Родини двох ветеранів Збройних сил України у Житомирі відкрили власний бізнес — мініпекарню, отримавши три гранти від держави — по 250 тисяч гривень кожний.
Про це Суспільному розповіла дружина одного із військовослужбовців Світлана Саванчук.
За її словами, ідея розпочати бізнес із випікання хліба та здоби, виникли три роки тому, коли вона перебувала у декретній відпустці. Про те, що можна отримати гроші від держави на створення або розвиток власного бізнесу дізналася в інтернет-мережі через застосунок "Дія".
"Через "Дію" вирішила спробувати. Дізналися, що в Житомирі люди отримують гранти на підтримку бізнесу, тож вирішили з чоловіком спробувати", — розповіла Світлана Саванчук.
Із першого разу у подружжя не вийшло оформити грошову допомогу — їм відмовили через допущені помилки у бізнес-плані. Друга спроба була успішнішою. Відтоді родина двічі отримувала гроші у вигляді гранту — по 250 тисяч гривень кожний. Третій грант отримав їхній компаньйон — військовослужбовець Сергій, який зараз на фронті. Так розпочався їхній спільний бізнес. За загальну суму — 750 тисяч гривень підприємці оформили орендування приміщення, зробили там ремонт та купили потрібне обладнання.
"Всі грантові суми були однакові. Перші мікрогранти, або ветеранські гранти — по 250 тисяч гривень кожний — ми з чоловіком вклади у відкриття пекарні. Потім так само подали грант на нашого компаньйона, на Сергія. Йому також погодили грант. Потім ми дізналися про ветеранський грант, оскільки Сергій також є учасником бойових дій. Йому держава теж погодила надання допомоги за допомогою Центру зайнятості. Якраз половина суми, яка пішла на цю пекарню, це гроші трьох грантів. За таке приміщення ми заплатити оренду, зробити ремонт та поставили обладнання. На це все ми витратили півтора мільйони гривень", — каже Світлана Саванчук.
Однією із умов для отримання гранту було створення двох робочих місць. За словами підприємниці, на роботу вони взяли вісім працівників — пекарів, бариста-продавців, прибиральниць.
Юлія у мініпекарні працює пекаркою. Працевлаштувалася рік тому. Каже, робота їй подобається.
"З роботодавцями можна спілкуватися, вирішувати виробничі питання. З ними можна все обговорювати", — розповіла Юлія.
Продавчиня-бариста Наталія Ящук каже, що за час, відколи вони працюють, з'явилися постійні клієнти.
"Є у нас багато постійних покупців, які полюбляють нашу випічку. Кожного дня вони приходять за окремою булочкою, яку вони полюбляють і кожного дня купують", — говорить Наталія Ящук.
Житомирянин Анатолій каже, що він щодня купує тут свіжу випічку та іншу продукцію, бо тут йому імпонує і ціна, і якість.
За словами Світлани Саванчук, сьогодні вони з чоловіком підготували ще один бізнес-план на отримання гранту і чекають погодження.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube