Шодуарівський замість Гагаріна: як житомиряни сприйняли рішення перейменувати центральний парк міста

У Житомирі перейменували парк культури та відпочинку імені Юрія Гагаріна. Тепер він називатиметься Шодуарівським, на честь засновника барона Івана Максиміліановича де Шодуара. За таке рішення 11 квітня проголосували 28 із 29 присутніх на сесії депутатів Житомирської міської ради.

Кореспонденти Суспільного поцікавилися у житомирян, як вони сприйняли рішення про перейменування парку.

Перейменувати парк місцеві краєзнавці просили понад 10 років, сказав у коментарі Суспільному краєзнавець, заступник керівника обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Сергій Собчук.

"Ще до 2014 року, ще до початку війни вже це питання піднімалося, розповідалося. Були певні об’єктивні і суб’єктивні причини, чому це питання не вирішувалося ще тоді. Але ще тоді був і великий спротив житомирян", — розповів Сергій Собчук.

Житомирянка Марина сказала, що знає, що парк заклав барон де Шодуар.

"Жив тут барон де Шодуар. Всі зазвичай зараз називають цей парк Шадуарівський. В мене така думка, що це трохи не на часі, але звісно це колись потрібно робити", — сказала Марина.

Місцева жителька Олена Прищепа розповіла, що її батько активно підтримував перейменування вулиць.

"Для мене це є дуже важливо, тому що мій батько, поки був живий, займався перейменуванням вулиць по Житомиру. Тому я дуже задоволена, що нарешті перейменували, що для міської ради це нарешті на часі", — сказала Олена Прищепа.

Місцевий житель Рустам має свою думку щодо перейменування.

"Я не вважаю, що Юрій Гагарін такий заклятий ворог України і ворог Житомира, — сказав Рустам. — Якщо ми будемо ставитися до всіх видатних людей як ворогів, то ми повинні не слухати вже і музику Чайковського".

Житомирянка Людмила сказала Суспільному, що потрібно, щоб все змінювалося і що українські воїни недаремно кров проливають.

Житомирський міський голова Сергій Сухомлин прокоментував рішення сесії про перейменування парку.

"Для людей не зрозуміло, чому Гагарін на мапі нашого міста, тому було прийняте таке рішення", — сказав Сергій Сухомлин.

Раніше у коментарі Суспільному головна архітекторка Житомира Ольга Бронштейн сказала, що на таке рішення жителі Житомирської громади чекали тривалий час. З її слів, після ухвалення рішення про перейменування парку наступним питанням буде розроблення та ухвалення нової концепції об'єкту, складання кошторису на видатки та пошуку грошей на виконання робіт. Зокрема, найперше, зі слів архітекторки, потрібно буде реставрувати білу колонаду при вході у парк та виготовити на ній об'ємні букви.

Що відомо про парк культури та відпочинку Житомира

Краєзнавець Сергій Собчук розповів Суспільному, що барон Іван Максиміліанович де Шодуар у 1898 році придбав у Станіслави Плотницької маєток на лівому березі річки Тетерів. Саме тут сьогодні розташовується парк культури та відпочинку. Раніше на території парку стояв палац Шодуара, були мармурові скульптури у стилі бароко, альтанки та екзотичні рослини. У своєму заповіті Іван де Шодуар все своє майно заповів у спадок житомирянам.

16 листопада 2023 року в Житомирі розпочалося обговорення нової назви парку, де житомирянам запропонували підтримати назву Шодуарівський парк.

3 листопада 2023 року в Житомирі комісія з топоніміки розглянула питання про надання нової назви міському парку культури та відпочинку імені Гагаріна та встановлення колонади з барельєфом барону де Шодуару.

27 вересня 2023 року Суспільне повідомляло, що у центральному парку Житомира на білій колонаді зняли барельєф Юрія Гагаріна та його вислів російською мовою.

3 березня 2024 року відзначалася 165 річниця від дня народження відомого мецената та громадського діяча Івана Максиміліановича де Шодуара. У Житомирському обласному краєзнавчому музеї того дня відкрили виставку під назвою "Меценат із Житомира", на якій побували кореспонденти Суспільного. У виставковому залі музею представлені документи та картини з колекції барона, надані з Державного архіву.

28 березня 2024 року Суспільне писало, що на Житомирщині збираються перейменувати два географічні об'єкти: парк імені Юрія Гагаріна у Житомирі та ботанічний заказник "Жовтневе" у Житомирському районі. Відповідно до Постанови Кабміну, яку оприлюднили на сайті Мінінфраструктури України, перейменування цих об'єктів відбувається на підставі Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube