Хабар за незаконний видобуток піску: на Житомирщині голові громади оголосили про підозру

Оновлено

На Житомирщині голову однієї з громад Бердичівського району підозрюють в одержанні хабаря за пособництво незаконному видобуванню піску і заподіянні довкіллю збитків майже на мільйон гривень.

Про це Суспільному розповіла речниця Житомирської обласної прокуратури Тетяна Гоша.

За інформацією речниці прокуратури, за даними слідства, голова однієї з громад із метою власного незаконного збагачення, надавав пособництво у незаконному видобутку піску у лісовому масиві, що на околиці двох сіл.

"Підозрюваний знав, що на землях громади, без належних дозволів, у великих обсягах підприємець видобуває пісок. Але видобуток не протиправний припинив. Замість цього запропонував своє покровительство і пообіцяв і надалі не створювати перешкоди. І це за умови, що підприємець заплатить певну суму", — розповіла Тетяна Гоша.

У травні 2023 року на банківський рахунок голови громади підприємець перерахував грошові кошти на суму 50 тисяч гривень.

Речниця розповіла, що факт незаконного видобування піску виявила уповноважена особа громади. Тоді сільський голова, відпрацьовуючи хабар, дав вказівку підрахувати лише кількість автомобілів, які вивозили копалину.

Експертиза встановила, що за пособництва сільського голови незаконно видобуто близько 870 кубометрів піску, унаслідок чого довкіллю заподіяно збитків на майже 980 тисяч гривень, сказала Тетяна Гоша.

Досудове розслідування справи проводить поліція Житомирщини, оперативний супровід здійснює управління СБУ в Житомирській області.

Як повідомила речниця обласного управління СБУ Ірина Мартинюк, слідство встановило, що видобуток здійснювався на двох земельних ділянках Швайкіської територіальної громади, орендованих підконтрольним організатору фермерським господарством.

"Навесні 2023 року підприємці зняли ґрунтовий покрив на майже 1,4 тисячі квадратних метрах і за допомогою важкої техніки почали масштабний незаконний видобуток корисних копалин. Задокументовано, що для "прикриття" діяльності незаконного кар’єру організатор залучив голову місцевої громади — за сумісництвом колишнього місцевого аграрія та ексдепутата Бердичівської райради", — сказала Ірина Мартинюк.

За пособництво посадовець отримував винагороду — відсоток від вартості видобутого. За словами речниці обласного управління СБУ, людина посадовця контролювала та звітувала про масштаби видобутку.

Голові громади повідомили про підозру у пособництві незаконному видобуванню піску у великому розмірі за попередньою змовою групою осіб, зловживанні службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки довкіллю, та вимаганні й отриманні неправомірної вигоди за чотирма статтями Кримінального кодексу України:

  • частиною 5 статті 27;
  • частиною 3 статті 240;
  • частиною 2 статті 364;
  • частиною 3 статті 368.

Оновлено на 13.25

Головою Швайківської громади є Габріел Мкртчян. Чоловік прокоментував Суспільному підозру, яку йому оголосили у справі незаконного видобутку піску у громаді.

Сам Мкртчян свою провину заперечує та називає справу замовною і сфабрикованою. За його словами, ці землі орендував підприємець нібито для ведення сільського господарства. До певного часу Мкртчян не знав про незаконну діяльність підприємця. Коли ж дізнався, то попросив свого помічника, аби той сфотографував та зафіксував незаконний видобуток. Після цього у громаді почали збирати документи, аби у судовому порядку розірвати договір оренди з цим підприємцем. До поліції у громаді не звертались, оскільки, за слів Мкртчяна, він вважає поліцейських заангажованими.

"Коли мій співробітник виявив, що там є факт незаконного видобування, то я йому дав команду зафіксувати все це на телефон – сам кар’єр, техніку, машини, номери машин, щоб ми із цими фото могли подати до суду і у судовому порядку розірвати договір оренди з цим підприємцем. З нашого боку всі дії були зроблені для розірвання і процес зараз триває", — сказав Габірел Мкртчян.

Раніше Суспільне повідомляло, що на території однієї з місцевих громад Бердичівського району приватний підприємець організував видобуток корисних копалин без жодних дозволів. Незаконний видобуток піску припинили. 55-річний чиновник здійснював контроль над масштабами діяльності.

14 серпня 2023 року правоохоронці проводили обшуки у приміщенні Бердичівської райдержадміністрації — обшуки вели у кабінеті, орендованому керівництвом Швайківської територіальної громади. У коментарі журналістам Суспільного заступник голови Швайківської громади Едуард Томашевський сказав, що обшуки були пов'язані з незаконним видобутком піску у громаді одним з приватних підприємців.

Фото: Прокуратура Житомирської області

Фото: СБУ Житомирщини

Фото: СБУ Житомирщини

Фото: СБУ Житомирщини

Фото: СБУ Житомирщини

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube