7 вистав, концерти, показ документальних фільмів та творчі майстерні: у Житомирі вперше відбувся "Фестиваль взаємності"

Сім вистав, концерти, показ документальних фільмів та творчі майстерні — така програма чесько-українського "Фестивалю взаємності", який вперше відбувся у Житомирі з 15 по 17 квітня.

Про це Суспільному розповів автор проєкту та головний організатор "Фестивалю взаємності" — чеський режисер Давид Зелінка.

За його словами, головні ролі у всіх виставах виконують українські актори, котрі після початку повномасштабного російського вторгнення знайшли прихисток у Чехії.

"Нині багато українців в Чехії. Вони приносять мені багато цікавого, як митці, як люди. Вони приносять нову енергію, нові погляди на життя" , — сказав Давид Зелінка.

Капітоліна Колобова до початку повномасштабного російського вторгнення працювала у харківських театрах. Акторка розповіла Суспільному, що з 2022 року живе у Празі, грає у театрі "Тепер вдих і лети". На "Фестивалі взаємності" Капітоліна представила мініатюру, яку сама написала, поставила та виконала у ній головну роль. Свій твір, каже актриса, вона присвятила своєму батькові, який передчасно пішов з життя.

"Я думаю, що це була велика травма для мене в якийсь момент. Батько довго хворів, ми відчували вину, що щось не зробили з мамою для нього. Якщо комусь це буде цікаво, допоможе чимось, особливо зараз, коли дуже багато військових на фронті, батьки, сини, якщо в когось виникне якась емоція з цього приводу, я буду рада", — сказала Капітоліна Колобова.

Софія Брагіна закінчила Київський національний університет культури і мистецтв. У 2022 році переїхала жити до Чехії. Нині працює у празькому театрі "Тепер вдих і лети". Акторка каже, що у своїй авторській мініатюрі прагнула за допомогою пластики та емоцій розкрити характер української жінки під час війни.

"Лінія мого персонажа виписана і зроблена мною особисто. Це про жінку, яка теж переживає війну. Все життя у неї з цим пов'язане, і вона не може знайти своє місце у цьому житті. В особистому або в професійному плані вона не може знайти місце, де вона потрібна", — розповіла Софія Брагіна.

Серед глядачів фестивалю були чехи, чиї родини понад 150 років живуть у Житомирі.

"Тут хочу отримати підтримку з батьківщини моїх предків. Бабуся з дідусем, прабабуся з прадідом приїхали у 1870 році сюди, в Україну. Тут давали землю. Зараз хочеться цю мову чути, бо це — рідне, це — своє", — розповіла глядачка Мілантина.
"Дуже цікаво подивитися на роботу чеського режисера. Потрібно духовно розвиватися у наш час, цього не вистачає", — сказала глядачка Олена.

За словами Давида Зелінки, "Фестиваль Взаємності" відбувається за фінансового сприяння Євросоюзу та Міністерства культури Чехії. У ньому беруть участь театральні колективи з Праги, Брно, Рівного, Чернігова, Житомира, Києва та Івано-Франківська.

З 12 по 14 квітня заходи фестивалю відбулися у Рівному. Після Житомира спільні виступи українських та чеських митців з театрів Праги та Брно продовжаться у Чернігові, Києві та Івано-Франківську.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube