Нові норми будівництва: з якими змінами проєктуватимуть укриття на Житомирщині

Нові державні будівельні норми при спорудженні укриттів. Фото: Дмитро Поліщук/Суспільне Житомир. Фото ілюстративне

Із 1 листопада набули чинності оновлені державні будівельні норми щодо укриттів та інших споруд цивільного захисту населення. Об’єкти Житомирщини, які спроєктувалися і пройшли експертизу до 19 грудня 2023 року, будуть будуватися за старими нормами.

Про це сказав в ефірі Українського радіо Житомир начальник відділу організації заходів цивільного захисту Головного управління ДСНС України у Житомирській області Дмитро Гаврилюк.

З його слів, укриття, які будуть проєктуватися після 19 грудня, мають дотримуватися нових державних будівельних норм.

Для кого застосовуються оновлені державні будівельні норми щодо укриттів

Оновлені державні будівельні норми застосовуються:

  • для об’єктів нового будівництва;
  • для об’єктів, які реконструюються;
  • для об’єктів, де проводиться капітальний ремонт.

Про які укриття йде мова

Оновлені державні будівельні норми стосуються сховищ та протирадіаційних укриттів, розповів в ефірі Дмитро Гаврилюк. Також це вимоги до проєктування споруд подвійного призначення, як із захисними властивостями сховищ, так і протирадіаційних укриттів.

Які нововведення в оновлених державних будівельних нормах

За словами Дмитра Гаврилюка, нововведення, зокрема, стосуються розміщення захисних споруд. Якщо раніше норми стосувалися тільки окремо розташованих та вбудованих укриттів, то за новими нормами вони можуть бути ще і прибудовані.

"Окремо прописані вимоги до сховищ, які знаходяться в закладах охорони здоров’я та в закладах освіти. З’явилися вимоги щодо інклюзивності — пандуси, ліфти, конструкції, які дозоляють маломобільним людям безперешкодно користуватися сховищем", — сказав Дмитро Гаврилюк.

Для укриттів також введені оновлені норми для надмірного тиску повітряної ударної хвилі, раніше таких норм не було.

Вимоги до укриттів у закладах освіти

Під час радіоефіру начальник відділу ГУ ДСНС України у Житомирській області Дмитро Гаврилюк розповів, що в закладах дошкільної освіти пропонується планувати укриття із розрахунку на 60 дітей.

Для шкіл основні приміщення укриттів рекомендують розподіляти відповідно до вікової категорії. Тобто робити окремі приміщення для учнів 1 – 2 класів, 3 – 4 класів, 5 – 9 класів, 10 – 11 класів. В окремих випадках можна об’єднувати 1 – 4 класи та 5 – 11 класи.

"Також потрібно облаштовувати санвузол для дітей із інвалідністю. Новими нормами передбачене встановлення так званої тактильної навігації, тобто контрастне маркування та спеціальні позначки на сходах, підлозі та на стінах для людей із обмеженим зором, які орієнтуються на дотик", — сказав Дмитро Гаврилюк.

Як раніше розповідало Суспільне, в серпні 2023 року Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України затвердило нові будівельні норми щодо споруд цивільного захисту.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube