Перейти до основного змісту

"Діятимемо суворо", – Уповноважений із захисту державної мови про мовний конфлікт в Житомирі

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь розглядає мовний конфлікт в одному з магазинів Житомира. Житомир, 12 липня 2023 року. Фото: Колаж Суспільне Житомир

Мовний конфлікт, який стався в одному з магазинів Житомира 10 липня, на контролі в Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя. Про це він розповів у коментарі Суспільному Житомир.

За словами Тараса Кременя, є задокументована заява про обслуговування в магазині недержавною мовою.

"Зараз ми опрацьовуємо це звернення і будемо приймати рішення, які заходи будемо вживати. Ця ситуація дуже неприємна для тих, хто в ній брав участь. Тому що з одного боку є розмова в черзі, потім є прямі і непрямі дії з боку тих, хто надавав безпосередньо самі послуги із застосуванням недержавної мови. Тому це комплексне явище абсолютно неприйнятне і незрозуміле мені. Тому я як уповноважений захисту державної мови не сприймаю таких ситуацій, і ми будемо діяти в межах чинного законодавства суворо і жорстко", – сказав Тарас Кремінь.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Житомир, 12 липня 2023 року. Фото: скриншот з відеосюжету Суспільного Житомир

Конфлікт між продавцями та покупчинею стався в продуктовому магазині "Українські кури" в районі Маликова. За словами Світлани Роспотнюк, продавчиня в магазині розмовляла російською мовою, а на її зауваження – разом з чоловіком виштовхали Світлану з магазину.

"Прийшли за покупками з подругою в ТЦ "Острів" магазин "Українські курчата". Зайшовши туди, почула розмову продавчині зі своїм колегою чи чоловіком, де вони обговорювали назву міста Бандерівськ і вони говорили: "ужасноє названіє, дебільноє названіє". Я думала, що вони жартують, і коли дійшла черга до мене кажу: "Краще Бандерівськ, ніж умовний Московськ". На що чоловік агресивно відповів: "Нет, лучше уже Московск". Я зрозуміла, що вони не жартують, і запитала зустрічне, а чому вони розмовляють російською мовою, якщо мають надавати послуги українською. І далі почалася лайка, вони обоє почали на мене агресивно кричати з матами: "імєю право, Констітуція, как хочу так и розговаріваю". Я кажу, якщо ви маєте право, то ви не боїтеся, що я вас можу зафільмувати, якщо ви впевнені у своїй правоті. Я дістала телефон і думала, що вони тікатимуть від зйомки, а натомість вони побігли у підсобне приміщення, звідти вибігли і на відео видно, що вони на мене напали", – розповідає Світлана.

Світлани Роспотнюк, покупчиня. Житомир, 12 липня 2023 року. Фото: скриншот з відеосюжету Суспільного Житомир

12 липня в соціальних мережах з'явилося відео з камер спостереження в магазині.

Світлана написала заяву до поліції.

"10 липня до нас звернулась 38-річна містянка, – розповіла Суспільному речниця Житомирського районного управління поліції Марина Вітвіцька. – Жінка повідомила про те, що в одному з магазинів міста Житомира їй спричинили тілесні ушкодження. Дізнавачі поліції одразу розпочали кримінальне провадження. Всі учасники конфлікту були встановлені, допитані. Також заявниці було надано направлення на проходження судово-медичної експертизи. Попередня кваліфікація цього діяння частина перша статті 125 "Умисне легке тілесне ушкодження".

Житомир, 12 липня 2023 року. Фото: скриншот з відеосюжету Суспільного Житомир

11 липня журналісти Суспільного Житомир в управлінні поліції зустріли продавчиню Вікторію Вацківську та чоловіка, який є учасником конфлікту, але від коментарів вони відмовились.

12 липня адвокат продавчині повідомив, що жінка готова прокоментувати ситуацію.

"Ми обслуговували своїх клієнтів, які до нас зайшли. Це був чоловік похилого віку, який спілкувався зі мною російською мовою. Позаду нього стояла жіночка, я бачу цю жінку вперше, і вона зробила нам зауваження, що ми обслуговуємо клієнтів російською мовою. Потім ця жінка почала знімати нас на відеозйомку свого телефону. Я попросила – не знімайте. І потім, ви бачите як ми давали наше відео, що ми вийшли і я в неї вибила телефон. Така ситуація як провокаційні дії були з боку цієї жінки, яка це робила. Не кожен день до вас приходять і починають вас знімати. Так, я розумію, що ми неправі, що ми вибили цей телефон у неї. Але нічого такого, як там роздули, що ми якійсь колаборанти, нема. Ми живемо в Україні, платимо податки. Я в шоці", – прокоментувала ситуацію продавчиня Вікторія Вацківська.

Вікторія Вацківська, продавчиня. Житомир, 12 липня 2023 року. Фото: скриншот з відеосюжету Суспільного Житомир

За словами Тараса Кременя, з початку 2023 року з усієї України надійшло понад дві тисячі скарг щодо використання недержавної мови.

"За перше півріччя 2023 року на мою адресу як Уповноваженого із захисту державної мови надійшло понад дві тисячі звернень і скарг, і переважна більшість порушень трапляється як раз у сфері обслуговування. 30 стаття, яка запрацювала 16 січня 2021 року, говорить про те, що мовою обслуговування є українська мова", – сказав Тарас Кремінь.

Що відомо про мовний конфлікт, який виник 10 липня в житомирському магазині "Українські курчата"

В одному з магазинів Житомира у мікрорайоні Маликова виник конфлікт через обслуговування російською мовою та образливий коментар щодо назви міста виробника одного з продуктів. Поліція з’ясовує обставини, інформацію передали до СБУ для перевірки.

Що відомо про дію Закону про мову

16 липня 2019 року набув чинності Закон про забезпечення функціонування української мови як державної.

16 січня 2021 року набула чинності норма статті 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Тепер державна мова обов’язкова до використання в усій сфері обслуговування.

16 липня 2021 року набули чинності нові норми закону про мову, які передбачають проведення всіх концертів, шоу-програм, фільмів та екскурсій українською мовою.

16 січня 2022 року в Україні набули чинності норми мовного закону щодо друкованих ЗМІ. Більшість друкованих засобів масової інформації в Україні мають виходити українською мовою.

З 16 липня 2022 року за порушення мовного законодавства каратимуть попередженням або штрафом. Тоді набула чинності 27 стаття, яка визначає обов’язковість застосування української мови в користувацьких інтерфейсах, на сторінках різних установ, фізичних та юридичних осіб, в тому числі, органів державної влади і місцевого самоврядування.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

Топ дня
Вибір редакції