Скільки у Житомирі заборгували за комунальні послуги

Гроші. Фото: Unsplush

Скільки коштів заборгували споживачі у Житомирі за комунальні послуги, як змінювалася заборгованість за останні три роки, як підприємства-постачальники працюють з боржниками та що буде, якщо вчасно не передавати показники лічильників дізнавалися кореспонденти Суспільне Житомир.

У першій половині квітня наші журналісти надіслали інформаційні запити у підприємства, які забезпечують містян водою, теплом, електрикою та газом і запитали, скільки коштів заборгувало населення та юридичні споживачі за спожиті послуги та як змінювалася ця цифра з 2021 року.

Комунальне підприємство “Житомиртеплокомуненерго” Житомирської міської ради

Скільки заборгували споживачі

У відповідь на інформаційний запит підприємство повідомило, що станом на 1 квітня (без врахування оплати за березень 2024 року) було 29 807 особових рахунків населення та 689 організацій, які заборгували за послуги теплопостачання. Станом на кінець 2023 року було споживачів з заборгованістю 26 194 особових рахунків по населенню, 548 організацій.

Наприкінці 2022 року споживачів з заборгованістю було 38548 особових рахунків по населенню та 513 організацій. У 2021 році було 24 606 особових рахунків по населенню та 554 організації з заборгованістю.

Сума заборгованості за постачання теплової енергії станом на початок квітня без врахування оплати за березень 2024 року становила 319 390 720,51 гривень. Заборгованість за 2023 рік була 36 603 732,01 гривню. Заборгованість за 2022 рік була 33 313 095,45 гривень. Заборгованість за 2021 рік була 3 011 724,86 гривень.

Як працють з боржниками

3 боржниками за спожиту теплову енергію підприємство працює наступним чином:

  • проводиться нагадувальна і роз'яснювальна робота по необхідності термінового погашення і шляхам оплати за спожиті послуги з кожним боржником;
  • пропонується укладання договору реструктуризації заборгованості в разі фінансової неспроможності оплатити її одним платежем;
  • судову роботу з боржниками на підприємстві вважають найефективнішим методом, коли споживач, крім суми заборгованості, оплачує ще й додаткові судові витрати;
  • робота виконавчих служб по стягненню заборгованості за рішеннями судів, до прикладу, арешт рахунків, заборона відчуження тощо.

Що буде, якщо вчасно не передати показники

Не передають вчасно показники індивідуальних лічильників приблизно 12% споживачів на місяць.

Обов'язок надання показників індивідуальних лічильників регламентуються порядком обліку послуги пунктами 29-30 Постанови Кабміну України № 830 від 21.08.2019 року і договорами. Перерахунок за фактичним показником лічильника здійснюється не більше ніж за 12 місяців. Після отримання фактичного показника лічильника підприємство зобов'язано виконати перерозподіл спожитої теплової енергії між всіма споживачами послуги в будинку. Саме тому іноді в квитанціях споживачів за літній період, коли послуга не надається, виникають суми коригування за попередні місяці опалювального сезону.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Житомирська обласна енергопостачальна компанія” (ТОВ “ЖОЕК”)

Скільки заборгували споживачі

У відповідь на інформаційний запит підприємство надало таблицю, у якій вказало кількість боржників та суми заборгованості споживачів різних категорій.

Скрін з відповіді на інформаційний запит

Як працюють з боржниками

У разі несплати або неповної оплати за спожиту електричну енергію у встановлений термін, постачання електроенергії може бути припинено у відповідності до Правил роздрібного ринку електроенергії (ПРРЕЕ). Для відновлення електропостачання споживачі-боржники мають сплатити не лише суму заборгованості, а й послуги з відключення та повторного підключення, яке здійснюється у період 3 робочих дні у міській та 5 робочих днів у сільській місцевості. Також, у разі значної заборгованості постачальник вимушений звертатися до суду для примусового стягнення заборгованості. При цьому, споживачам доведеться сплатити не тільки всю заборгованість, але й судові витрати.

Що буде, якщо вчасно не передати показники

У відповідності до Кодексу комерційного обліку електричної енергії покази лічильників передаються до операторів системи розподілу (на території Житомирської області це АТ “Житомиробленерго” або АТ “Укрзалізниця”), тому, кількісні показники щодо питання передачі показів поза межами компетенції ТОВ “ЖОЕК”.

Щоб не отримати некоректне нарахування у квитанції, рекомендуємо щомісяця своєчасно передавати покази своїх електролічильників відповідному оператору системи розподілу (даними на 1 число вважаються дані, зчитані та передані протягом періоду, що розпочинається за два дні до кінця розрахункового періоду та завершується на третій календарний день наступного). Справа в тому, що оператор системи розподілу має формувати обсяги споживання чітко у відповідності до Кодексу комерційного обліку електричної енергії. І коли є покази, які передав сам споживач або зняв контролер під час контрольного огляду приладу обліку рахунок виставляється ТОВ “ЖОЕК” відповідно до цих даних. У разі якщо покази передані не були, то оператор системи розподілу визначає обсяг споживання за поточний місяць розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.

КП "Житомирводоканал"

Скільки заборгували споживачі

У відповідь на інформаційний запит підприємство повідомило, що станом на 1 квітня 2024 року 94 180 особових рахунків підприємства мали заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. У 2023 році 93 353 особових рахунків підприємства мали заборгованість, у 2022 році 91 443 особових рахунків мали заборгованість, а у 2021 році 86 347 особових рахунків підприємства мали заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Станом на початок квітня 2024 року сума боргу споживачів за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення становила 82 мільйони 294 тисячі 780 гривень. Станом на 01.01.2024 року заборгованість споживачів за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення становила 82 мільйони 217 тисяч 950 гривень. Станом на 01.01.2023 року сума боргу споживачів за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення становила 77 мільйонів 666 тисяч 390 гривень. Станом на 01.01.2022 року сума боргу споживачів за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення становила 51 міліон 296 тисяч 150 гривень.

Як працюють з боржниками

Якщо буде грубо порушено норми чинного законодавства України, а саме: тривалий час не здійснювались оплати за надані послуги з водопостачання та водовідведення або оплати проводились частково, КП "Житомирводоканал" направляє попередження та повідомлення на адресу про існуючу заборгованість з можливими наслідками у разі подальшої не оплати.

Окрім того, КП "Житомирводоканал" залишає за собою право в подальшому при невиконанні обов'язку по вчасній і повній оплаті за надані послуги звернутись до Корольовського чи Богунського районного суду Житомира з заявою про видачу судового наказу про примусове стягнення заборгованості за спожиті послуги, де споживач понесе додаткові витрати, а саме: судовий збір в сумі 302,80 грнивень та 3 тисячі 28 гривень при повторному зверненні до суду з позовною заявою.

Що буде, якщо вчасно не передати показники

10 212 особових рахунків мають проблеми з своєчасною передачею показників вузлів розподільного обліку.

Відповідно до “Правил надання послуг” у разі недопущення споживачем (його представником) виконавця або іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів послуг, до відповідного вузла обліку для зняття показань або в разі ненадання у визначений договором строк споживачем виконавцю або іншій особі, яка здійснює розподіл обсягів послуг, показань відповідного вузла обліку, якщо такі показання згідно із законом або договором зобов'язаний знімати споживач, для цілей комерційного або розподільного обліку виконавцем протягом трьох місяців приймається середньодобове споживання таким споживачем послуг за попередні 12 місяців, а у разі відсутності такої інформації - за фактичний час споживання послуг, але не менше 15 діб.

У разі відсутності інформації про показання вузлів обліку та/або недопущения споживачем виконавця або іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів послуг, до відповідного вузла обліку для зняття показань після закінчення тримісячного строку з дня недопуску виконавець зобов'язаний здійснювати розрахунки з такими споживачами як із споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку. Після відновлення надання показань вузлів обліку таким споживачем виконавець або інша особа, яка здійснює розподіл обсягів послуг, зобов'язані провести перерозподіл обсягу спожитої послуги у будинку та перерахунок з ним, а також з усіма споживачами будинку відповідно до Методики розподілу.

Перерозподіл обсягів спожитих послуг у будинку та перерахунок проводиться у тому розрахунковому періоді, в якому отримано у встановленому порядку інформацію про невідповідність обсягу розподілених послуг окремим споживачам обсягу, необхідному для розподілу, але не більше ніж за 12 розрахункових періодів.

Житомирська філія Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України”

Скільки заборгували споживачі

У відповідь на інформаційний запит підприємство частково повідомило дані не у конкретних цифрах, а у відсотках. Так, у запиті вказано, що 3,5% від загального нарахування за послугу станом на 8 квітня 2024 року по Житомиру заборгували споживачів за послугу розподілу газу перед оператором газорозподільних мереж. 6,8% від загального нарахування за послугу розподілу газу за період з 1.09.2023 по 31.12.2023 року у Житомирі заборгували споживачі перед оператором газорозподільних мереж.

“Щодо інформації по заборгованості споживачів за періоди 2021, 2022 та до 31.08.23 року включно, дана інформація знаходиться в розпорядженні попереднього надавача послуг. Зазначаємо, що Житомирська філія отримала ліцензію на розподіл природного газу з 1.09.2023 року, відтак дана інформація фіксується з 1.09.2023 року. Інформацією до 1.09.2023 року підприємство не володіє, оскільки до того часу послуг з розподілу газу надавало АТ “Житомиргаз”. Оскільки Житомирська філія не є правонаступником даного підприємства, відтак не володіє інформацією, яка належить іншій юридичній особі”, – йдеться у відповіді.

Як працюють з боржниками

Житомирська філія повідомила, що у своїй діяльності керується чинним законодавством України та передбаченими ним механізмами для забезпечення стабільної роботи об'єктів критичної інфраструктури. Підприємство проводить активну роз'яснювальну роботу з населенням, щоб не допускати відключення споживачів від життєво необхідної послуги газорозподілу. Зокрема, підприємство направляє відповідні документи про стягнення заборгованості у судовому порядку.

Що буде, якщо вчасно не передати показники

Щомісяця кількість споживачів, які не передають покази лічильника газу змінюється, приміром з 1 по 5 квітня до газорозподільного підприємства по Житомиру 14 117 споживачів не надіслали покази лічильника газу. В дану статистику також входять споживачі, котрі передали помилкові або некоректні показання приладу обліку газу.

Якщо ж споживач не передає показання лічильника, або ж робить це запізно, то здійснюються планові розрахункові нарахування відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 року. У зв'язку з цим навіть за умови відсутності споживання газу необхідно щомісяця дублювати незмінні показання лічильника газу, Саме тому важливо вчасно передавати показання лічильника газу щомісяця задля коректного нарахування за спожитий обсяг природного газу. Нагадуємо, що інформацію про щомісячні обсяги споживання блакитного палива кожного споживача оператор газорозподільних мереж передає на єдину інформаційну платформу. Звідти дану інформацію забирає постачальник та, відповідно, формує платіжку за спожитий газ.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube