусами також доглядає, але не щодня.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube