Допомога й адаптація: як у Бердичеві працює центр реабілітації ветеранів російсько-української війни "Palai-Хаб"

У Бердичеві кілька місяців працює центр реабілітації ветеранів російсько-української війни "Palai-Хаб". Тут військові можуть отримати не лише психологічну допомогу, а й, наприклад, юридичну — ветеранам допомагають зі збором документів для оформлення пенсії, шукають роботу.

Про це Суспільному розповів ветеран російсько-української війни Олександр Томкевич. З 26 лютого 2022 року він служив піхотинцем, воював на різних напрямках. Чоловік розповів, що коли повернувся до Бердичева, то зіткнувся з новою реальністю, де немає війни. Зауважив, що без підтримки побратимів він не зміг би повернутися до цивільного життя.

"У мене всі друзі загинули, — каже Олександр Томкевич. — Зараз у мене друзів фактично не залишилося. А шукати життя та щастя в алкоголі — це такий собі варіант. Я вважаю, що таких хабів треба набагато більше, щоб люди після війни могли реабілітуватися і повернутися до життя".

Олександр Томкевич. Фото: Суспільне Житомир

Бердичів, 14 грудня 2023 року. Фото: Суспільне Житомир

У такій же ситуації опинився і Роман Геденач. З перших днів вторгнення він теж пішов до війська та командував ротою. Нині, каже чоловік, такі як він потребують не лише психологічної реабілітації, а й юридичної допомоги, наприклад, з оформленням виплат. Окрім цього, у "Palai-Хабі" ветеранам допомагають з пошуком роботи — відправляють чоловіків на різні курси, аби вони могли освоїти ті професії, які їм до снаги.

"Є хлопці, які до початку війни працювали фізично, а в результаті війни вони втратили своє здоров'я і по суті у них немає ніякої роботи. Було б дуже добре, аби вони могли закінчити якісь курси, отримати якусь спеціальність, знайти роботу, знайти себе. Щоб вони могли прийти в хаб і поспілкуватись із однодумцями, з людьми, які їх розуміють", — розповів Роман Геденач.

Роман Геденач. Фото: Суспільне Житомир

Бердичів, 14 грудня 2023 року. Фото: Суспільне Житомир

Ветеран російсько-української війни Дмитро Павлюківський зазначив, що йому інколи соромно показувати посвідчення учасника бойових дій. Коли він повернувся із зони бойових дій, то зіткнувся з тим, що деякі цивільні люди втратили повагу до військових. Після війни він перестав спілкуватися з багатьма друзями, тому, на його думку, такі ветеран-хаби, де колишні військові просто можуть поспілкуватися один із одним, пограти в шахи, вкрай важливі для соціалізації та повноцінного повернення у суспільство.

"Було справді соромно діставати посвідчення учасника бойових дій, але ж ти навпаки маєш цим пишатися. Але з нашим суспільством виходить так, що трохи важко морально, коли тебе тут не розуміють. Мені було простіше на війні, коли мої побратими розуміли з пів слова, а тут тебе ніхто не розуміє, щось типу "ну прийшов ти з війни, ну молодець", — сказав Дмитро Павлюківський.

Дмитро Павлюківський. Фото: Суспільне Житомир

Бердичів, 14 грудня 2023 року. Фото: Суспільне Житомир

Бердичів, 14 грудня 2023 року. Фото: Суспільне Житомир

Засновник хабу Назар Двірченко — ветеран російсько-української війни. Він розповів, що найважчим для нього було зібрати всі документи після списання з військової служби, вистояти у чергах та обійти кілька інстанцій — так з'явилося ще одне завдання для хабу — юридичний супровід ветеранів.

"З військовими, які повернулися з фронту, певний час потрібно поводитися як з маленькими дітьми. Потрібно допомагати їм у всьому. Наприклад, хлопці нервують, коли потрібно збирати документи і стояти у черзі день чи два. Ми хочемо і юридично допомагати, щоб хлопець прийшов, віддав документи, а потім я йому зателефонував і сказав: "приходь і забирай", — сказав Назар Двірченко.

Назар Двірченко. Фото: Суспільне Житомир

Колишні військові створили власну торгову марку "Palai". Під цим брендом шиють одяг, а 25 відсотків від прибутку витрачають на ветеранський хаб — через нього вже пройшли десятки колишніх військових. Нині чоловіки збираються в одній кімнаті, у планах — розширити приміщення та запросити штатного психолога, а у майбутньому хочуть відкрити кілька таких хабів у різних куточках району, аби колишні військові не їздили за кілька десятків кілометрів по допомогу.

"Хочу, щоб у нас у штаті було бажано два психологи, які працюватимуть на постійній основі. Наша мета — щоб у Бердичеві була не реабілітація заради реабілітації, а реабілітація заради соціалізації ветеранів, щоб ці хлопці, пройшовши через нас, отримали допомогу і могли далі йти у своє життя — працювати і приходити сюди просто попити кави і поспілкуватись", — наголосив Назар Двірченко.

Бердичів, 14 грудня 2023 року. Фото: Суспільне Житомир

Раніше Суспільне повідомляло, що у Бердичеві волонтер та ексрозвідник Назар Двірченко і колишній командир роти 95-ї бригади Олександр Сурмач створили бренд одягу "Palai". 25% прибутку від реалізації речей вони передають на реабілітацію захисників, які отримали поранення.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube