Перейти до основного змісту

Про військовий облік, відсоток мобілізованих та ухилянтів — керівник Житомирського обласного ТЦК Олексій Бєланов

Керівник Житомирського обласного ТЦК Олексій Бєланов розповів про мобілізацію та взяття на облік. Житомир, 28 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Клименко для Суспільне Житомир

Про ухилянтів на Житомирщині, про відсоток мобілізованих в області, про військовий облік медикинь і фармацевток, про пошук зниклих безвісти — в інтерв'ю кореспондента Суспільного Дмитра Клименка із виконуючим обов'язки начальника Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Олексієм Бєлановим.

В останні кілька місяців в Україні відбулась низка обшуків, низка гучних кримінальних справ по роботі ВЛК, військкоматів, колишніх центрів комплектації. Зокрема у Житомирській області була історія, і зараз ДБР розслідує справу по обласній військово-лікарській комісії. Чи були візити правоохоронців в обласній ТЦК, чи були допити, чи була якась робота правоохоронців з вашою структурою і з вашими підлеглими? Чи надавали ви якусь допомогу, інформацію, дані правоохоронцям?

Зрозуміло, хоча це не стосується конкретно військово-лікарської комісії Житомирського обласного територіального центру, але співпрацюємо з правоохоронними органами, державним розслідуванням, Національною поліцією. У нас вилучили всю інформацію щодо проходження медичних комісій на базі Житомирського територіального центру комплектування, медичну документацію щодо надання відстрочок, надання статусу обмежено придатних або надання виключення з військового обліку. Документи ці видалені для того, щоб порівняти характеристики, які були під час перевірки і заходів, які проводились в Житомирській обласній лікарні.

Тобто, на даний момент медична документація вилучена?

Так, у тому форматі, який був необхідний для правоохоронних органів.

А коли це було? У серпні, вересні?

Це було тоді, коли цей випадок стався. Десь на початку вересня. Кінець серпня, початок вересня.

Це багато матеріалів?

Велика кількість людей пройшла медкомісію за півтора роки.

Це всі повністю випадки, коли були відстрочки, і всю цю інформацію вилучили?

Так, вилучили для того, щоб перевірити співпадіння по прізвищах, діагнозах.

Чи можете сказати про результати?

Ми не проводимо розшукових заходів, не наша робота.

Але результатів перевірок ви ще не знаєте?

Ще ні.

Давайте поговоримо про останні зміни законодавства, які відбуваються, і зараз є декілька проєктів змін. Зокрема по реєстрам. До сьогоднішнього дня, наскільки я розумію, центри комплектування не мають доступів до реєстрів Мінюсту, Мінфіну. Коли до вас приходить людина, ви не можете пробити її по реєстрам? Що зміниться, якщо вам відкриють доступ до реєстрів?

На сьогоднішній час такого немає. У нас створена автоматична система "Оберіг", яка включає у себе всіх військовозобов’язаних, призовників та резервістів, але доступу до інших баз даних поки що немає. Якщо цей законопроєкт буде прийнято, і до цих баз даних буде надано доступ — це дійсно збільшить кількість того ресурсу, з яким треба співпрацювати. У нас дуже багато людей, які не приписувались під час попередніх приписок до призовних дільниць, які були зняті з військового обліку і не поновлені на військовому обліку, хоча мали бути поновлені. Бо їх територіальні центри просто не бачать у своєму реєстрі.

Тобто, коли вам відкриють доступ до цих реєстрів, ви зможете порівняти свій реєстр із тими реєстрами?

Так, і збільшилась кількість, скажімо так, мобілізаційного ресурсу за рахунок тих, хто ховаються від ТЦК. Плюс до того ми зможемо якось впливати на їх прибуття сюди, через решту правоохоронних органів та підрозділів.

Оскільки вже почали говорити про ухилянтів, то можете навести статистику по Житомирській області. Яка кількість таких людей, яких можна ідентифікувати як ухилянтів, і хто ці люди? Яка середня картина?

Середня картина це непрацюючі, дуже багато людей у місті, які працюють на "конверт", нелегально. Ось це основна маса людей ухилянтів.

Тобто людина, яка працює неофіційно, не сплачує податок, і про неї інформація відсутня у ваших реєстрах?

Так, людина може бути приписана в одному місці, проживати в іншому, знайти її по місцю проживання неможливо. Викликати людину через підприємство теж неможливо, бо людина не працює. Таким чином людина ухиляється від призову.

Із першого жовтня частина жінок, які мають відповідну освіту, відповідні посади, мають стати на військовий облік. Зокрема, це стосується медикинь і фармацевток. Яка ситуація зараз в Житомирській області? І чи варто чекати другого жовтня черги до військкоматів?

Розумієте, це не нова норма. Ця зміна, яка вводиться із першого жовтня, вона більше заключається не у тому, що мають стати на військовий облік медикині і фармацевти. Вони мали бути на військовому обліку давним давно. Вже півтора року ми цим займаємось, і майже всі працюючі на підприємствах медики та фармацевти вже стоять на обліку. Це ще є дівчата, які можуть працювати не за фахом, а мати освіту. Вони не стали на облік, ось це ще є частина тих жінок і дівчат, які мають стати на облік.

Тобто, якщо з першого жовтня ці люди, які працюють не за фахом, не стануть на облік, це може бути якась проблема для них?

Вони мають це зробити. До півтора року ніяких штрафних санкцій на підприємство не буде, але потім, в подальшому, вже будуть штрафні санкції на ті підприємства, які прийняли на роботу людей з такою відповідною освітою, які не стали на військовий облік.

Це підприємство буде нести відповідальність?

Так, але я хотів сказати про інше. Головне у цьому законопроєкті не те, що вони стають на облік, а те, що є можливість жінкам добровільно стати на облік за іншими фахами, за іншими спеціальностями. Бути після цього визнаними військовозобов’язаними в добровільному порядку, і вони зможуть призиватися за своїми спеціальностями до війська. Це формат такий, який більше юридично закріпляє за жінками право, як і у чоловіків, здійснювати право священного обов’язку по захисту своєї батьківщини.

Які це спеціальності?

Їх дуже багато. Починаючи з бухгалтерів, фінансистів, топогеодезисти, географи, інженерні спеціальності. Тобто весь той перелік спеціальностей, кухарі так само. Весь той перелік спеціальностей, який є у військах, дівчата за цим фахом можуть ставати на облік у добровільному порядку і призиватися до ЗСУ.

З приводу останніх змін щодо хвороб, з якими можуть призивати чоловіків. Дуже багато різних, скажімо так, коментарів, інформації, частина з яких може бути фейками з приводу того, що до військ будуть мобілізовувати хворих чоловіків, які не мають бути там. Роз’ясніть будь ласка, які саме зміни, чого вони стосуються, можливо є проблемні ситуації, які були у нашому регіоні?

Головне питання у цей час — прийти до однозначного рішення для того, щоб зрозуміти, які люди можуть бути, а які не можуть бути призвані. Ви самі щойно сказали таку фразу: як можуть призвати людей, які там не можуть бути. Якщо згідно з переліком хвороб людина не повинна бути у війську — її не призвуть. Якщо згідно з переліком хвороб і новими змінами людина може бути призвана — вона буде призвана.

Погодьтесь, що багато маніпуляцій з цим пов’язаних.

Маніпуляції пов’язані з тим, наприклад, є гепатити В, С, які знаходяться в стадії ремісії. Це згідно з усіма медичними документами, людина в цьому стані не має бути обмежена в правах чи обов’язках. Тому що це стадія та, яка не дає захворюванню вплинути тяжко на його стан чи на стан його оточуючих. Тому ці моменти і викладені. Той самий гепатит В, С вилікуваний туберкульоз, ВІЛ у стадії пригнічення чи ремісії — ці захворювання не є тяжкими для виконання обов’язку військової служби і не є тими, що можуть призвести до тяжкого ураження або самої хворої людини або оточуючих. Тому питань немає, і їх призивають згідно з новими нормами.

Коли людина, наприклад, із відповідним класифікатором гепатиту в стані ремісії мобілізується, але потім її стан здоров’я погіршується, що відбувається?

Вона проходить військово-лікарську комісію в шпиталі, якщо є ситуація, яка призвела до погіршення стану здоров’я, її звільняють.

Таких ситуацій багато?

Поки що немає, небагато тих, кого призвали.

Ви можете назвати по тим новим змінам хвороби, з якими дозволили призивати? Чи багато мобілізованих зараз або тих людей, які проходять службу?

Не дуже багато призвано. Проходять медичний огляд вже трішки більше людей.

Запитання, яке ставлю багатьом посадовцям і поставлю його вам. Чи існує телефонне право. Вам можуть перетелефонувати, до прикладу, з державного органу, райадміністрації, обласної адміністрації, підприємець і просять: "А не мобілізуйте його". Або ось цього поставте на бронь. Чи є такі дзвінки телефонного права?

Телефонне право завжди було, є і буде. В плані "подзвонити по телефону" нікому не заборонено. Мій телефон знають всі, і я ні від кого не приховуюсь і нічого не приховую. Однак, всі ж питання, які вирішуються по людях на підприємствах, це робота районних, міських ТЦК.

Видаються направлення не в обласний ТЦК, а в міський, районний ТЦК. Нещодавно, якщо ви чули, було звернення Державного бюро розслідувань, що ТЦК зараз займаються погіршенням стану української економіки. Тому що дуже багато людей викликають з підприємств. У нас такого немає. Ми так ставимо завдання, згідно своїм плановим показникам. Якщо взяти той же "Кромберг", викликати з них за два дні півтори тисячі людей, щоб там усе стало, а ніхто не працював, а всі чекали рішення медичної комісії — це неправильне рішення.

Так само, як і якісь невеличкі підприємства, де працює 60 чоловік. І одразу всіх 60 викликають, і щоб два – три дні директор не знав, що з цим робити. Такого не буває. Викликають п’ять – шість людей, які підходять на даний час для того, щоб щось виконати.

Через цей потік виклику пройдуть всі. Сьогодні одні прийшли, так, він може бути сьогодні придатний, але його фах зараз не потрібний. Людина виходить у резерв на місяць, півтора вперед, але ми знаємо, що він придатний. Через півтора місяці є за його фахом планове завдання, і він іде за цим плановим завданням.

Логіку розумію, про що ви кажете, але моє питання стосувалось тих моментів, коли просять незаконно, наприклад. Людина потрібна, у вас є замовлення, потреба, і вам телефонують і кажуть — будь ласка, її не беріть. Вам телефонують з такими питаннями?

А смисл? Тому люди не дзвонять.

На брифінгу в серпні ви говорили, що Житомирщина — найбільш мілітаризована область. Тому що багатьох людей мобілізували. Розкажіть будь ласка, виходить, що з Житомирської області мобілізували більше людей у відсотковому розумінні, ніж з інших областей?

Що стосується Житомира, то можу сказати так: 25% людей, які були на обліку до війни, вже служать. Це не враховуючи того, що у нас були три повністю скомплектовані великі військові бригади, два полки і решта невеличких військових частин, окремі батальйони і тому подібне. А з тих людей, які у нас стояли на військовому обліку, 25% вже служать — це дуже велика цифра. В Ізраїлі під час семиденної війни 10% пішло всього населення, а у нас 25% із тих, хто був на обліку.

По-друге, Житомир менш промисловий регіон, ніж деякі інші, і великий відсоток бронювання там є, а у нас такого немає. Приклад, у Полтавській області, де основні газові родовища, там в три – чотири рази більше людей заброньовано, ніж в Житомирській області. Ось це питання, через що у нас трішки більше людей вільних, у них більше зайнятих на критично важливій інфраструктурі і більше заброньовується людей. На прикладі нашої області, то це різниця в 30 тисяч людей, між нами і Полтавою.

Чи пропонують гроші, щоб відкупитись?

Мабуть десь пропонують, якщо ТЦК ловлять десь. У нас біла плямочка, ви бачили карту. Може це зараз так, але біла на карті України.

Виконуючий обов'язки начальника Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Олексій Бєланов. Житомир, 28 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Клименко для Суспільне Житомир

На завершення, розумію, що про статистику недоречно говорити, але ви назвали таку цифру – 25% вже мобілізовано. Рано чи пізно ці люди повернуться, як буде перемога. Це буде велике навантаження на інфраструктуру, соціальну в першу чергу, звісно на ТЦК буде навантаження. Тому що люди будуть брати документи, оформляти інвалідність. Чи готові ви до цієї роботи, який рівень зараз такої роботи, тому що люди звільняються по стану здоров’я.

На сьогоднішній день це не тільки ми розуміємо, розуміє керівництво держави. У нас прийшли зміни до штатів. З першого листопада у нас додаються в соціальний відділ в обласному 12 людей і десь по 10-12 людей в соціальних відділах всіх районних ТЦК. Плюс по три – чотири людини в кожному відділі окремо. Розуміючи те, що зараз іде велика кількість поранених, інвалідів, з якими потрібно працювати. Не затримувати документи, бо крім того, що є проблематика в кількості, проблематика у тому, що люди не хочуть чекати. Для того, щоб цю роботу покращити, прискорити, ось ці посади вводяться.

Знову ж таки, з числа тих хлопців, бо там потрібні фінансисти, діловоди, щоб вести цей документообіг, бо він дуже великий. Скарги, пропозиції приходять постійно. Тому ці питання ми також будемо вирішувати. З першого листопада ці зміни будуть введені в дію, і ми думаємо, що покращиться робота значно.

З приводу людей, які вважаються зниклими безвісти. Як відпрацьовується ця тема. От ми робили кілька репортажів з Суспільне Житомир про сім’ї, які шукають своїх рідних. Як віпрацьовується на рівні ТЦК тема пошуку зниклих безвісти?

Прибуття до нас цих сімей, людей, які знаходять безвісти зниклі, чим може допомогти ТЦК? Ми не орган військового управління, який командує військовими частинами. Тобто, завдання, щоб сказати, що у нас є якісь дані, нам ніхто у цьому плані не звітується, і ми цю інформацію не маємо. Але, я кажу, що потрібно іти у ТЦК для того, щоб був офіційний запит. Якщо людина звертається особисто, набрали військову частину, листа накинули, можуть навіть не відповісти. Якщо цей запит робить офіційна структура, як ТЦК, тоді приходить відповідь на цей запит, якісь кроки робляться для пошуку тієї чи іншої людини. На офіційні звернення у нас більше звертають увагу, ніж на особисті, від кожної людини.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

Більше інтерв'ю на YouTube-каналі Суспільного Житомир:

"Прораховуємо варіанти на випадок можливого блекауту" — Звягельський міський голова Микола Боровець.

"У нас не змінилися пріоритети" — Житомирський міський голова Сергій Сухомлин

Топ дня

Вибір редакції