СБУ провела обшуки в будинку очільника однієї з громад Житомирщини: що відомо

СБУ провела обшуки у голови однієї з громад Житомирщини. Житомирщина, 5 липня 2023 року. Фото: СБУ Житомирщини

П'ятого липня СБУ провела обшуки в будинку голови Швайківської громади Габріела Мкртчяна. Про це на своїй сторінці у мережі Facebook написав Габріел Мкртчян. У коментарі Суспільному голова громади розповів: вважає ці обшуки "замовними", а обвинувачення у колабораціонізмі, які йому інкримінують – безпідставними.

У своєму пості у фейсбуці Габріел Мкртчян пише, що правоохоронці з СБУ шукали в нього речі, предмети, техніку, яка могла б засвідчити його зв'язок з РФ.

Скрин зі сторінки Габріела Мкртчяна у мережі Facebook

У коментарі Суспільному Габріел Мкртчян розповів, що правоохоронці прийшли до його оселі з обшуками о шостій ранку.

"Обшуки ці були замовними – я не боюся казати це вголос. Те, що вони мені інкримінують, однозначно не підтвердиться в суді. Просто треба розуміти, що ми живемо у "замовній" країні: якщо ти комусь не подобаєшся, то на тебе надходить замовлення і все – вперед. Про те, що на мене було "замовлення", публічно при інших людях говорив один високопоставлений правоохоронець. Він навіть сказав, хто саме зробив це замовлення. Я не називатиму зараз його імені – спочатку запитаю, чи він не буде проти, якщо я озвучу його ім'я, а я думаю, він не буде проти, бо це він казав публічно при кількох десятках свідків", – говорить голова Швайківської громади.

Житомирщина, 5 липня 2023 року. Фото: СБУ Житомирщини

За словами голови громади, йому інкримінують колабораційну діяльність за статтею 111-1 Кримінального кодексу України.

"До мене мають питання стосовно того, що я говорив 22 березня 2022 року, – говорить чоловік. – Тоді в одному з сіл нашої громади поставили блокпост ближче до центру села замість того, щоб ставити його на в'їзді чи на виїзді з села, як це було зазвичай. Я приїхав і запитав тих хлопців про це – сказав, що не можна такого робити, бо, якщо прилетить в цей блокпост бомба, то не буде усього села. Далі зайшла розмова, на яку, як я вже тепер розумію, мене тоді провокували. Один із хлопців запитав, що ми робитимемо із нашими землями. Я сказав, що землі маємо обов'язково засіяти. І тут хтось запитує: а якщо станеться так, що прийдуть росіяни, адже вони, мовляв, вже в Києві? Я відповів, що хто б не прийшов, ми маємо робити свою роботу, адже нашим дітям треба щось їсти. Чим ми будемо їх годувати, якщо не засіємо землю? Я закликав на те, що обов'язково треба засіяти кожен шмат землі".

Габріел Мкртчян каже, що розмову з ним, як виявилося, тоді записали, одначе зараз, коли справа дійшла до суду, запис зник.

"Є тільки покази кількох людей, деякі з яких там і близько не були, а запис розмови зник – зник, бо там чітко чути, що саме я кажу. Я відстоюватиму свої права у суді і доводитиму, що це все брехня. Я готовий привести багатьох свідків – там, крім нас, ще людей 25 було. До речі, я тоді ще сказав одному з хлопців, який мав за зброю звичайну "воздушку": якщо російські танки з'являться поблизу, то не треба їх провокувати пострілами з такої, так сказати, зброї, щоб вони одним ударом після такого не знесли все село. Стріляти в танки треба зі справжньої зброї. Як, дай Бог, отримаєш таку зброю, тоді й стріляй, сказав я йому", – говорить голова громади.

Також Габріел Мкртчян сказав, що його звинувачують у тому, що він користується російською соцмережею "Однокласники" і активно веде там закриту сторінку.

"Сьогодні можна взяти будь-чию фотографію, підписати чужим ім'ям і скільки завгодно сидіти в "Однокласниках". Я ж востаннє там був п'ять років тому, я там не сиджу. СБУ годину колупалися в моєму комп'ютері і нічого там не знайшли, бо там нічого такого і немає. Вони самі один одному це казали. Уся ця справа – це діло рук моїх опонентів, які просто мене "замовили", – каже чоловік.

Житомирщина, 5 липня 2023 року. Фото: СБУ Житомирщини

У коментарі Суспільному речниця СБУ в Житомирській області Ірина Мартинюк підтвердила, що обшуки у голови Швайківської ТГ справді проводилися, а прокуратура оголосила йому підозру у колабораційній діяльності.

"Мова йде про спроби блокування головою громади роботи місцевої тероборони та закликів не чинити опір ворогу. За наявною інформацією, голова громади усіляко намагався зірвати організацію оборонних заходів на території громади і закликав демонтувати оборонні споруди та не чинити супротиву ворожим військам. Мовляв, "коли прийдуть руські, ви тут не кіпішуйте" і "будемо жити та працювати при іншій владі – нам без різниці", – каже Ірина Мартинюк.

Речниця СБУ в Житомирській області Ірина Мартинюк. Фото: Суспільне Житомир

За словами речниці СБУ Житомирщини, ініційовані СБУ експертизи підтвердили, що у висловлюваннях голови громади є публічні заклики до підтримки рішень та дій РФ. На підставі зібраних спецслужбою доказів голові громади повідомили про підозру у колабораційній діяльності за частиною 1 статті 111-1 Кримінального кодексу України.

Водночас, Ірина Мартинюк на прохання Суспільного прокоментувати слова Габріела Мкртчяна щодо "замовності обвинувачення" та зникнення запису розмови, про який говорить голова громади, відповіла, що поки триватиме слідство, в СБУ не можуть коментувати деталі справи.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube