Міноборони заплатило 650 мільйонів за БПЛА сумнівної якості фірмі екснардепа з Житомира — розслідування Bihus.info

Випробування БПЛА "Hawk". Серпень 2023 року. Скриншот з відео Bihus.info

Міністерство оборони авансом заплатило фірмі екснардепа з Житомира Борислава Розенблата 650 мільйонів гривень за 55 БПЛА — до дедлайну з них були здані чотири БПЛА, три з яких виявилися сумнівної якості.

Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.info.

За інформацією розслідувачів, у грудні 2022 року Міноборони уклало контракт на закупівлю розвідувальних БПЛА під назвою "Hawk". Міністерство оборони замовило 55 комплексів, кожен з яких складається з наземної станції управління та двох бортів. Загальна вартість контракту — 807 мільйонів гривень. Орієнтовна ціна одного БПЛА — понад 14 з половиною мільйонів гривень.

Контракт на 55 БПЛА "Hawk" отримало ТОВ "НВП "Українські авіаційні системи", якою, за інформацією журналістів Bihus.info, володіють троє людей. Частина — у дружини екснардепа Борислава Розенблата Жанни Розенблат, ще частина — у давнього сімейного бізнес-партнера Розенблатів Костянтина Пожидаєва, ще чверть — у одного з громадян Молдови.

Розслідувачі опублікували відео з прямою мовою Борислава Розенблата, який розповідає, що цей проєкт — це його дітище.

Після укладання контракту "Українські авіаційні системи" отримали від Міноборони аванс у 650 мільйонів гривень. 15 серпня компанія мала здати замовнику усі 55 комплексів. Журналісти Bihus.info побували на випробуваннях та зняли відео тестування БПЛА. Із чотирьох представлених до прийому комплексів тільки один зміг повністю відлітати тестування. Інші три — мали проблеми зі зльотом, посадкою, картинкою і триманням у повітрі. Борислав Розенблат теж спостерігав за процесом тестування БПЛА — він говорив операторам БПЛА, що це навчальні борти, тому вони мають проблеми. До моменту завершення навчань і здачі замовлення всі недоліки будуть виправлені, сказав Розенблат.

За випробуваннями спостерігало окреме військове представництво міноборони, яке приймає подібні замовлення. Комплекси, які мали недоліки в роботі, вони прийняти відмовилися.

Розслідувачі поговорили з одним із співвласників компанії "НВП "Українські авіаційні системи" Костянтином Пожидаєвим, який на камеру розповів, що його без його відома усунули від керівництва компанією. Також Пожидаєв сказав, що Розенблат причетний до підробки печаток та підписів Пожидаєва під умовами контракту, який Пожидаєв, з його слів, відмовився підписувати. Партнер Розенблата каже, що у суму виплачених грошей входять 30% "відкату" з обороту.

Деталі контракту, розповідають журналісти, лежать у відкритому доступі — в тому числі, у судових ухвалах по кримінальному провадженню, відкритому ДБР по цій справі. Чиновників міноборони підозрюють у змові з компанією-виробником, укладанні контракту за завищеними цінами заради заволодіння грошима, а компанію — в тому, що вона використала гроші не за призначенням. Отримавши аванс, лише частину грошей компанія пустила на комплектуючі, а частину розклала на депозити та на рахунки пов'язаних людей.

На даний момент, пишуть журналісти Bihus.info, відомо, що міноборони погодилося перенеси дедлайн здачі БПЛА з серпня на жовтень.

Суспільне Житомир звернулося за коментарем до депутата Борислава Розенблата, аби він пояснив та озвучив свою позицію у цій справі.

"Моя позиція проста: я ці нісенітниці навіть коментувати не буду, — говорить Розенблат. — Пан Пожидаєв написав до ДБР заяву на мене, написав всі ці вигадані гидоти. Справу ДБР розслідує з листопада: шукає якісь відсотки, відкати, шукає підтвердження і не може знайти. Він (Пожидаєв — ред.) вдався до такого дійства, як Bihus.info. Це все, що в нього є".

Журналісти Суспільного запитали, чи заперечує Борислав Розенблат інформацію про ймовірні відкати фірми і можливу змову з чиновниками міноборони задля відмивання грошей.

"Які є докази? Сидить в ефірі людина — нога на ногу, коліна трясуться — і щось розповідає якісь дурниці і бруд на мене. Що тут коментувати? Те, що ця людина ображена світом? Що його звільнили з посади директора як нездатного керувати підприємством? Що він передав підприємство зі збитками у 36 мільйонів гривень? Ну то хай тепер розповідає все, що завгодно — що я буду коментувати? Хай він коментує. А ДБР хай розслідує — я, що, їм заважаю? Дев'ять місяців вони розслідують — з третього листопада 2022 року. Я нічого не заперечую, я взагалі не хочу коментувати такі речі. Це нісенітниці, розумієте? Bihus.info другий раз робить сюжет. Перший раз вони робили сюжет у 2018 році про бетонні крила. Тепер роблять у 2023 році. Певно, в них є якась особлива зацікавленість чи вони займаються корпоративним спорами або іншими питаннями, пов'язаними з конкуренцією. Може, вони переслідують якусь мету якогось конкурента, якому не подобається, що наші літаки кращі, ніж інші. Якщо розслідування ДБР мало би підстави, то, мабуть, вже були б якісь дії: якісь підозри та інше. Якщо немає підозр, немає нічого, то про що йде мова?", — прокоментував Борислав Розенблат.

Також Суспільне поцікавилося ситуацією із готовністю безпілотників.

"Забудьте цю тему. Ви розумієте, що все це є військова таємниця? Давайте закінчуємо з цією темою. Вся тема безпілотників заборонена", — сказав у коментарі Суспільному екснардеп.

Суспільне Житомир надіслало запит в ДБР з проханням прокоментувати стан розслідування по цій справі.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube